David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete felszólalt a Főváros, a Political Capital és a CEU Demokrácia Intézet által rendezett Budapest Fórumon. David Pressman az amerikai kormányzaton túl az Egyesült Államok egésze képviseletében fogalmazta meg az Orbán-kormánnyal és Orbán rendszerével szembeni határozott és megalapozott kritikáját.
Ez súlyos figyelmeztetést tartalmazott. Az Egyesült Államok, a demokratikus és nyugati világ vezető politikai, gazdasági és katonai ereje, lezárta a korszakot, melyet az jellemzett, hogy elválasztotta egymástól a „szavakat” és a „tetteket”. Utalás volt ez arra, amit Orbán mondott korábban, hogy ne azt figyeljék, amit mond, hanem azt, amit tesz.
David Pressman konkrét példákon keresztül vezette le, hogy a „szavak” és a „tettek” már nem különböznek egymástól, amit Orbán és kormánya mond, azok nem „csupán szavak” (noha azok sem kellemesek), hanem egyrészt a demokráciát és a közvéleményt alakító aktorok, másrészt a szavak immár nem különböznek, nem állnak ellentétben a tettekkel.
Az amerikai nagykövet levezette az Orbán-rezsim megfélemlítő stratégiáját, ahogyan az egész társadalmat fenyegeti, ha részt kíván venni a politikai közbeszédben és kritizálni meri a kormányzatot. David Pressman burkoltan megfogalmazta, hogy Magyarország már nem demokrácia, mert elzárja az embereket az önmegvalósítás lehetőségétől.
Példaként említette a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységét, Iványi Gábor üldözését és a vele szembeni adminisztratív és jogi visszaéléseket, amelyeket nem lehet elválasztani attól, hogy Iványi Gábor véleményt mondott az Orbán-rendszer diktatórikus és embertelen működéséről. Majd felidézte Orbán meggondolatlan és hamis „békemisszióját” Putyinhoz.
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Orbán „béke útja” után egy nappal Putyin lebombázta a kijevi gyerekkórházat, az Egyesült Államok és szövetségesei ez idő alatt sikeres tárgyalások révén kiszabadítottak tizenhat foglyot az orosz börtönök poklából. Pressman felidézte, hogy hat hónappal ezelőtt ugyanebben a teremben szorosabb szövetséget ajánlott Orbánnak.
Erre volt válasz hat hónap alatt mindaz, amit a Szuverenitásvédelmi Hivatalról, Iványi Gábor üldözéséről és az oroszokkal való viszonyról elmondott. Orbán nem fogadta el az Egyesült Államok kinyújtott jobbját, nem a demokrácia iránti elkötelezettséget és a nyugati szövetséget választotta, hanem az ellenkezőjét. Amerika pedig ért ebből.
Burkoltan azt üzente, hogy Amerika és szövetségesei határozott válaszokat adnak Orbán magatartására.
David Pressman kilátásba helyezte, hogy mostantól kezdve nem tesznek különbséget szavak és tettek között, mert a szavak és a tettek összhangba kerültek és eggyé lettek. Az amerikai reakciók ennek megfelelően határozottak lesznek. Kitért arra is, hogy Orbán beavatkozik az amerikai belpolitikába és mindent az egyik elnökjelölt győzelmére tett fel.
Ez rendkívül hibás döntés, amely nem szolgálja Magyarország érdekeit, mert az Egyesült Államok országokkal áll kapcsolatban, nem egyes személyekkel. A teljes beszéd itt alul megtekinthető, illetve angolul a nagykövetség honlapján olvasható.