E. Lovinescu születésének 90. évfordulójára

Egy kritikus, akinek életeleme az irodalom jelene, a megismételhetetlen pillanat volt. Egy életmű, amelyet a papírra vetett ítéletek szüntelen önrevíziója jellemzett, s amely épp a jelennel lépést tartva tudta újra meg újra érvényessé korrigálni önmagát.

Eugen Lovinescu az irodalom alakulá­sának jelenében élt; akkor is, amikor első tanulmánykötetében – amely a jelképesnek is vehető Pași pe nisip (Lábnyomok homokban) címet viselte – a századfordulón Európa-szerte divatos impresszionista kritika nyel­vi és gondolati felszabadultságával mondotta el élményeit megjelent könyvek alkalmából; s akkor is, ami­kor a fasizmus szellemi totalitariz­musának agresszivitásával szállt szem­be. „ … neve, stílusa, méltósága, amellyel négy évtizeden át szót emelt az általa felfedezett vagy üdvözölt tehetségek mellett, illetékességével támogatta őket és sztoikus mosollyal az ajkán szállt szembe a misztiku­sok és misztikum-megszállta demagó­gok, a fasiszták, huligánok és min­den rendű és rangú, öreg vagy fia­tal, irodalmár, analfabéta vagy iro­dalmi analfabéta dühöngök hadával. Mindez élő valóság, szilárd örökség. Lovinescu több volt, mint kritikus – atmoszféra volt: a teljes szabadság, az urbanitás atmoszférája” – írta róla néhány évvel ezelőtt Eugen Jebeleanu, napjaink immár történelmi távlatából ítélve meg és találva megidézésre érdemesnek sokáig hallgatással övezett életművét.

E. Lovinescu kritikusi tevékenységé­től mi sem állt távolabb, mint a megmerevedettség. A századforduló éveiben szenvedélyes szubjektiviz­mussal a román népiesek – a „sǎmǎnǎtoristák” provinciális beszűkülés­sel párosult konzervativizmusát ta­gadta, elutasítva -– egy egyenesvonalú polgári társadalmi átalakulás igénye nevében – paraszti-bojári szövetségre alapozott szociális romanticizmusukat vagy horizont nél­küli tendencionizmusukat éppen úgy, mint gyanakvó bezárkózásukat a vi­lágirodalom megtermékenyítő ösz­tönzései előtt. Tagadta, hogy valósá­gos volna az az ellentmondás, amelyet a sǎmǎnǎtorizmus hirdetett az etnikai sajátosságok és a modem világirodalom értékei között. S mi­közben ellentmondást nem tűrve ítélte el a léha külföldmajmolást, val­lotta, hogy a nemzeti sajátosságok az egyetemes értékek befogadásának és ú|rafogalmazásának folyamatá­ban csak gazdagodhatnak. „Ha lecsökkentjük magunkat a francia kul­túra gyarmatává, nem teremthetünk mást, mint valamiféle differenciálat­lan irodalmat. Amíg hiányzik belő­lünk az eredeti kifejezés, a lélek csak virtuálisan van meg bennünk; a moz­gás csak látszólagos, a nyílvessző még az íj idegén pihen. Ha nem fogadjuk magunkba valamely sajá­tos jegy által az egyetemes irodal­mat, üres kézzel állunk ott Európa kapujában” – írta. És másutt: „Egyes kritikusok, mivel nem tettek kellő kü­lönbséget a tartalom és a forma kö­zött, a román irodalmat a francia irodalom függelékének látták. Való­jában azonban bármely nép irodal­ma érzékenységének sajátos természetéből fakad; egy fejezete a nép lelkivilágának.” E lelkivilág maradék­talan kifejezéséért értékelte nagyra Eminescu, Cojbuc, Creangá, Caragiale művét („nem csupán tehetséges írók, hanem lelkünk térképének ha­tárvonalát jelző pontok”); s ezt lát­ta meg Argheziban vagy Rebreanuban, akiknek pályáját kritikusként alkalma volt a kiteljesedésig kísérni.

A fenti idézetben felfigyelhettünk egy megfogalmazásra, amely a tar­talom és a forma közötti viszonyra vonatkozik, s amely meglepőnek tűn­hetik egy olyan kritikus részéről, aki „az esztétikum autonómiájának” té­telét vallotta. Lovinescu művében tényleg nagy súly esik az irodalom formai problémáira, csakhogy e problémák boncolgatása mögött nem egyoldalúság, hanem egy adott korszakban indokolt hangsúlyeltoló­dás van. A korabeli román társada­lomban mutatkozó új tartalmi lerea­gálása elválaszthatatlan volt a for­mák, a kifejezési eszközök megújí­tásától, a kritikusnak pedig, aki be akart hatolni az új valóságot lereagáló irodalom összefüggésrendszerébe, át kellett törnie a forma külső burkát, értenie kellett az új formák­ban kifejeződő jelentéseket. Lovi­nescu ebben az összefüggésben az esztétikum elsődlegességét, de nem kizárólagosságát hangsúlyozta. „A művészi megnyilvánulások skálája – írta – rendkívül nagy, és aminthogy nem ismerjük el az azonnali érzéke­lést az érték kritériumának, ugyan­úgy nem ismerjük el annak ellenke­zőjét sem…

A sokaktól elzárt és a mindenki számára érthető művészet közötti átmenetek száma végtelen, s a műalkotásokat nem osztályoz­hatjuk aszerint, hogy mennyi erőfe­szítés kell megértésükhöz. Egyes al­kotások értéke mindenki számára könnyűszerrel nyilvánvalóvá válik, másoké alapos felkészültséget és állandó kapcsolatot igényel. Mint­egy: kritériumainkat a megvalósítá­sokhoz kell igazítanunk, nem pedig az illendőséghez. Elfogadhatatlan, hogy valaki negatív állást foglaljon el valamely akadály láttán, s egy­szerű stilisztikai látszatok alapján fogalmazza meg ítéleteit, bár azok megfejtésére nem illetékes. Bármi­lyen bonyolult is legyen a stílus kér­dése, abban mindig a tartalom és a forma összhangjának elve uralko­dik. A stílusnak a lélekben végbe­ment mozgások ritmusát kell követ­nie, nincs tehát abszolút, hanemcsak a tartatomhoz viszonyított re­latív értéke.”

Minden megújulás megértéséhez kellő érzékenység kívántatik, s Lovi­nescu kritikai műve az irodalom ala­kulásának egy különösen mozgalmas szakaszában teljesedett ki: a mo­dern irányzatok, a formabontás mind újabb és vakmerőbb – egy-egy pil­lanatban magát az irodalom lénye­gét kifejező kommunikációt is fenye­gető – kísérletei, a líra gondolati töltetűvé, intellektuálissá válása kö­zepette; olyan körülmények között, amikor korábbi kritikai kánonok me­rev hangoztatása és a minden princípiumot tagadás nihilizmusa egy­aránt végzetessé lehetett. Nyilván ez a helyzet is érthetővé teszi, hogy E. Lovinescu kritikusi művének a szüntelenül változó irodalommal együtt haladó változandóság az egyik jellemző vonása. „A kritika – vallja – az eleven, a valóságos ér­zékenység nevében szól; nem az idő s a kialakult értékek érinthetetlenségének tekintélyénél fogva; ilyenformán maga teremti meg értékrendjét s ez olyan előny, mely többet ér, mint a lehetséges tévedések. Alkot­ni! Kézbe venni a még alaktalan, cseppfolyós állapotban lévő anyagot, elrendezni és besorolni az esztétikai ítélet kategóriáiba, utat törni a já­ratlanban a kezdeményezés kockáza­tával – nincs ennél nemesebb hiva­tás és nagyobb kielégülés!”

Nem af­féle kritika tehát ez, amely óvatosan fogalmaz meg csalhatatlannak vélt – de már születésük pillanatában lapos általánossággá szürkült – megállapításokat, hanem amelyik a mű és a műben feltalált élet vonzá­sának bűvöletében meri vállalni még a legsúlyosabbat is: a tévedés lehe­tőségét, azért, hogy ezáltal köze­lebb jusson az igazsághoz. Nem lehet véletlen, hogy ez a szenvedélyesen újat kereső kritikus, akit egymást követő önrevíziói miatt ítéletei bizonytalanságával is megvá­doltak, vállalkozott a legkevésbé pillanathoz kötött műfaj: az iroda­lomtörténet, méghozzá saját kora román irodalomtörténetének megírá­sára. Vállalta a „maga teremtette értékrend” mércéje alatt kimondott részítéletek egységes rendszerbe foglalását, az egész kortárs iroda­lommal szembeni szubjektivitást. A műben, annak minden egyes porcikájában ott feszült a kérdés: „ho­gyan tovább?” s e kérdést a maga összes eszmei-művészi konzekvenciái­val egy egész kor irodalmának ne­kiszegezni, a mozgásban lévő jelen­ben a még csak sejthető jövő után kérdezni talán többet is jelent meg­bízhatónak látszó ítéletek papírra vetésénél.

„Egy adott kor esztétikai érzékeny­ségének a művészek a megteremtői – írta E. Lovinescu 60. születésnap­ja küszöbén –; a kritikusok köteles­sége, hogy ne merevedjenek bele a régi, az örökölt, az eltanult irodalmi formákba, hanem legyenek fogéko­nyak minden irányzat és merészség iránt; nem utasíthatják el őket elvi meggondolásból, hanem meg kell ra­gadni őket és értékelni kell bennük mindazt, ami életrevaló… Elvben meg kell engednünk minden őszinte keresésre, újításra irányuló kísérle­tet… az idő magától is kiválasztja abból azt, ami érték… a kritikus azonban serkentheti az idő munkálkodását a maga éles elméjű, mérték­tartó beavatkozásával megfegyelmez­ve a forrongó alkotó energiákat.

Megjelent A Hét II. évfolyama 44. számában, 1971. október 29-én.