UNESCO logo.svg

Negyedszázaddal ezelőtt hozták létre az Egyesült Nemzetek nevelési, tudományos és művelődési szerveze­tét – az UNESCO-t – a béke, az em­beriség szellemi, erkölcsi szolidari­tásának szolgálatára. Az Alapok­mány szellemét azóta százak és ezrek munkája és változó világunk új problémái töltötték meg élő tarta­lommal.

Elsőként a szolidaritás vonatkozá­sában. Talán ez a háború utáni em­beriség, fajunk történetében az első szervezet, amelyik távoli világok nyomorának tudatában van, és növekvő felelőssé­get érez ezzel szemben. Szolidaritá­sa nem marad meg az együttérzés állapotánál, hanem gyakorlati segítségnyújtásban is megnyilatkozik. A szocializmus előretörésének sze­repe nyilvánvaló abban, hogy ma mintha világszerte népszerűségét vesztené az elemi szükségleteikben kielégítettek megvetése az elemi szükségletekkel szemben, a jóllakot­tak közönye az éhséggel szemben, az írástudóé az iskolával szemben. Az UNESCO tevékenységében egyre inkább előtérbe kerültek az emberi szolidaritás gyakorlati fel­adatai. Az utóbbi időben a fejlődés lett a kulcsszó, az elmaradott népek fejlődésének előmozdítása, a világszervezet sajátos eszközeivel, tehát a neveléssel, a tudománnyal és mű­velődéssel.

A világszervezet stratégiája a ne­velés terén is az alapokból indul ki és ennek megfelelően az analfabe­tizmus felszámolására összpontosítja a leg­több szellemi energiát, anélkül azonban, hogy lemondana a maga­sabb iskolatípusok fejlesztésének ügyéről. Az UNESCO tevékenységé­hez szorosan kapcsolódik például az oktatás tervezésének problematikája. Abból a felismerésből kiindulva, hogy napjainkban az iskolaügy – létfontossága miatt – nem bízható már sehol sem a véletlenre, az UNESCO értekezletekkel, kiadvá­nyokkal mozdította elő az oktatás tervezésének elméleti vizsgálatát. A természettudományok növekvő je­lentőségére való tekintettel, első­rendű szakemberek bevonásával, tankönyveket, módszertani munká­kat dolgoztak ki és jelentettek meg az UNESCO égisze alatt. Egy, a ter­mészettudományok tanítását egysze­rű – tehát mostoha körülmények között is megvalósítható – kísérle­tek alapján tárgyaló tankönyv pél­dául könyvsikerré vált, közel harminc nyelven van forgalomban. Ugyancsak a természettudományok tanítása szempontjából jelentősek a biológia, kémia, fizika, matematika oktatásának új irányzatait tárgyaló módszertani kötetek (Tendances nouvelles de l’enseignement des mathématiques stb.)

Az UNESCO kiveszi részét az if­júság problémáinak vizsgálatából is. Ebben a tekintetben a világszer­vezet története jelentős román kez­deményezéseket is számon tart. Fi­gyelemreméltó megvalósítások szü­lettek a pedagógusképzés és a szak­emberek továbbképzésének terüle­tén is. (Ezen a ponton említsük meg azt. hogv 1965 óta fővárosunk egye­tem utáni kőolaj-geológiai és kémiai továbbképzés színhelye.) S ezzel el­jutunk a XX. század végi pedagógiai gondolkodás egyik legfrissebb, leg­időszerűbb hajtásához, a permanens nevelés kérdéséhez, amely ugyan­csak a világszervezet révén szerzett polgárjogot.

Még a legfontosabbakra összpon­tosító áttekintés is hasonlóképpen hosszú leltárba torkollik, ha az UNESCO tudományos eredményeit veszi szemügyre. A Világszervezet ma a tudományokat a társadalmi lét egyre fontosabbá váló tényezőiként iktatja programjába, akárcsak folyóirata, az Impact, amely tudomány és társadalom kölcsönhatását tűzi napirendre. A Világszervezet tevékenysége az információcsere előmozdításától kutatások nemzet­közi összefogáson alapuló megszer­vezéséig terjed.

Az információrobbanás megzabolázását célozza az UNESCO újabb kezdeményezéseinek egyike, a nem­zetközi információs rendszer, az UNISIST, amely egyrészt arra hiva­tott, hogy meglevő információs há­lózatokat kapcsoljon össze, másrészt a szükségleteknek megfelelően újakat hozzon létre.

A Világszervezet tudományos tekintélyének növekedéséhez nagy­mértékben járultak hozzá olyan nemzetközi kutatási akciók, mint amilyen például az óceanográfiai, a hidrológiai, az agy- és a sejtkutatási programok.

Azonban nem csak a természet- és technikai tudományokra korlátozó­dik a Világszervezet tevékenysége.

A humán és nem humán műveltség között közvetítő szerepet játszó tár­sadalmi tudományok vonatkozásá­ban is jelentős eredményeket mond­hat magáénak: az ismertebb kiad­ványok közül a szakemberek köré­ben is tekintélyt vívott ki magának a Revue internationale des sciences sociales. A társadalmi és humántudományok fejlődési irányvonalairól szóló munka megjelent első kötete hasonlóképpen ösztönző szerepet játszhat majd a humán tudományok fejlődésében.

Gazdag, de talán ismertebb az UNESCO művelődési tevékenysége: képzőművészeti kiadványai, erőfe­szítései a núbiai, velencei műemlé­kek nemzetközi összefogás alapján való megmentéséért. Kevésbé látvá­nyos – bár nem kevésbé értékes – akcióiról azonban a közvélemény ke­veset tud. Arról például, hogy a művelődési élet egyik döntő ténye­zője, a könyvtárügy mennyit kö­szönhet a világszervezeti kezdemé­nyezéseknek. Hasonlóképpen keve­sen ismerik az UNESCO művelődéspolitika-elméleti iniciatíváit.

Az UNESCO szükségességét, fejlődőképességét jelzi az, hogy az ENSZ fejlesztési programjának kiváló szol­gálata közben egyre nagyobb szere­pet vállal a fejlődéssel együtt járó veszélyek tudatosításában, illetve megelőzésében. Az emberi élettér, a bioszféra védelme nemcsak a propaganda szintjén, hanem az intézkedési tervekig elmenően került be a Világszervezet programjába. Az UNESCO költségvetése ma több mint tízszer akkora, mint 1946-ban volt. Jelentősége bizonyára jó­val nagyobb arányban növekedett és növekszik még.
Súlyát, tekinté­lyét éppen a 25. évforduló időpont­jában növelheti a Kínai Népköztársaság küszöbön álló részvétele. Mondják, hogy a Világszervezet székházában egy új értelmiségi változat van kialakulóban. Jellemzői: a világméretekben való gondolkodás és szolidaritás, gyakorlatias fogalmazású humanizmus és türelem, megbecsülés az emberi válto­zatok nyelvi, kulturális sokszínűsé­gével szemben.
Akár így van, akár nem, a negyedszázados UNESCO mindenképpen a jövő egyik műhelyeként él tudatunkban.

Megjelent A Hét II. évfolyama 45. számában, 1971. november 5-én.