A múlt év telén-tavaszán fél évet töltöttem Genfben, Piaget intézeté­ben, a Genetikai Episztemológia Nemzetközi Központjában. Nem kis élmény volt számomra viszontlátni a napokban a világ egyik legnagyobb élő tudósát, és újra és újra elbeszél­getni vele. Piaget az Egyetem díszdoktor-avatására jött Bukarestbe, és innen a harmincadik „Doctor Hono­ris Cauza” diplomájával tért haza Svájcba.
Minek köszönhető az az egészen különös hírnév és elismerés, ami rit­kán vesz körül élő tudósokat? Ta­lán nem szentségtörés, ha azt állítom,hogy az ünneplés, habár megérde­melt, nem mindig alapszik a dolgok minden oldalú ismeretén. A világ el­sősorban a gyermekpszichológust ün­nepli Piaget-ban, azt a tudóst, aki az értelem fejlődésének fázisait, törvé­nyeit, struktúráját, módozatait elsőnek leírta és magyarázta. Magukat a je­lenségeket sem ismerték, amelyeket Piaget feltárt (és amelyeket azóta százszámra igazoltak a világ külön­böző egyetemein és kutatóközpont­jaiban folytatott ellenőrző kísérletek), nemhogy azok magyarázatát, meg­értését egységes rendszerbe foglalá­sát.

Piaget tudományos müvének meg­értéséhez mégsem ez nyújtja az iga­zi kulcsot. Piaget biológusként kezd­te pályafutását. De igazában egyet­len dolog érdekelte: a filozófia, he­lyesebben annak is csak egy része, éspedig az ismeretelmélet. Az isme­retelmélet nemcsak magánszenvedé­lye, mint másnak mondjuk a zene vagy a fúrás-faragás, amivel igazi munkája mellett szórakozik. Piaget egész munkásságának értelme, célja, mozgatórugója, magyarázata az is­meretelméleti kutatás.

A fiatal Piaget-t a megismerés ho­gyanja, miértje izgatta. De a feleletekkel nem volt megelégedve. A filo­zófusok ragyogó érvekkel támaszt­ják alá a megismerésről szóló elmé­leteiket; de a különböző elméletek,amelyek a maguk összefüggő és résnélküli érvrendszerükkel szinte megtámadhatatlanok, egymásnak mégis el­lentmondanak. Hol keressük hát azt a fórumot, amely eldönti a vitát, ahol megtaláljuk az igazságot? A fia­tal Piaget észreveszi, hogy a tudo­mányos életben az egyhangú vélemény uralkodik: sem egy logikai vagy matematikai bizonyítás, sem egy kísérletileg megállapított tény nem vitatható. Egyhangú álláspont uralko­dik a tudományokban (legalábbis ami az alapvető tényeket illeti), de nem a filozófiában! Pedig a tudományok mind a filozófia keretén belül szület­tek és csak lassanként váltak ki be­lőle. Hogyan történt meg ez a kiválás, ez a leszakadás?

Úgy – állapítja meg Piaget –, hogy leszűkítették tárgyukat, kiemelték a nagy összefüggési rendszerből, és ilyenformán megta­lálták a saját mértékükre szabott kí­sérleti alapot, amely az igazságnak mindenki által elfogadott kritériuma­ként szolgál. (Vigyázat: nem deduk­tív rendszerekről, hanem a kísérleti tudományokról van szó!)
És ez Pia­get korszakalkotó ötlete, tudományos művének programja: vajon nem ütött-e az óra az ismeretelmélet szá­mára is, hogy leszűkítve tárgykörét kísérleti alapot találjon magának, és ezáltal kilépjen, legalábbis részlegesen, a vitatható filozófiából és be­lépjen a kísérleti tudományok családjába? Piaget igent mond, s vállalkozik arra, hogy megteremtse ezt az új kísérleti tudományt – és ez az ő életműve.

De hát Piaget fellépése előtt az is­meretelméletnek nem volt kísérleti alapja? Hiszen az ismeretelmélet tár­gya mindig a tudomány fejlődése és legújabb eredményei voltak. Igen ám, de a tudományok felett vitázva ma­ga az ismeretelmélet is vita tárgya maradt: honnan ered a megismerés, mi a tárgy és az alany viszonya, si­kerül-e az alanynak a tárgyat meg­ismernie?

Piaget, a többi kísérleti tudomá­nyon okulva, nem indul el torony­iránt az őt izgató kérdések felé. A fizika sem kezdte azzal, hogy mi az anyag, sem a biológia azzal, hogy mi az élet. Kisebb, de precíz és kí­sérletileg megválaszolható kérdések­kel keletkezik csak tudomány. Piaget tehát kiragadott egy kérdést az is­meretelmélet gerincoszlopából: ho­gyan fejlődik az ismeret? Ezt a kér­dést pedig tagolta és átírta néhány olyan kérdésre, amelyre kísérletileg választ lehet kapni.

A deduktív struktúrát, az okság el­vének fejlődését például gyermekeken kísérletezte ki. Hogyan? Ezer meg ezer kísérlettel vizsgálta a tranzitivitás fejlődését. Például: különböző korú gyermekeknek adnak három poharat – az egyikben piros, a má­sikban zöld folyadék van, a harma­dik üres; a gyermek feladata az, hogy a zöld folyadékot áttöltse abba a pohárba, amelyikben a piros fo­lyadék van; ameddig a tranzitivitás fogalma (a dedukció alapja) ki nem fejlődik, addig a gyermek képtelen megoldani a feladatot, mert nem használja az üres poharat. Vagy ve­gyük például a térfogat és a súly, a térfogat és a hosszúság kapcsolatá­nak a fejlődését vizsgáló világhírűvé vált kísérleteit. Bizonyos korig min­den gyermek, néger vagy svájci egy­aránt súlyosabbnak ítéli az agyaggolyót, mint a hosszúkás rudat, amit ő maga gyúrt ugyanabból az agyag­ból.

Ilyenszerűen tagolja Piaget és for­dítja kísérletileg ellenőrizhető nyelvre az ismeretelmélet kérdéseit. A fenti két kísérlet csak néhány abból a sokezerből, amely a logikai kapcsolatok kiépítését, körülményeit, okait követi nyomon. Az új tudomány, amelynek ő a megalapítója, a „genetikus episztemológia”, magyarul a tudo­mányos ismeretelmélet fejlődéstana nevet viseli. Mellesleg és véletlenül, Piaget kísérletei egyúttal a gyermeklélektan egészen új fejezetét nyitot­ták meg, éspedig az értelem fejlődé­sének fázisait, szükségszerű útját ta­nulmányozó szakaszát, Piaget tehát akarata ellenére a gyermekpszicho­lógia nem koronázatlan, hanem igen­is megkoronázott királya lett. De amikor a világ nagy gyermekpszicho­lógusként ünnepli, Piaget nevet – mert nagyon szeret nevetni – és megjegyzi, hogy milyen kevesen ér­tették meg őt igazán.

Valóban, ha csak a pszichológia és nem a filozófia szemszögéből néz­zük Piaget-t, nemcsak alapvető mun­kája, a háromkötetes, 1952-ben meg­jelent Genetikai pszichológia marad érthetetlen, de érthetetlenek lesznek utolsó könyvei, a románra is lefordított Biológia és megismerés vagy A filozófia bölcsessége és illúziója, és érthetetlen lesz a most fordítás alatt álló, a strukturalizmusról írott kis remekműve is.

Egy ideig Piaget egyedül végezte kísérleteit. De már jó ideje, hogy megszületett a Genetikai Episztemo­lógia Nemzetközi Központja Genf­ben, ahol a világ minden tájáról összegyűlt körülbelül negyven főnyi, kü­lönböző szakemberekből alakult cso­port dolgozik Piaget vezetésével a Népszövetség régi palotájában. Min­den hétfő reggel, pontosan kilenc órakor Piaget, a soha nem hiányzó pipájával a szájában, levezeti az igen kellemes, baráti és tréfálkozó légkörben folyó gyűlést. A genfi Egyetem katedrájáról csak az idén vo­nult vissza, de a Sorbonne-on már pár éve nem tanít; túl fárasztó volt tizenkét éven keresztül, hetenként két­szer átrepülni Genfből Párizsba, hogy ott is megtartsa egyetemi kurzusait.

Egyszerű és bohém otthonát, a Saleve hegység alján, hatalmas kert veszi körül, ahol Piaget kísérleti célokkal növényeket ültet. Tudniillik a logikai-matematikai struktúrák fejlő­dése csak részben ad választ az is­meretelméleti kérdésekre: a válasz másik felének az előbbivel összefo­nódva, a biológia oldaláról kell jön­nie. A központi idegrendszer az önvezérlés specializált szerve, de min­den élőlény önvezérlő rendszer, amelynek fejlődése az alkalmazkodásés az asszimiláció dialektikájából adódik. A megismerés nemcsak hogy a biológiában gyökerezik (az idegrendszeren keresztül), de bizonyos biológiai folyamatok analógok a megismerés folyamataival, így tehát egymás modelljei.

Legfőképpen az alkalmazkodás és az asszimiláció viszonyának a meg­értése szükséges a megismerés elem­zéséhez. Az asszimiláció egyszerű példája a táplálkozás: bármit is eszikaz élőlény, az a testéhez hasonló anyaggá változik. Minden élő struk­túra asszimilál, és minden asszimilá­ciónak van egy statikus, konzerváló oldala. A fejlődés nem a Lamarck által feltételezett irányba halad: nincs egyszerű, strukturálatlan alkal­mazkodás, hanem az alkalmazkodás az új helyzetnek megfelelő struktú­rát, új asszimilációs központot teremt. Az emberi megismerés matematikai-logikai struktúrái is ilyen belső önvezérlésen alapuló asszimilációközpontok. A gyermek értelmének minden fázisa egy-egy struktúra, emely magához hasonítja, asszimilálja a kívülről jövő információt. Piaget igen érdekes és termékeny analógiát állapít meg a lamarckizmus és az empirizmus, a preformizmus és az apriorizmus között. Érthető tehát, hogy egyetlen szabad napján, amit országunkban töltött (amikor tudnillik nem voltak előadásai, találkozói, elszáguldott a tengerig, hogy egy bizonyos növényt szedjen (amely meleg dombos vidékeken nő ugyan, de rendkívüli alkalmazkodó képessége van), hogy különböző magaslatokon zordon éghajlati viszonyok közé átültesse. Piaget minduntalan kiszáll kényelmes, kilométerfaló Mercédeszéből, hogy hétrét görnyedve kikaparja földből a keresett növényt.

Piaget csak igen későn került kapcsolatba a marxizmussal, és még nem ismeri behatóan. Ennek ellenére tudja – marxista munkatársai révén –, hogy ismeretelméleti nézetei nemhogy ellentmondanának a marxista filozófia alapelveinek, de szervesen beleilleszkednek azokba és továbfejlesztéséhez járulnak hozzá. Rövden: Piaget kísérleteinek ismeretelméleti konklúziója realista, de ugyanakkor alapjaiban támadja meg az empirizmust.

Elérte-e vajon Piaget a nagy célt, amit kitűzött: leszakadt-e az ismereelmélet, az ő munkája nyomán, a filozófiáról, hogy önálló tudománnyá váljék? A kérdést nem lehet ilyen élesen feltenni, annál kevésbé, mivel a felelet magában foglalja egyúttal az arra adott választ is, hogy mi a filozófia és mi a tudomány. Mondjunk tehát csak annyit – és akkor biztos nem tévedünk –, hogy Piaget

munkája nyomán az ismeretelmélet hatalmas lépést tett a megismerés mechanizmusának pontosabb

ismerete felé, hogy Piaget valóban korszakalkotó műve: az ismeret mértékére szabott kísérleti terület megteremtése. Mondjuk végül azt, hogy Piaget nem pusztán egy filozófus a sok közül, akit a szakember tetszés szerint többé vagy kevésbé ismerhet. Az ismeretelméletnek ahhoz, hogy korszerű legyen, át kellett haladnia Piaget maradandó, az ismeretelmélet számára határkövet jelentő művén.

Megjelent A Hét II. évfolyama 47. számában, 1971. november 19-én.