A 2024. június 9-i európai parlamenti választásokon érdekképviseleti szervezetünk Románia minden megyéjében kapott szavazatokat. Az RMDSZ félelemre, gyűlöletre, alig burkoltan románellenességre alapozó kampánya tehát eredményes volt.

Teleormanban, ahol tizenhét magyart tart nyilván a népszámlálás, kereken ezerszáz RMDSZ-re leadott szavazatot jegyzőkönyveztek, vagyis hatvannégyszer többet, mint ahányan ott magyarnak vallották magukat. Na már most, a társadalomtudósok által nyújtott magyarázat: az RMDSZ a Regátban urnabiztosnak románokat szerződtetett. Az urnabiztosok családtagjai is, értelemszerűen (?) az RMDSZ-re szavaztak. Teleormanban volt 98 szavazóhelyiség, ami legjobb esetben ugyanannyi RMDSZ-es urnabiztost jelenthet. Átlagosan háromtagú – szavazásra jogosult – családtaggal számolva, hozzáadva mind a tizenhét magyart (tekintsük úgy, hogy mind egy szálig nagykorúak), ez mintegy ötszáz szavazatot jelenthet. Ezerszázig, vélhetően, az RMDSZ szlogenjei által önmaguk ellen fellelkesült románok tülekedtek az RMDSZ-re szavazni.

Ám ha az RMDSZ által sulykolt „művészi mondanivaló” igaz lenne, akkor a román urnabiztos felmarkolná az RMDSZ-től a pénzt, és teljes pereputtyával vidáman voksolna saját román pártjainak valamelyikére, nem pedig becsületből az RMDSZ-re.

Érdekes, hogy a Regát határvidékén levő Krassó-Szörény és Bákó megyék esetében közelít az RMDSZ-re leadott szavazatok és a nyilvántartott magyarok száma, Erdély, a Bánság és a Részek megyéiben az RMDSZ-re leadott szavazatok és a magyarok közötti arány csökkenő tendenciát mutat. Talán ezekben a térségekben is kizárólag román urnabiztosokat kellett volna szerződtetnie az RMDSZ-nek?

Ha fegyelmezett „etnikai szavazás” van, a „magyaremberek” etnikai szavazatainak száma akkor is kisebb, mint nyilvántartottak száma, hisz nem minden nyilvántartott nagykorú.
Bákó, Szeben, Hunyad, Beszterce-Naszód, Fehér, Szilágy, Máramaros, Brassó, Kolozs, Szatmár, Temes, Maros, Arad megyékben a jelzett arány értéke 0,91-től 0,50-ig csökken. Bihar, Harghita, Kovászna ez az arány 0,47 – 0,48 között mozog. Ezek reálisabbnak tűnnek. (Hogy a Rogán művek tápján felcseperedett politikai marketingesek is értsék: „életszerűbbek”.)

Ha a Regátban olyan eredményes volt az RMDSZ kampány, hogy a magyarok létszámánál akár hatvanszor több RMDSZ-re leadott voksot sikerült jegyzőkönyveztetni, akkor Regáton kívül (Kárpátokon belül) mi történt?

Az RMDSZ-nek nem sikerült minket az RMDSZ-re szavazó román többségtől megvédeni például Maros és Szatmár megyékben, Marosvásárhelyen, Szászrégenben, Szatmárnémetiben. A jelzett településeken és térségekben a románok könnyedén mellőzték az etnikai szavazást. Hogy is mondta a költő Erdélyről, netán önmagunkról?

„Az Erdőn Túli Ország túl van
már mindenféle logikán,
megállt az óra réges-régen,
nem ment még haza Batu kán.”

(Markó Béla: Erdélyi dal)

Hát bizony mi az etnikai szavazásunkkal nem sokra mennénk, ha a románok többsége mentálisan már régen nem vágta volna kukába az etnikai politizálást.

A romániai EP választások számára létrehozott külföldi választási körzetek országokra, pártokra/jelöltekre leadott szavazataira vonatkozó adatokat interneten nem találtam. Sebaj! Kell, hogy legyen mozgástere mindenkinek, Hatóságnak, Pártoknak és másoknak… Noha, ebből megtudhatnánk, hogy az RMDSZ által Eurotans-portáltak közül hány tíz/százezer kettős állampolgár tülekedett Magyarországon (Budapesten és másik három városban) és egyéb országokban a hőn siratott „szülőföldre” szavazatot juttatni.
Nota bene, a hivatalos adatok szerint, külföldről az RMDSZ kettőezerszáznyolcvanhat szavazatot kapott, vagyis a külföldi szavazatok 1,04 százalékát. „Édes Erdély itt voltunk…”

Ám ha összevetjük az RMDSZ Európai Parlamenti választásokon (összes megyében) jegyzőkönyvezett szavazatainak számát (579.180) a megyei tanácsosi listákra (tizennégy megyében) jegyzőkönyvezett szavazatok számával (506.659), felmerül a kérdés, hogy nem lenne-e érdemes az RMDSZ-nek a Regátra is kiterjeszteni a jófajta, háziszőttes, turulmadaras, lelkesítő kampányát. Hisz, mielőtt végleg lecsengett volna, a Carpați-t helyettesítő Kossuth-ot is a Regátban gyártották utoljára.

A fenti összehasonlítást Lakatos Péter barátom javasolta. (Nem a Carpați és Kossuth közöttit, na.) Lakatos Péter nevét nem köszönetként írom ide, hanem azért, hogy őt is jól összekompromittáljam.

Tehát ne kapkodjuk el a következtetést, hanem vessünk egy pillantást a második táblázatra is. Töprengjünk el azon: mivel magyarázható a jelentéktelen körülmény, hogy Hargita, Kovászna és Maros megyékben az RMDSZ megyei tanácsosi listája érzékelhetően kevesebb szavazatott kapott az EP listánál? Míg Kolozs, Szilágy, Brassó, Temes, Beszterce, Naszód, Fehér, Hunyad megyékben éppen fordított az arány, a Teleorman, Vaslui, Dolji, Botoșani megyékben az RMDSZ európai parlamenti listájára jegyzőkönyvezett szavazatokról nem is beszélve…
Csak neeem…? Miért, önök mire gondoltak?