„Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik.”
Széchenyi István mondását eddig nyilvánosan senki nem merte megcáfolni. De miként mutatnak a romániai magyarság kiművelt emberfőire vonatkozó adatok?
A 2011. évi romániai népszámlálás adatai szerint a majdnem 17 millió magát románnak valló állampolgár 13,43 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel, míg az 1,2 milliónál alig több magát magyarnak valló állampolgárnak alig 9,32 százaléka.
A 2021. évi romániai népszámlálás adatai szerint a majdnem 15 millió magát románnak valló állampolgár 17,1 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel, míg az iciri-piciri – jó na, legyen győzedelmes – milliócska magát magyarnak valló állampolgárnak alig 12,6 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel.
Ha 2011-es lemaradásunk 4,1 százalék volt, 2021-ben már 4,5 százalék lett, vagyis lemaradásunkat sikerült növelni. Jobban teljesítettünk. Holott az adott évtizedben az (állami) felsőoktatási intézmények követelményrendszere tragikus „rugalmassággal” követte a gombamód szaporodó, kizárólag profitot szem előtt tartó egyetemioklevél-kereskedések – pardon, magánegyetemek – mérsékelt követelményrendszerét.
A teljesség kedvéért említsük meg, hogy az EuroStat 2023-as adatai szerint, az oktatási
programok egységes nemzetközi osztályozási rendszerét (ISCED) szem előtt tartva, a huszonötödik életévüket betöltött (állam)polgárok esetében a felsőfokú végzettek aránya az EU-ban 31,8 százalék. A legmagasabb Írországban: 49,8 százalék, (gyakorlatilag két emberből egy!), alsó harmadban van Magyarország
27,8 százalékkal, és legutolsó Románia 17,4 százalékakal. Tehát mi, büszke magyaremberek, mélyenszántó teljesítményünkkel is alig 0,05 százalékkal tudtuk a lefelé vinni Románia átlagát. Pedig tényleg mindent tőlünk telhetőt megtettünk, hogy rontsuk Románia teljesítményét.
A fényesnek nem mondható romániai magyar teljesítmény alatti győzelmeket produkáltak, szinte kivétel nélkül, a nagyobb magyar közösségek: Szilágy 10,2 százalék, Hargita 10,7 százalék, Kovászna és Szatmár 10,8 százalék, Bihar 11,8 százalék, Maros 11,9 százalék.
Kolozs magyarjainak jóval a romániai magyar átlag fölötti 20,7 százalékos teljesítményét kissé tompítja a Kolozs megyei románokhoz viszonyított 6,5 százalékos lemaradás, ami jelentősen magasabb az országos viszonylatban mért 4,5 százalékos magyar leszakadásnál. Sebaj, a klausenburgi magyarok önérzetét vitaminozzák a kolozsvári magyar(országi) napok, a kolozsvári magyar diáknapok, az Isnomnia, a Bulgakov.
A romániai magyar átlag alatt győzedelmeskedő tömbmagyarok valamivel több, mint 800 ezer főt jelentenek. Ami azt is jelenti, hogy a szórványban fennmaradó alig 100 ezer fő javítja jelentősen a helyzetet. A felsőfokú végzettek arányával leszakadó tömbmagyaroknak több, mint fele a Székelyföldön él. A romániai magyar átlag fölött teljesítő magyarok mind-mind a szórványban élnek.
Csak úgy eszembe jutott, hogy a felsőfokú végzetséggel csehül álló tömbmagyar térségekben viszont kimagasló az oltásellenesség, dübörög a csip-beültetésekre használt védőoltások leleplezése, és ezzel máris megérkeztünk a tálibok földjére… pedig mintha nem oda indultunk volna…
Amíg a foci-hoki-mcc akadémiák, mint korábbi kollégáik – a „száz virág” – virágoznak, addig baj nem lehet.
„Statisztikákkal igazolható, hogy felsőfokú végzettséggel rendelkezők esetében alacsonyabb a munkanélküliségi ráta, valamint magasabb átlagjövedelemmel rendelkeznek már pályakezdőként is.” (Ágoston Anita, Doktori (PHhD) értekezés, 2017, A hazai felsőoktatás pénzügyi menedzsmentje, különös tekintettel a „3e” kritérium érvényesülésére.)
„A magasan képzett munkavállalókat nagyobb arányban foglalkoztató vállalatok termelékenysége magasabb, illetve összefüggés figyelhető meg a felsőfokú végzettséget szerzők aránya és a gazdasági teljesítmény között.” (Áll a Magyar Nemzeti Bank Asztalos Péter Hugó által készített, Tudás – A tehetség és a kreativitás a gazdasági növekedés valódi forrása című dolgozatában.)
„Soszt akkómivan”?
Széchenyi István idézett mondását szóban eddig senki nem merte megcáfolni. Tettekben annál inkább.
Amúgy az erős és sikeres (román) nemzetállamot biztos, hogy nem érdekli a benne élő magyarok leszakadása.
Márpedig ki mást érdekelhetne?