A minap újra láttam valamelyik kábeltévé-csatornán Kusturica filmjét. És nem tudtam
szabadulni a gondolattól, hogy Donald Trump újabb elnöki mandátuma a világ általam érzékelt részében a film által megidézett állapotokat eleveníti meg, csak mérhetetlenül silányabb kiadásban.
Foszlányok, történetecskék kavarognak körülöttem, némelyik akár sorsdöntő is lehet, de mint egy konfettiesőben, bambám nézem a rám telepedő színes papírkorongok sokaságát anélkül, hogy különbséget tudnék tenni közöttük.
Elon Musk bejelentette, hogy „biztonsági megfontolásokból” mégsem utazik Romániába, azután, hogy ideutazási szándékát nem hozta nyilvánosságra. Elon külföldre csak akkor utazik, saját bevallása szerint, ha az elnök úr erre kéri. Az USA adminisztrációját legeredményesebben Trump háta mögül lehet szétverni. Egy kis ketamint(ot) a médzsik badiba és azonnal jobban esik a druzsbával hadonászni. Nálunkfele, az ilyen mutatványokat köményessel szokás megalapozni.
A románok jól taktikáztak. Tagadták az USA képviselőinek nyomásgyakorlását, melynek hatására futni hagyták a Tate fivéreket. A fiúk Floridában úgyis nekimentek a pofonfának. Viszont Elon már elég hosszú ideje nem védi a demokráciát Romániában. Mi több, érzékeny intellektusa felfogta: nem tenne jót neki, ha a román külügyér ártatlanul elszólná magát a Tate fivérek ügyében.
Amúgy is ritkán szokták a Fehér Ház előtti teret egy adott autógyártó számára showroommá alakítani. Ó a rum, ó a rum, rajta már csak a rum segít. Segíthetne, ha elég jó lenne az eladási ügynöke. Az ügynök: Donald Trump, mellékállásban az USA elnöke is. Egyelőre viszont a Tesla részvényeinek árfolyama zuhanórepülésben van. Hiába mondja Trump, hogy Amerika legnagyszerűbb autógyártóját reklámozza. Gondolom, ilyenkor a General Motors, a Stellantis, a Ford Motor – ők mind a hetedik menyországban vannak a boldogságtól, hogy végre valaki a konkurenciát is, a szabad versenyt is támogatja.
De vissza Trumphoz. Ukrajna elnökének megalázásából, illetve a francia elnök és a brit
miniszterelnök washingtoni látogatásából Európa pillanatok alatt felfogta, hogyan lehet az USA elnökének infantilis hiúságát legyezni. Zelenszkij aláírta, az okosan megfogalmazott levelet, megköszönte Amerika hozzávaló akármijét, és kérte, hogy az elnök „erős” vezetésével teremjen béke. Ennek az „erős” jelzőnek, mintha lenne egy huncut kis átvitt értelme is…
Közben a halkszavú Ursuláról kiderült, hogy halkan is lehet keményen fogalmazni és
cselekedni. A jóindulatú mosoly eltűnt az elnökasszony ajkáról, és Oroszország meg az USA kapcsán mintha egy nagyon jól felkészült hadügyminiszter szólt volna a minap Strasbourgban.
Zelenszkij nyugodtan aláírhat bármilyen ritkaföldfém-kitermelésről szóló egyezményt az USA-val. A Reuters 2017. szeptember 22-én adta hírül, hogy Afganisztán elnöke és az USA elnöke (a később autóeladási ügynökké avanzsált) Trump megegyeztek az afgán altalaji kincsek USA általi hasznosításáról. A Fehér Ház kommünikéje szerint „a két fél egyetértett abban, hogy az USA nemzetbiztonsága számára fontos nyersanyagok hasznosítása egyben Afganisztán gazdaságának fejlődéshez és bla és bla-bla. Elképzelhető, hogy Ukrajna ritkaföldfém-tartalékait az USA az afganisztánihoz hasonló sikerrel hasznosítja majd?
Oroszország eléggé ingerülten reagált kedvencének a romániai elnökválasztásból való
kizárására. Ami az egyszerűbb gondolkodásúak szerint egyrészt nyilvános elismerése az
Ororszországés CG közötti szoros lelki, mondhatnám tezsvérvárosi kapcsolatnak, másrészt egyfajta lemondás is CG további szolgálatairól. A mór megtette kötelességét…?Bár az USA hírszerzőinek nagyasszonya is fájlalta CG kibuktatását, egyelőre nincs arra utaló jel, hogy hogy CG közös amerikai–orosz ügynök lenne. De amíg CG 1990 előtti civil útlevelének adatai nem kerülnek elő, jogos a feltételezés, hogy CG 1990 előtti nyugati útjain szolgálati útlevelet használt.
CG elnökválasztási versenyből való kizárása után az RMDSZ elnöke a román sajtónak azt
mondta, hogy „CG kizárásánál az egyedüli jobb hír a lehetséges ukrajnai tűzszünet létrejötte” (2025.03.12.), meg azt, hogy „CG veszélyt jelent Romániára és a magyar közösségre is” (2025.03.12.)
És akkor kiderül, hogy az RMDSZ elnöke igencsak hibásan értékeli a romániai helyzetet –
beleértve az itteni magyarokét. Ugyanis, a Budapesten elterülő Magyar Külügyi Intézet
nagybányai születésű Románia-szakértője kijelenti, hogy „óriási visszaélések előtt nyitják meg az utat Călin Georgescunak a választásról való kizárásával”, mert „a közelmúlt döntései különösen veszélyesek lehetnek a magyar közösségre nézve, hiszen elegendő lehet, ha a román hatalom a fenti módszert alkalmazva kirostálja a magyar szervezetekből a számára kellemetlen elemeket”. Vagyis a nagybányai születésű vitéz megmondóember azonnal megérezte CG versenyből való kizárásának rejtett, de tagadhatatlan magyarellenes élét. Tiszta szerencse. Ellenkező esetben azt hihetnénk, hogy a jelenlegi román politikai és tiktok-szolgálati elit nagyobb része CG-t nem oroszbarátsága, hanem magyarellenessége miatt gittelte ki.
És ha már a festett hajú, precíz diagnózissal rendelkező Fehér Házi lakóval történő szellemes csúfolkodásról beszélünk, nem lehet kihagyni a hírt, mely szerint „a béketeremtő törekvéseiért Nobel-békedíjra jelöli Donald Trumpot, az Egyesült Államok elnökét a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA)”.
Hát ezt azért illett volna minimum a puszták géniuszának meglépni. Az első, ütős hír viszont a románokat emeli ki.
De most tényleg, mit reagáljon erre Donald? Hiúságának ekkora nyelvvel történő legyezgetése nem semmi. A SNSPA pedig tényleg jó szolgálatot tett Romániának, de Europának is. És egy régi kipcsak közmondást idézve, mely közmondást is a románok Trianonnál elvettek tőlünk: a karmelita erkélyén a kolostor daliás lakóját a SNSPA szemmel a napban hagyta. („L-a lăsat cu ochii-n soare.”) Esetleg mondhatjuk: lesen.
A szöveg elején hivatkozott Kusturica-film vége felé miközben a kis csempész slaggal mossa a pottyantós budi gödréből kikákászálódott drogbárót, hangzik el a Casablanca című film egyik mondata „This is the beginning of a beautiful friendship.” (Ez egy gyönyörű barátság kezdete.)