Rövid ideig volt kollégánk az Új Magyar Szónál, úgy emlékszünk, 2006-ban még nem akart volna nyugdíjba menni. A legnevesebb, legkeresettebb sajtófotósaink közé tartozott, amiben nyilván szerepet játszott, hogy a lapelőd, a Romániai Magyar Szó munkatársaként az ő neve bukkant fel rengeteg „hivatalos” és nem hivatalos helyen. Nem csak fotók alatt, hanem tudósítások, cikkek alatt is. Kevesen tudtuk, hogy ez az ünnepélyes, amúgy – köztünk – kevés beszédű ember a kolozsvári egyetem bölcsészeti szakán diplomázott sikeresen, ráadásul színművészeti főiskolai tanulmányok után.
„Első írásai, képei a kolozsvári Igazság című napilapban jelentek meg. Újságcikkei, felvételei, fotóriportjai – 1958 óta – gazdagítanak majd minden romániai magyar nyelvű lapot”, tájékoztat a Wikipédia, majd ugyanott ezt olvashatjuk róla:
„Csomafáy Ferenc egy nagy nemzedék kiemelkedő művésze. A Kolozsvári Református Kollégium, pontosabban már annak utódintézménye bocsátotta szárnyra. A színművészeti főiskola után a bölcsészkaron szerzett diplomát és újságíró, riporter, fotoriporter lett egyszemélyben. Amikor pedig eljött az írott szó nagy próbatételének ideje, nem adta el magát, hanem visszavonult a képek világába, ahol a cenzúra ereje megtörik, s ahol a mondanivaló a legjobban rejthető el úgy, hogy annak, aki kellő oldalról közelíti a művet, mégis mindent elmondjon“ – Frigyesy Ágnes, Osservatorio letterario, Ferrara, 2007.
Művei: fotóriportok Erdély legjelentősebb eseményeiről a háború utáni évtizedekből, Portrék Erdély jelentős személyiségeiről, számtalan újságcikk, társadalmi- és műkritika.
Tagjaként gyászolhatja a MÚRE is…
Főoldalon kiemelt képünk Horváth László felvétele (Forrás: Wikipédia)
Emlékének tökéletes alkotásai válogatásával adózunk.
Remekbeszabott interjút közölt a művésszel 2019-ben a Transindex.