G7

2016 óta először tavaly csökkent a fiatal diplomások aránya Magyarországon, és miközben uniós szinten ez a mutató stabilan nő, Magyarország még a régión belül is leszakadóban van.

Számokban: az Európai Unióban a 25 és 34 év közötti népesség 42 százaléka vett részt a felsőoktatásban 2022-ben, Magyarországon viszont csak 32 százalék volt ez az arány. Az EU-s cél 2030-ig 45 százalék elérése, ezt jelenleg nagyjából a tagállamok fele már teljesíti, az unióban az arány Romániában, Olaszországban és Magyarországon a legrosszabb.

Felülnézet: az ország az OECD-mezőnyben sem áll jól ebben a mutatóban, de például a korai iskolaelhagyók aránya, az oktatásra fordított GDP-arányos kiadások, vagy a felsőoktatásba felvett új hallgatók száma alapján is elhanyagolja az oktatását.

A magyar diplomások arányának visszaesése azért is fájó, mert 2010-ben még kilenc jelenlegi EU tagországban volt alacsonyabb a fiatal diplomások aránya. 2021-re már csak kettőt sikerült megelőzni.

Tágabb kontextus: számos elemzés rámutattott, hogy növelni kellene a diplomások arányát, mert a gazdaság fejlődése, és a bérek növelése már csak így elérhető, a foglalkoztatottság növelése elérte a korlátait ebből a szempontból.

Címkép: Marx a Corvinuson

Forrás: Újnépszabadság