Az értelmiségi a huszadik század forradalmaiban
Sokat idézték, kárhoztatva vagy helyeselve, Lukács Györgynek azt a megállapítását, hogy a marxizmuson igazán nem változtatna még az sem, ha Marx minden tétele túlhaladottnak vagy egyenesen hibásnak bizonyulna. Hiszen a marxizmus nem tantételek gyűjteménye, hanem a gondolkodás módszere.
Ezt variálva, merem állítani, hogy – feltéve, de meg nem engedve – ha Lukács minden filozófiai-szociológiai és esztétikai tétele hibásnak vagy túlhaladottnak bizonyulna, ez mit sem változtatna életének és munkásságának példás jellegén. Lukács élete és műve ugyanis valósággal paradigmája egy termékeny útnak, amelyet vele együtt annyi értelmiségi járt be e század évtizedeiben.
Ez az út a forradalmi proletariátushoz való csatlakozás útja. Lukács egyéni pályafutása az egész kategória sorsát példázva mutatja, hogy ez nem volt sem könnyű, sem vívódásoktól mentes. Sosem állította magáról, hogy a csalhatatlanság letéteményese lenne. Alkotó marxistaként tudta és tulajdon munkásságára nézve is elfogadta, hogy a tudományos megismerés nem minden eredménye vitathatatlan igazság. Tévedés volna azt hinni, hogy a politikai, szervezeti és eszmei csatlakozással az értelmiségi már túlesett a nehézségek zömén, és csak új magatartásának gyakorlati megvalósítása, a teória és a praxis egységének mindennapos munkával való biztosítása maradt hátra. A huszadik századi proletárügyről és a huszadik század szocialista forradalmairól van szó. Azokról a forradalmakról, amelyeket Marx mint a tizenkilencedik század általa hirdetett és várt forradalmait az előző század polgári forradalmaival összehasonlítva jellemzett. A szocialista forradalmakról szóló marxi prognózis megvalósulása áttolódott a tizenkilencedik század második feléből a huszadik századba. Maga a forradalmi folyamat azonban valóban olyan volt és ma is olyan, mint amilyennek Marx előre látta: heroikus erőfeszítések, vereségek, nagy áldozatok árán kivívott sikerek és még nagyobb áldozatok árán megvédett vívmányok sorsa, a forradalom és a forradalmak útkeresései, habozásai, téves lépései, mindezek felismerése, kínzó önbírálat, mígnem az események menete újbólés újból a döntő cselekvés parancsát adta ki, amikor is mindent újból kockára kellett tenni, mivel alkalmakként maga a történelem kiáltja oda az élcsapatban menetelő osztagainak: Hic Rhodus, hic salta! Ilyen körülmények között az értelmiséginek könnyebb volt az ígéretes történelmi pillanatokban elköteleznie magát, mint az áldozatok óráiban fogadalmát megtartania. Könnyebb volt kiábrándultan elvonulnia, mint tovább harcolnia. Hiszen világnézetének elvi jellege nem tette lehetővé, hogy illúziókat táplálva önámítással higgyen. Úgy érzem, hogy Lukács György távozása az élők sorából, teljesítményeinek példátlan gazdagsága és sokoldalúsága folytán, nem lehet alkalom arra, hogy bárki is megkísérelje máris felállítani e mű nyersmérlegét, vagy akár csak áttekinteni főbb irányait, főbb eredményeit. De hívő tanítvány, eretnek követő, lojális ellenfél egyaránt felismerheti a búcsú pillanatában mindazt, ami Lukács György életében fenntartás nélkül példás volt és kétségkívül példás is marad. Ez pedig nem más, mint a hűség, a kitartás, az áldozatos, kitartó alkotó munka egyetlen ügy szolgálatában.
Mint író és kritikus, mint irodalomszociológus és esztéta, mint a marxi módszert alkalmazó s annak alapján korszerű szintézisre törekvő filozófus, mint a tudományos, művészeti, irodalmi, közéleti és politikai gyakorlat aktív tényezője, Lukács György több mint fél évszázadon át tartott ki a maga által választott őrhelyen. Társadalmi tevékenységéről a Scînteia Lukács György halálára írt cikke így beszél: „ …több évtizedes munkássága szervesen tükrözi azt, hogy a történelem részesének tekintette magát, aki felelős az eseményekért és kimenetelükért, aki tudatában van a történelem jelentéseit mélyrehatóan és alkotó módon értelmező állásfoglalás szükségességének”. Tudományos és irodalmi tevékenysége közel hét évtizedet fog át, több mint hatvan éve megjelent első kötetétől, A dráma formájától a Taktika és ethikán, Die Theorie ties Romomon át 19?4-es Leninjéig, majd innen az írástudók felelőstégén, a Goethe és korán, A történelmi regényen, a francia, német és orosz realistákkal foglalkozó művein keresztül Az ész trónfosztásáig, A különösségig és Az esztétikum sajátosságáig, hogy a legfontosabbakból is csak néhányat említsünk. Első publikációit még a gimnázium padjaiból írta. A jelek szerint életének szinte utolsó napjaiig dolgozott, alkotott. Maga a kor, sajátos alkat és élettapasztalat, szerencsés és tragikus körülmények összjátéka tette Lukács Györgyöt képessé arra, hogy e században példásan folytassa azt az értelmiségi hagyományt, amely a polgárság feltörése óta újból és újból arra késztette a legjobb entellektüeleket, hogy a gondolkodást a cselekvéssel összekapcsolni törekedjenek.
A pályájára vetett futó pillantás is meggyőz arról, hogy Lukács György ezt a hagyományt különösen nehéz és különösen áldozatos körülmények között folytatta és teljesítette ki. Minden tudományos vívmányát, minden gondolkodói eredményét csak úgy tudta megvédeni, vállalt hivatását csak úgy tudta teljesíteni, hogy kész volt és képes volt arra, hogy valahányszor összeomlott az épület, melynek emelésében része volt, újból nekilásson az építkezésnek.
Érzésem szerint ez az építés-újraépítés metafora patetikus, de nem túlzott. Találó Lukács György életművére. Megvilágítja annak alapvető vonását: a következetességet és a kitartást, amely a huszadik századi történelem nagy fordulópontjain őt átvezette, újabb és újabb erőfeszítésekre ösztönözte. Előkészítette előbb gyakorlati majd elméleti csatlakozását a munkásosztály ügyéhez és a marxizmushoz, hűséges ragaszkodását ehhez a politikai és szellemi táborhoz, ily módon fejlődése a marxizmusig és fejlődése a marxizmusban a háborúk, a politikai és társadalmi forradalmak során át, a művészetek és a tudományok forradalmi átalakulásainak közepette vezetett el a példátlanul termékeny öregkorhoz, amely behordta közel hét évtizedes munkájának a termését: esztétikai szintézisének két rendkívüli kötetből álló első részét, és a feltehetően sajnos torzóban maradt etikát és az ontológiát.
Hazánk és a romániai művelődés ismeretéről Lukács György a szellem emberének szerénységével beszélt. Hadd idézzem a bukaresti A Nőknek adott nyilatkozatát: „ …nem volt módomban eredetiben megközelíteni a román irodalmat, csak fordításban jutottam hozzá. Épp ezért túlzás lenne tőlem azt állítani, hogy ismerője vagyok a romániai szellemi életnek. De az is bizonyos, hogy nem áll tőlem távol. Az utóbbi években betekinthettem a román szellemi élet és irodalom egyes kérdéseibe, problematikájának területeire”. E szemérmes szavakból kiderül, hogy egyetemes érdeklődésével átfogta hazánk szellemi életét, szerette, becsülte azt.
A történelembe ágyazott, tragikus fordulatokkal át- meg átszőtt értelmiségi életút adja a magyarázatát annak is, hogy hozzávetőlegesen életének utolsó két évtizedében Lukács Györgyöt inkább az foglalkoztatta, hogy életművének fővonalain kiépítse mindazt, amit korábban csak felvázolnia sikerült. Gondolom, indokoltan és bölcs mértéklettel tartózkodott attól, hogy új irányokkal, módszerekkel kísérletezzék. Részben innen származott az a csodálatból, fenntartásokból, itt-ott türelmetlen ellentmondásokból összetevődő egyetemes érdeklődés, amely a szellem minden égtájáról feléje irányult. A felszabadulás utáni években az a Lukács, aki már a két világháború között ismertté vált hazánkban a Korunkban megjelent elvi tanulmányai útján, nálunk is nagy tekintélynek örvendett. Az értelmiség, az irodalommal, művészettel foglalkozó szakemberek olvasták román fordításban, okultak tőle német kiadásokból, francia fordításokból, nem is szólva arról, hogy a romániai magyar nemzetiség körében valóban nagy példányszámban terjedtek magyar nyelvű írásai. Mondanom sem kell, hogy nem hiányoztak a termékeny személyes kapcsolatok sem. Nem tudok megindultság nélkül gondolni arra, hogy 1959-ben Lukács Györgynél Pesten tett látogatásom után Tudor Vianu akadémikus milyen örömmel értesült tőlem arról, hogy Lukács György az általa is ismert Belgrád rakparti lakásán dolgozik új műveken. Ne maradjon itt említés nélkül N. Tertulian munkája, aki véleményem szerint Lukács művének nemzetközi vonatkozásban is egyik legkitűnőbb és legelmélyültebb ismerője; erről tanúskodik a román Lukács-válogatáshoz írt alapos, analitikus bevezetője és jó néhány tanulmánya.
Távozásakor már tudjuk, hogy e kor legnagyobb hatású és legvitatottabb gondolkodói közé tartozott. A marxista esztétikai és kritikai gondolkodásnak pedig messze társai fölé emelkedő képviselője volt és marad. „Művének hatását – mint a Népszabadság írja megemlékezésében – senki meg nem kerülhette, nemcsak köteles tiszteletből a hat évtizedes pályafutás nemzetközi és hazai tekintélye előtt, hanem azért sem, mert Lukács György újabb és újabb megnyilatkozásai, írásai… korunk problémáinak megértéséhez és megoldásához is hozzájárultak. Azzal, hogy termékeny vitát serkentettek, olyan új gondolatokat vetettek fel, amelyekhez állást kellett foglalnia mindenkinek, akit az alkotó marxizmus foglalkoztatott.” E kor még nem valósította meg a múlt század egyik úttörő költőjének vágyát: nem állíthatjuk, hogy immár a tett testvér az álommal. De abban, hogy e reményt mégsem tekintjük egészen hívságosnak, abban Lukács Györgynek személyesen s az alapvető meggyőződéseikben vele rokon értelmiségieknek is részük van.
Megjelent A Hét II. évfolyama 24. számában, 1971. június 11-én.