A Transtelex cikke.

Crin Antonescu, a román kormánykoalíció államfőjelöltje érdekes árnyalást adott korábbi kijelentésének, miszerint Orbán Viktor egyfajta modellként szolgálhat. Kijelentette, hogy nem osztja a magyar miniszterelnök számos nézetét, ugyanakkor Orbán példaértékű lehet abban, ahogyan egy kisebb európai ország vezetőjeként is erős, meghatározó hangként van jelen az Európai Unióban.

„Sok mindenben nem értek egyet Orbán Viktorral. Ezt világosan kimondtam, és most is így gondolom. De nem vonom vissza, hogy példa lehet – nem azért, amit mond, hanem azért, ahogyan mondja. Egy nem túl nagy ország élén mindig markáns véleményt képviselt, amit vagy elfogadtak, vagy nem. De ettől még Orbán egy európai személyiség, akit lehet szeretni vagy nem szeretni, de megkerülhetetlen.”

Antonescu arra is emlékeztetett, hogy Orbán a Néppártban is markáns beszédeket mondott az Európai Parlamentben, és szerinte ha annak idején jobban odafigyeltek volna ezekre a figyelmeztetésekre, talán ma kevesebb teret kapna a szélsőségesség Európában.

„Abban az értelemben példa, hogy egy kisebb ország is lehet méltóságteljes és hallható hang az európai asztalnál. Ezért gondolom úgy, hogy ebben a tekintetben Orbán pozitív modell lehet más országok számára is” – zárta gondolatait Crin Antonescu.

Crin Antonescu kampánya nagyszabású mozgósítással indult szombaton Kolozsváron, a Románia, előre! Szövetség nevében. A legaktívabb támogatónak mindeddig az RMDSZ bizonyult – valószínűleg ez is hozzájárult ahhoz, hogy Antonescu pozitív példaként hivatkozott Orbán Viktorra „határozott európai szerepvállalása” miatt.

A kolozsvári kampányindító után tartott sajtótájékoztatón újságírói kérdésre szóba került kampányszlogenje – az „Előre, ne hátra” –, amely erősen emlékeztet a magyar miniszterelnök által korábban használt jelszóra.

Antonescu ekkor mondta el: személyesen ismeri Orbánt, néhányszor beszélgettek is, és bár sok kérdésben nem ért egyet vele, úgy véli, bizonyos szempontból példa lehet. A nyilatkozat árnyaltabb volt, mint korábbi hasonló megfogalmazásai, de továbbra is kérdéseket vet fel arról, milyen politikai szerepeket és mintákat tart követendőnek a kampányban, hisz épp egy olyan vezetőt hozott fel pozitív példaként, akit számos nyugati állam éppen antidemokratikus gyakorlatai miatt bírál.

A taktikus üzenet mögött felsejlik Antonescu bizonytalan identitású kampánykoncepciója, amely próbál egyszerre mindenkinek megfelelni.