A Transtelex cikke.

Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és Crin Antonescu, a kormánykoalíció
közös elnökjelöltje a PSD vasárnapi kongresszusán – Fotó: George Călin / Inquam Photos

Jóváhagyták vasárnap a Szociáldemokrata Párt (PSD) kongresszusának küldöttei Crin Antonescu államelnöki jelölését, amit 5484 küldött támogatott, 18-an ellene szavaztak, 14-en tartózkodtak, írta az Agerpres.

A szavazást megelőző beszédében Marcel Ciolacu pártelnök hangsúlyozta, hogy a koalíciós pártoknak kötelességük összefogni és olyan elnökjelöltet támogatni, aki rátermett, megfelelő tapasztalattal rendelkezik, művelt, őszinte, szilárd elvei vannak és jó hazafi. „Ez az ember Crin Antonescu” – tette hozzá. Rámutatott arra is, hogy megbocsáthatatlan árulás lenne hagyni, „hogy az ország a misztikus nacionalizmus áldozatává váljon”.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy Románia jelenleg nyolcszor többet termel, mint Nicolae Ceaușescu idején, ahova „egyesek” vissza akarják repíteni. Kiemelte, a gazdaság „nem isteni szálon” bővül, hanem pénzzel, uniós alapokkal és komoly munkával. „Ezért szánalmas eretnekség megkérdőjelezni Romániának a nyugati világhoz való tartozását és az orosz bölcsesség felé fordulni.”

A kormánykoalíciót alkotó többi párt, az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is jóváhagyta már hivatalosan, hogy Crin Antonescu az elnökjelöltjük.

Crin Antonescu: Romániának szabad és modern országnak kell lennie, ahol viszont tiszteletben tartják a hagyományt

Felszólalásában Crin Antonescu hangsúlyozta, két hónapja a politikai pártokkal, a politikusokkal, „általában véve a rendszerrel” szembeni elégedetlenség uralja a közhangulatot, olykor „általános hisztériába” csapva át. Sok ember úgy véli, hogy az elmúlt 30-35 évben a kormányzás terhét felvállaló, „jó és rossz döntéseket egyaránt hozó” pártok jelentik most „a legnagyobb rosszat” Románia számára. „Eleget tettem az önök felkérésének és itt vagyok, de nem abból a meggyőződésből, hogy a pártok csodálatosak és sosem okoznak csalódást (…), hanem mert tudom, hogy a pártok eltűnését derűsen hirdető diskurzus (…) és ennek elkerülése között kell most választani. A pártok eltűnése a demokrácia, a pluralizmus, a szabadság eltűnését is jelentené”.

Arról is beszélt a G4Media helyszíni tudósítása szerint, hogy a PSD ismét a legtöbb szavazatot kapta a parlamenti választásokon, és hogy ez a párt, bár néha kiábrándító volt és frusztrációt okozott, hibát követett el, elérte azt is, hogy Románia történelme legjobb helyzetébe kerüljön, hiszen ma a romániaiak valóban európaiak, jogilag és mentalitás szempontjából is. „Látom, hogy bizonyos botcsinálta geopolitikusok túl szűknek érzik Európát. Donald Trump-sapkákat viselnek és azt mondják, hogy újra naggyá teszik Amerikát. Amerika egyedül is nagy lesz, nincs ehhez szüksége ránk. Nekünk arra van szükségünk, hogy megvédjük az EU-s és NATO-tagállami státuszunkat, megőrizzük a stratégiai partnerségünket az Amerikai Egyesült Államokkal” – mondta.

Antonescu azt mondta, küzdelmes lesz a választási kampány, az igazi harc azonban a választások után kezdődik, „mert nem élünk könnyű időket”, zavarok vannak a világpolitikai struktúrákban, és országon belül is vannak rendezésre váró problémák.

Kiemelte, elkötelezett és a pártokkal szemben partnerként, nem szövetségesként fellépő elnök lesz, ezek a tulajdonságok fogják erőssé tenni, „nem az alkotmány megszegése vagy visszaélésszerű értelmezése, nem a titkosszolgálatokkal való intrikák, nem az igazságszolgáltatás befolyásolása”.

Beszédében Antonescu arra is kitért, hogy az USA elnökéhez és Románia miniszterelnökéhez hasonlóan úgy gondolja, hogy a család egy férfiből és egy nőből áll.

Hozzátette, hogy úgy gondolja, a szabadságot, beleértve a szexuális szabadságot is, garantálni kell, a család viszont mindenkinek az intim választása kell legyen. „Nem szeretnék olyan országot, ahol egyik héten heteroszexuális, másik héten homoszexuális felvonulás van. Mindenki maradjon a saját intimitásában, felvonulás nélkül” – idézte a politikust a G4Media. A Libertatea szerint úgy fogalmazott, „Romániának szabad országnak kell lennie, ahol a modernitás minden normális jogát tiszteletben tartják, de ahol tiszteletben kell tartani azt is, ami hagyományos és többségi”.

A kormánykoalíció elnökjelöltje szerint a parlamenti többségnek és a kormánynak arra kell figyelnie a következő években, hogy elkezdődött a közrend semmibe vétele, ami nem megengedhető egy demokratikus és erős országban. „Nem lehet tolerálni az intoleranciát és a szélsőségességet” – jelentette ki.

A kongresszuson egyébként Marcel Ciolacu is a hagyományos család védelméről beszélt, sőt, azt mondta, a „progresszivista agresszió” táplálta az Európa-szerte tapasztalható felháborodást.