Történelmi győzelmet arattak a portugál szocialisták a vasárnapi előrehozott parlamenti választáson. Akár egyedül kormányozhatnak.

Aligha erre számítottak a portugál baloldali radikális pártok, amikor tavaly októberben megbuktatták a hivatalban lévő szocialista miniszterelnök, António Costa kormányát, miután elutasították az idei évre szóló költségvetést, s az ellenzékkel együtt voksoltak. A kormányfő ugyanis pártjával abszolút többséget szerzett a vasárnapi előrehozott választáson, így már nincs más pártra utalva. A történelmi diadal mértékét jelzi, hogy ilyen elsöprő győzelemre csak egy ízben volt példa a párt fennállása során. A szocialisták (PS) 41,7 százalékot szereztek, a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) 28 százalékot. Ezzel a PS legalább 117 mandátumot szerzett a 230 fős parlamentben.
Costa a közvélemény-kutatókra is alaposan rácáfolt, amelyek fej-fej melletti küzdelmet jósoltak a szocialisták és a PSD között. Sőt, a felmérések szerint az új formátumban megrendezett, rekord nézettségnek örvendő televíziós vitákat Rui Rio volt portói polgármester, az ellenzék vezére nyerte meg.

Talán éppen a szociáldemokraták meglepően jó közvélemény-kutatási adatai mozgósították az embereket, s emiatt is volt az egyik legmagasabb a részvételi arány a portugál demokrácia beköszönte óta, megközelítően 60 százalékkal. A szocialisták győzelme főként Costa személyes varázsának köszönhető. 2015 vége óta ül megszakítás nélkül a kormányfői bársonyszékben, mindeddig kisebbségi kormány élén állt: két baloldali párt kívülről támogatta kabinetjét. Hogy a szavazók mennyire „értékelték” ez utóbbi két tömörülés szerepét a kormányválság kirobbantásában, jól jelzi: a Baloldali Blokk eredménye 4,5 százalékra esett vissza a 2019-es több mint 10 százalékról, s a Portugál Kommunista Pártra is csaknem feleannyian voksoltak (4,4 százalék), mint legutóbb.

Costa népszerűségét azzal alapozta meg, hogy hatalomra kerülése után szakított a megszorításokon alapuló szigorú költségvetési politikával, de így is egyensúlyban tudta tartani a büdzsét. Rui Rio a választás előtt azt közölte, inkább a rivális szocialistákkal fogna össze, mintsem a harmadik helyre befutott, szélsőjobboldali Chegával, hiszen a szociáldemokraták rossz tapasztalatokat szereztek a bevándorlásellenes párttal az Azori-szigeteken, ahol együtt próbálkoztak a közös irányítással, nem sok sikerrel. Ám úgy látszik, Riónak ez a kijelentése sem győzte meg a választókat.

Costa érthető módon felhőtlenül ünnepelte a győzelmet. „Ez különleges este számomra” – közölte hatalmas tömeg előtt. „A választók megerősítették, hogy a következő négy évben szocialista kormányt akarnak, stabilitást, és biztonságot” – tette hozzá.

A nagy fölény ellenére Costa ígéretet tett arra, hogy a Chega kivételével minden más párttal párbeszédet folytat, mivel igyekszik kihúzni az országot a koronavírus által előidézett válságból, és olyan beruházásokat és reformokat hajt végre, amelyek megalapozzák a fellendülést. „Az abszolút többség nem abszolút hatalom, ez nem azt jelenti, hogy egyedül akarnánk kormányozni” – jelentette ki.

A szocialisták örömébe azonban némi üröm is vegyült a szélsőjobboldali Chega harmadik helye miatt. Az euroszkeptikus, bevándorlásellenes politikai erő 12 képviselővel rendelkezik a törvényhozásban, szemben az eddigi eggyel. 2019-ben még a párt a voksok mindössze 1,3 százalékát szerezte meg. A szélsőjobboldal most először lesz jelentős erő a portugál parlamentben azóta, hogy az 1974-es forradalom véget vetett az António Oliveira Salazar által az 1930-as években alapított fasiszta stílusú diktatúrának. André Ventura, a Chega vezetője azonban keserédes sikerről beszélt. „Örülök a Chega eredményének, de António Costa marad a miniszterelnök” – mondta újságíróknak. Ráadásul a párt elmaradt attól a 12 százaléktól, amit Ventura tavaly szerzett az elnökválasztáson.

Rui Rio a voksolást követően keserűen ismerte el: „Meg sem közelítettük a céljainkat”. Hozzátette, a szocialisták nagy győzelmet arattak. A szociáldemokrata vezető felajánlotta a pártelnöki tisztségről való lemondását.

A vereség oka a Chega szerint a jobboldal széttöredezettsége volt, mivel a jobboldali palettán megjelent egy új üzletbarát párt, a Liberális Kezdeményezés párt, amely majdnem 5 százalékos szavazati arányt ért el.

Megjelent a Népszava Külföld oldalán 2022. február 1-jén.