Az eredeti ütemterv alapján Romániának az elmúlt évben több mint 6 milliárd eurót kellett volna kapnia csak kifizetések formájában az Európai Unió helyreállítási alapjából. Az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő összegek nagy részét azonban Románia nem tudta lehívni, a szükséges reformok egyik legnagyobb vállalása az úgynevezett különnyugíjak racionalizálásáról szóló törvény volt. A kivételezettek ellenkezése miatt ennek kivitelezése sokáig úgyszólván lehetetlennek tűnt. Most, úgy látszik, a kormánynak sikerült elvágnia a gordiuszi csomót.

Marcel Ciolacu a legnagyobb parlamenti súllyal rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, 2021. novembere óta a kétkamarás törvényhozás alsóházának, a Képviselőháznak az elnöke.

Facebook-bejegyzése 2023. május 29-én:

„A mai napon a képviselőházban benyújtottuk a törvénymódosításokat, amelyekkel véglegesen le szeretnénk zárni a különleges nyugdíjak témáját. Ezek a változások a túl régóta tartó visszaélések és méltánytalanságok megszüntetését célozzák. Nyilvánosan vállaltam ezt a szerepet, és elhatároztam, hogy végigmegyek ezen az úton!

Mindannyiunk célja, akik ezeken a megoldásokon dolgoztunk, hogy a hozzájárulás elve érvényesüjön az egész állami nyugdíjrendszerben! Így mostantól senkinek nem lesz lehetősége olyan párhuzamos rendszereket kiépíteni, amelyekben a szakmai tevékenységéből származó jövedelemnél magasabb, hatalmas nyugdíjat tud magának biztosítani.

Ugyanakkor a törvény biztosítja, hogy megfeleljünk a szükséges feltételeknek, s a különleges nyugdíjak témakörében az összes módosítás elfogadását követően Románia részesülhessen az országos helyreállítási terv (PNNR) több mint milliárd eurós részletéből. Nagy szükségünk van erre a pénzre az olyan alapvető közrendszerekbe való befektetésekhez, mint az oktatás és az egészségügy.”

Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă FOTO: Inquam Photos

Am depus astăzi, la Camera Deputaților, amendamentele prin care dorim să închidem definitiv subiectul pensiilor speciale. Aceste modificări au ca scop #eliminarea unor #abuzuri și #inechități care au durat prea multă vreme. Mi-am asumat public acest rol și sunt decis să merg până la capăt!
Ținta tuturor celor care am lucrat la aceste soluții este ca principiul #contributivității să primeze în întreg sistemul de pensii publice! Astfel, de acum înainte, nimeni nu va mai putea construi sisteme paralele, în care să-și aranjeze din pix pensii uriașe, mai mari decât venitul din activitatea profesională.
Totodată, ne asigură că îndeplinim și condițiile necesare pentru ca, odată adoptate toate modificările pe tema pensiilor speciale, România să poată primi o tranșă de peste 3 miliarde de euro din #PNRR. Avem o nevoie uriașă de acești bani pentru investiții în sisteme publice esențiale, precum Educația și Sănătatea.

Háttér

A Világbank szakértői a román nyugdíjrendszerrel kapcsolatban októberben véglegesített javaslatai szerint azt ajánlották Romániának, hogy:

  • a különnyugdíjak kiszámításánál is érvényesüljön a hozzájárulás mértékének elve – tehát mindenki olyan mértékű nyugdíjban részesüljön, mint amilyen mértékben hozzájárul a nyugdíjalaphoz;
  • ne vezessenek be új különnyugdíj-kategóriákat, a meglévőket pedig racionalizálják;
  • a szolgálati nyugdíjak kiszámításánál figyelembe vett jövedelmeknél hosszabb időintervallummal számoljanak;
  • emellett egyetlen személy esetében se haladhassa meg a különnyugdíj mértéke az adott személy által a munkaévek során elért jövedelmet.

A különnyugdíjak racionalizálásánál a dokumentumban az is szerepel, hogy egy átmeneti, tranzíciós időszak során mind a hat különnyugdíj-kategóriában ki kellene egyenlíteni a feltételeket, emellett a Világbank szakértői azt is javasolták, hogy a különnyugdíjak esetén a minimális járulékfizetési idő legyen ugyanaz, mint az állami nyugdíjrendszer esetében.