Marcel Ciolacu román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken Budapesten találkozott, ahol közös sajtótájékoztatójukon bejelentették, hogy Románia szárazföldi Schengen-csatlakozásáról december 12-én születhet döntés, a teljes csatlakozás pedig 2025. január 1-jétől válhat valóra.
Orbán Viktor megerősítette, hogy Magyarország támogatja Románia teljes Schengen-tagságát, ugyanakkor elmondta, hogy a döntés december 12-én az EU belügyminiszteri tanácsán születhet meg, ahol Magyarország – jelenleg az EU Tanácsának soros elnökeként fogja támogatni a 2025. január 1-i időpontot.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökjelöltje is részt vett az Orbán-Ciolacu találkozón (ebben a felállásban már többször találkoztak, de eddig Orbán Viktor volt az, aki a tusványosi fellépése előtt bukaresti kitérőt tett). Az RMDSZ elnökének korábbi közleménye szerint a csatlakozás „óriási lépés lenne a román-magyar kapcsolatok és a gazdaság számára”. A találkozó után Kelemen hivatalos Facebook-oldalán fizetett kampányhirdetésben tette közzé, hogy Románia 2025. január 1-től csatlakozik a schengeni övezethez.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülésen jelentette be, hogy Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia szárazföldi Schengen-csatlakozásáról. Nem mellékes az sem, hogy a PSD miniszterelnöke, aki egyben a párt államfőjelöltje is lehet, kampánymegfontolásból napirenden tartja a schengeni csatlakozás kérdését. Láthatóan szeretné, ha a végső csatlakozást az ő nevéhez kötnék, hiszen az ország számára kiemelt jelentőségű előrelépésről van szó.
A november 22-i budapesti informális találkozót, ahol a román, bolgár, magyar és osztrák belügyminiszterek tárgyalnak, egyébként már jóval korábban bejelentették. A tárgyalás fő céljáról is tudni lehetett, hogy a román és bolgár szárazföldi Schengen-csatlakozás időpontjának meghatározása lesz.
Az is le volt szövegezve, hogy a megbeszélés eredménye december 12-én, az EU belügyminisztereinek hivatalos brüsszeli ülésén kerül bejelentésre.
Magnus Brunner, a következő belügyi és migrációs biztos már korábban optimistán nyilatkozott Románia és Bulgária teljes schengeni tagságának ügyében. Ugyanakkor a folyamatot az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner eddigi ellenállása nehezítette, aki a migrációs és biztonsági kockázatokra hivatkozva blokkolta a csatlakozást. Most azonban egyre több jel utal arra, hogy az osztrák kormány enyhít álláspontján, köszönhetően a folyamatos egyeztetéseknek és a megnövekedett diplomáciai nyomásnak.