Marcel Ciolacu nem tudott konkrét eredményekről beszámolni a brüsszeli legfontosabb találkozóját illetően. A deficitcél emelését ugyanis egyelőre nem fogadták el a tárgyalópartnerek, az áfaemelésről pedig ő nem akar hallani. a nyugdíjtörvény tekintetében pedig úgy tűnik, sarokba szorul, még az idén meg kell szavaznia a parlamentnek egy olyan verziót, ami az egyenlőtlenségeket kizárja. .
„Az összes európai vezetővel találkoztam, normális, konstruktív, konszolidált párbeszéd folyt. Nyilvánvaló, hogy sokat beszéltünk a PNRR-ről, arról, hogy Románia – kivétel nélkül – végrehajtja a PNRR-ben szereplő összes reformot, beszéltünk a PNRR módosításáról is” – mondta Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A költségvetési hiány kiigazításáról is szó esett, a jelenlegi geostratégiai kontextusban – mondta a miniszterelnök, aki azt állította, hogy „minden európai vezető meg akarta köszönni a románoknak” az Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatására tett erőfeszítéseket. Emellett „kivétel nélkül minden európai vezető” támogatását fejezte ki Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatban.
„Ez nem egy átlagos nap volt” – mondta a miniszterelnök – „azt hiszem, most először volt közös elképzelésünk és közös tervünk” az európai intézményekkel.
A tárgyalások folytatódnak
Ami az elfogadott vagy elfogadott intézkedésekkel kapcsolatos konkrétumokat illeti, Marcel Ciolacu elmondta, hogy egyelőre az elveket lefektették, és a technikai csoportok feladata a részletek megvitatása, a megbeszélések pedig a jövő héten folytatódnak.
A miniszterelnök elmondta, „nagyon világossá tette”, nem ért egyet az áfakulcs 19 százalék fölé emelésével. Elmondta, hogy az áfa 1 százalékpontos emelése 0,5%-kal növelte volna az inflációt, ami a románok vásárlóerejére is hatással lett volna.
Egy kérdésre válaszolva azonban árnyalta ezt az álláspontját: nem emelik az áfát 19% fölé, és nem változtatnak az élelmiszerek és gyógyszerek áfáján, „ha a klubokban már nem 5%, hanem 19% lesz, ”gondolom, az nem szerencsétlenség„.
A miniszterelnök megerősítette azt is, hogy a román parlament elé fogja terjeszteni a közigazgatási reformot tartalmazó törvénycsomagot, amely a központi és helyi adminisztrációra vonatkozó előírásokat tartalmaz, valamint az adócsalás elleni küzdelmet (a GDP 10%-ára becsülve) és a költségvetési kiigazításokat.
”Más megoldásokat is kerestek, ahol a Bizottság a kereskedelmi megközelítésekben a versenyképtelenség bizonyos problémáit állapította meg. Nem beszélünk új adók bevezetéséről, nem beszélünk megszorításokról, hanem a költségvetési rendszer kiadásainak csökkentéséről, ami számomra helyesnek tűnik. Emelni akarjuk az adócsalás elleni küzdelem szintjét, mivel ez a jelenlegi becslések szerint elérte a 160 milliárdot. Csak az áfa például 20 milliárd körül van„ – részletezte Ciolacu.
Ciolacu úgy látja, van remény a céldeficit esetleges megemelésére
Ami a költségvetési hiánycélt illeti, amelyet a kormány növelni szeretne, hogy ne kockáztassa az európai alapok blokkolását, a miniszterelnök azt mondta, nyilvánvaló, hogy Románia a háborús övezet szomszédságában helyezkedik el, és figyelembe véve ezt, illetve az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott támogatást, vannak negatív olyan negatív hatások az országra nézve, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. És ”az Európai Bizottság teljes mértékben megértette ezt a kontextust, és van rugalmasság Románia hiánycéljának kiigazítására„.
Arra a kérdésre, hogy a Bizottság milyen százalékos hiányt tud elfogadni, Ciolacu azt válaszolta, ”ez egy alapszabály, tavaly 6,2%-os hiányunk volt, és Románia idén nem nem haladhatja ezt meg, mi több, 0,5 százaléknál nagyobb csökkenést kell elérni.
„Tartjuk magunkat ahhoz, amiben mindannyian megállapodtunk, politikailag, hogy a védelmi költségvetésnek idén 2,5%-on kell maradnia” – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy becslések szerint az Ukrajnának és Moldovának nyújtott támogatás meghaladja a 3,5%-ot, bár a Bizottság becslései szerint csak 1,5%-on áll, anélkül, hogy figyelembe vennénk Románia kötelezettségvállalását, hogy a védelmi költségvetést 2%-ról 2,5%-ra növeli„ – mondta a kormányfő.
A PNRR-tárgyalásokat október végéig le kell zárni
Ciolacu elmondta, tárgyaltak a PNRR módosításáról is, mert a harmadik kifizetési kérelmet csak akkor tudja Bukarest benyújtani, ha az országos helyreállítási tervet a 2,1 milliárd eurós támogatáskieséshez igazítják. Megemlítette, hogy a kormány időközben a PNRR Repower EU fejezeténél módosította a beruházási terveket is.
Mivel felkészült arra, hogy a megbeszéléseken terítékre kerül a különnyugdíjak kérdése, miután az erre vonatkozó törvényt az alkotmánybíróság visszaküldte a parlamentnek, ezekre a tárgyalásokra az igazságügyi minisztérium, illetve az európai alapok minisztériumának szakértői csapatával érkezett – tájékoztatott a miniszterelnök. A kormányfő azt is elmondta, hogy ”nagyon is lehetséges, hogy az év végéig megszületik a nyugdíjtörvény. A Bizottság kérése az, hogy a nyugdíjtörvényen belüli egyenlőtlenségeket a lehető legnagyobb mértékben zárják ki.”