A kormány felelősséget fog vállalni a parlament előtt az államapparátus reformjáról, az adóügyi és az adócsalás felszámolását célzó intézkedésekről szóló törvénycsomagért, írja Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtöki nyilatkozata alapján az Agerpres.
„Ez a kormány Románia kormánya, és eme logika szerint Romániát helyezzük az első helyre. (… ) Meg kell állítanunk a költségvetési katasztrófát, igazságossá kell tennünk az adórendszert mindenki számára, és harcolnunk kell az adócsalás ellen. (…) Eurómilliárdok landolnak csalók zsebében, vagy elherdálják őket a rengeteg intézményben. (…) Mélyreható reformokra van szükségünk” – mondta Ciolacu a kormányülés elején.
Nyomatékosította: függetlenül attól, hogy milyen nyomással próbálkoznak a rendszerben lévők, egy millimétert sem fog engedni, kormánycsapatával véget fog vetni a közpénz elherdálásának.
„A kormány felelősséget fog vállalni a parlament előtt az államapparátus reformjáról, az adóügyi és az adócsalás felszámolását célzó intézkedésekről szóló törvénycsomagért. A parlament asztalára teszem mandátumomat a reformokért és a társadalmi igazságosságért” – jelentette ki a kormányfő.
Hozzátette, hogy a reformnak „mélyrehatónak és visszafordíthatatlannak” kell lennie.
A parlament előtti felelősségvállalással való elfogadás azt jelenti, hogy a megszorító törvényeket vita nélkül, a Ciolacu-kabinet által javasolt formában fogadják el. A miniszterelnök a törvényhozás előtt vállalja fel azokat, az intézkedéseket ellenző képviselőknek pedig három napjuk van arra, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be. Ha az indítványt elfogadják, a kormány megbukik, ha elutasítják, a kabinet tovább lép, és a törvényeket elfogadottnak tekintik. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához azonban a képviselők számának fele plusz egy képviselő szavazata szükséges, miközben a kormányt alkotó PSD és PNL többséget alkot.
Mint írtuk, közszféra reformjával kapcsolatban a következő intézkedéseket jelentette be korábban Ciolacu:
- A közigazgatásban 200 ezer üres álláshely megszüntetése.
- Az alapfizetésnél magasabb prémiumok tilalma.
- Egyes intézmények összevonása.
A sokféle juttatást, melyek azt okozzák, hogy a közszférában közel harminc százalékkal magasabbak a fizetések, mint a magánszektorban, itt vettük számba.
A kilátásba helyezett megszorítások miatt a kulturális ágazat szereplői már szerveztek tiltakozó megmozdulásokat, azt állítják: „minden összeomolhat”, ha ezek életbe lépnek.
A nyilvánosságra került adóintézkedéseket itt foglaltuk össze, melyek – egyes szakemberek szerint – azt eredményezhetik, hogy a romániai kis- és középvállalkozásokat legalább háromszor, ha nem ötször jobban megadóztatják.