Új sorozatunkban az Új Hét fontosabb, érdekesebb aktuális cikkeit, összeállításait, felvetéseit szeretnénk kommentálni. Meglátjuk, milyen rendszerességgel sikerül ez. Szándékunk szerint minden „lapzárta” után jelentkeznénk. (Őrjárat az éjnek rémjáró szakán címmel futott az év elején hasonló sorozatunk a SAJTÓ/FÓRUM rovatban, ha még emlékszik rá valaki…1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 )
Kezdjük a legkeményebb témával: Tamás Gáspár Miklós bojkottra szólított fel az ATV ellen.
TGM jelenléte
Filozófus tájainkon soha ennyire nem volt jelen közéletben, médiában, vitákban, mint napjaink legismertebb és publicistaként is legtermékenyebb bölcselője, Tamás Gáspár Miklós.
Jelen van weboldalunkon, az Új Hétben is, lásd a legfrissebb címeket:
TGM: Antitézis – a fogadtatás – szinte kötetnyi írás a fél év alatt harmadik utánnyomásos kiadása előtt álló könyvéről, annak kapcsán (a kötet angol nyelven írott filozófiai szakcikkeit, esszéit tartalmazza);
A reformer. Ferge Zsuzsáról – a neves szociológusról kilencvenedik születésnapján (átvétel a Mércéből);
Ez a rendszer a „konzervatizmusnak” árt a legjobban – a Magyar Hang interjúja Tamás Gáspár Miklóssal (átvétel a nyomtatott lapból).
Mindháromhoz érdemes lenne külön kommentárt fűzni, ha nem éppen elemzést, a gondolkodó briliáns esszéit olvasva (ami persze meghaladná képességeinket), viszont TGM hirtelen jött javaslata felbolygatta nem csak a politikai osztályt, különösen az ellenzéket, hanem a sajtót is, elvégre széles körökben ismert közéleti szereplőről van szó.
Felhívás keringőre – bojkott vagy nem bojkott?
Közöltük, természetesen, TGM bojkottra felhívó nyílt levelét is – Tamás Gáspár Miklós: Levél a Klubrádiónak –, együtt annak ismertetésével egy független portálon (Az ATV bojkottjára szólított fel Tamás Gáspár Miklós), továbbá a reagálásokat, közlésük sorrendjében:
– Reagált az ATV vezérigazgatója Tamás Gáspár Miklós bojkottfelhívására
– TGM az ATV bojkotjára szólított fel, 2010 óta ez az első tiszta ellenzéki hang
– Fábián András: Mit ne nézzünk, mit hallgassunk
– Somogyi Zoltán: Az ATV-ben nemsokára
– Zöldi László: Az ATV-t érdemes-e bojkottálni?
– Zöldi László: Hullarablásban vesz-e részt az ATV?
Előzmények – parlamenti bojkott
Ki tudja, hányan emlékeznek rá: volt Tamás Gáspár Miklósnak egy, a mostaninál talán jóval fontosabb bojkott-javaslata 2014-ben. Erről szólt 2018. január 25-én a Népszava cikke, a következőket írta Polák István:
„2014 előtt egyedül Tamás Gáspár Miklós látott tisztán, akkor a bojkottot javasolta. Későn szólt, az indulással az összes párt legitimálta a friss választási törvényt. Ennek a levét itta 2014-ben, és issza most is az ellenzék. Az utóbbi hetekben azonban ismét szóba került, ha az ellenzék minden valós pártja bojkottálna, akkor a választás lényegében egypárti lenne. Ez megmutathatná a mai kormánypárt igazi arcát. Ha úgyis lezavarnák a választást, az eredmény illegitim, és már rövid távon is vállalhatatlan lenne. A döntés a demokratikus pártok hatáskörébe tartozhat, a híveik ebben a folyamatban csak megfigyelők. Nekik azonban – ha a pártok se össze nem fognak, sem nem bojkottálnak – egyetlen erkölcsös lehetőségük marad: a szavazói bojkott. Erről írt Hargitai Miklós, amivel egyetértek. Elmennek tehát a választók voksolni (nem maradnak otthon), s tudatosan beleikszelnek az összes karikába. Csak így van lehetőségük jelezni, hogy sem a jelenlegi választási rendszerrel nem értenek egyet, sem azzal az asszisztálással, amit – a pártérdekek miatt való indulással – a jelenlegi ellenzéki pártok pillanatnyilag mutatnak.”
Közpénzek és közerkölcsök – Itt van-e a bojkott ideje? címmel fontos cikket közölt a Városi Kurír, alig egy héttel TGM ATV-s bojkott-javaslata előtt, április 29-én. Ebben a cikkben ugyancsak parlamenti bojkottot javasol a szerző, Lovász Péter:
„Talán itt lenne az ideje, hogy valamennyi ellenzéki parlamenti párt valamennyi képviselője hivatalosan bejelentse: a jövőben a választásokig bojkottálja az Országgyűlés munkáját, s nem asszisztál tovább a Fidesz állandó alkotmánysértéseihez! Egyúttal a jövőben nem fogadja el, nem ismeri el a csonka parlament által hozott törvények jogérvényét akkor sem, ha a Ház látszólag döntésképes többséggel hozta meg azokat. Magam úgy vélem, az ellenzék többé nem kölcsönözheti még a legitimitás látszatát sem a Fidesz parlamenti diktatúrájának, – annál is kevésbé, mert nyilvánvaló, hogy az engedelmes kétharmados többség nem más, mintOrbán Viktor egyszerű és az adónkból jól megfizetett lakájhada. ahhoz, hogy az Országgyűlés valaha egyszer visszanyerje elvesztett pozícióját a társadalomban, most, első lépésként az ellenzéknek nyilvánvalóvá kellene tenni a politikát napi gyakorisággal nem követő hazai választók előtt, nemkülönben az Európai Unió és a NATO szövetségesek számára, hogy Magyarország már régen nem parlamenti demokrácia, hanem Orbán Viktor önkényuralma, amelyben a 133-ak teremtenek tudatosan és engedelmesen jogalapot uniós támogatások, hazai közpénzek ellopásához, a közvagyon kisajátításához, a jogállam felszámolásához, az adózók megnyomorításához és a politikai erkölcstelenség közéleti normává emeléséhez.”
Ezeket az előzményeket többek között azért idéztük, hogy egy legyintéssel intézzük el az olyan véleményeket, amelyek szerint TGM most ezzel a javaslatával tulajdonképpen az ellenzék esélyeit igyekszik csökkenteni, hirtelen a kormány pártjára állva a választási harcban.
Ugyanakkor feltétlenül meg kell említenünk, hogy tavaly decemberben ATV-ellenes bojkottot hirdetett Gábor György, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének volt tudományos főmunkatársa. A neves filozófus, az Országos Rabbiképző–Zsidó Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára azt nehézményezte, hogy az ATV Csoporthoz tartozó Spirit FM is versenybe szállt a Médiatanács által meghirdetett, a Klubrádió által addig használt budapesti FM 92,9 Mhz-re vonatkozó frekvenciapályázaton.
Mindazonáltal a bojkott-javaslata valamivel „enyhébb” volt, mint fél évvel később, a fait accompli után a Tamás Gáspár Miklósé: „Tisztelettel javaslom mindazoknak, akik nem politikusok, azaz akiknek nem szakmai kötelességük bemenni az ATV-be, hogy gondolják meg ezután, milyen szellemiségű és mennyire hiteles helyen és körülmények között kívánják autonóm gondolataikat és meglátásaikat előadni” – írta.
A filozófus úgy vélte: „A Spirit FM nem az egyenlő esélyek biztosította pályázaton indul, hanem az orbáni arra vetemedésen, hogy elhallgattassák mindazokat, akik nem értenek egyet a farkasverem innenső oldalán álló Orbánnal. Egy pillanatra arra kérek mindenkit, gondolja végig, hány és hány nyomtatott vagy elektronikus sajtóterméket és felületet hallgattatott el, nyomorított meg, vert szét, lopott el, vagy nyúlt le magának a rezsim. Ehhez a folyamatos akciójához most kivégző osztagként veti be a végítélethez boldogan segédkezet nyújtó Spirit FM-et.”
TGM javaslatai
– Azt javaslom, hogy a bármilyen értelemben ellenzékiek vagy függetlenek vagy pártatlanok (ez három külön kategória) egységesen bojkottálják az ATV csoport minden médiavállalkozásának minden adását. Az ott dolgozó újságírók és más munkatársak lehetőleg mondjanak föl. Különösen vonatkozik ez a fölhívás – amelynek remélhetőleg foganatja lesz – értelmiségiekre, szakértőkre, közéleti szereplőkre, föllépő művészekre, akiknek ez csak kisebb kellemetlenség.
– Bonyolultabb a helyzete az ellenzéki politikusoknak, akiknek szükségük van a médiaszereplésekre a választási kampány megkezdésével (ami már megtörtént), hiszen őket főleg csak az ATV egy-két műsora engedi a nyilvánosság elé. Ez az ATV-nek csak ürügy, de az ellenzéki politikusoknak életszükséglet. Ezt megértem. De néha áldozatot kell hoznia az embernek az elveiért. Szerintem ellenzékiek nem szónokolhatnak az ATV-ben, mert ez az együttérzés megtagadása lenne a Klubrádióval és hallgatóival szemben.
– Senkinek nem lenne szabad az ATV-vel együttműködnie, a jobboldaliaknak azért nem, mert az ebül szerzett jószágot nem illik használni még az ellenféllel szemben se, a mindenféle irányzatú ellenzékieknek meg elvből és politikai meggyőződésből. S ha erre azt mondják, hogy a balközép ellenzék se járt el másképpen a Simicska-médiákkal (azaz használta őket), akkor igazuk van. A múltban elkövetett hibát el kell ismerni, de nem lenne szabad megismételni.
Szerény véleményünk
Általában a politikai bojkottról. Súlyos felvetés. Ami elvileg-erkölcsileg indokolt, politikailag komplexebb ügy; a politikus érdeke, hogy – néha önmagával is – kompromisszumot kössön. Annál nehezebb a döntés, mivel most ráadásul hat párt egységes fellépéséről van/lenne szó.
Valami módon – nem akarunk tudálékoskodni – itt a dolog politikai(filozófiai) és reálpolitikai megközelítése – életszükséglet/elv – olyan ellentétpárt alkot, amelynek két oldala kiegészíti egymást (ugye „contraria non contradictoria sed complementaria sunt”), mint a fény részecske-, illetve hullámtermészete esetében – mindkettő immanens, de nézőpont és körülmények kérdése, hogy milyen körülmények között melyik manifesztálódik.
Az ATV bojkottálása. A politikusban azt a kérdést veti fel, hogy a távolmaradásával az ATV-t bünteti-e, vagy saját magát. Nem tudja kiverni a fejéből, hogy az ő igazi célja nem az ATV „legyőzése”.
Az ATV újságíróiban, személyzetében más aggály támad, egy szóban: a megélhetés kérdése. Közelről tudjuk, gondoljunk a Népszabadság beszüntetésére, mit jelent állást találni a sajtóban, pszichésen és anyagilag munka nélkül lenni. Különösen járványban, teljes bizonytalanságban… (Egyetlen elvi aspektus: lakájmédia kizárva.)
Visszatérve a parlamentre. Már a kezdet kezdetén, az alaptörvény vitájakor az volt az érzésünk, illetve azt a véleményt osztottuk, hogy indokolt lenne az ellenzéki bojkott. Ha akkor megtörténik, most talán nem lennénk abban a helyzetben, mint a fokozatosan melegedő, forrósodó vízben a béka. Tehát a bojkottnak is el kell kapni a pillanatát. Ez az utolsó?
Véleményünk szerint az ellenzék most sem fog ehhez az eszközhöz folyamodni – legfeljebb majd, ha jövőre sem nyeri meg a választást.
Viszont teljesen új elem az ellenzéki összefogás. Együtt nem csak erősebbek, okosabbak is lehetnek. Hátha kitalálnak valamit, ami meghaladja a Tamás Gáspár Miklós által felvetett dilemmát. Ami nem csökkentené, hanem növelné az ő érdemeit. Egy Fekete könyvet például nem csak az ATV-ben lehetne hirdetni…