Németországban nemsokára legalizálják a fűfogyasztást, ezért érdemes elgondolkodnunk ezekről a pszichotróp anyagokról, mert ez lavinát indíthat el egész Európában, hiszen a határok szabadok.

Jelenleg ott tartunk, hogy a fű Luxemburgban teljesen legálissá vált, Máltán is, megfelelő szabályozással. Hollandiában félig legális, Svájcban kezdődik egy hároméves kísérlet, az engedélyezés előtt, Olaszországban népszavazás lesz, de a lakosság 57 százaléka szeretné, ha engedélyeznék. Ezen kívül, Szlovéniában, Bulgáriában, és Portugáliában dekriminalizálták a használatát, tehát a füvet tilos használni, de nem büntetik. A briteknél az orvosi használat már engedélyezve van, a románoknál is vizsgálják.

Melyik mennyire káros?
– Az alkoholról rengeteget tudunk. Aki fogyasztja, 15 százalékban válik függővé. A cigarettánál 32 százalék a függővé válás, és iszonyú nehéz mindkettőről leszokni. A fűnél a függővé válás esélye 9 százalék, de itt is leginkább azoknál fordul elő, akik dohány/fű keveréket használnak a spangliban.
– Az alkoholról továbbá tudjuk, hogy családokat tesz tönkre, hogy mit okoz az autóvezetésnél, mennyi pénzbe kerül, milyen egzisztencia-, agy- és májkárosító a hatása a függőségnek, sőt nőknél növeli a mellrák kockázatát; ugyanakkor beépült a kultúránkba, mértékletes fogyasztása akár hasznos is lehet.
– A cigaretta nagyon súlyos egészségügyi kockázatairól már annyit írtak, most nem részletezem.
– Minden társadalomban, országban megtalálható valamilyen függőség, legyen az pia, fű, cigi, csokoládé, bétel, kokalevél, édesség, szex, játékgép, nyugtató gyógyszerek vagy napi négyszeri ima. Kérdés: ezek között mennyire káros a fű?
– A marihuána túlzott fogyasztása (naponta legalább öt-hat spangli vagy több, ami már már függőség) halált is okozhat, akár az alkohol. Viszont ehhez legalább fél kilót kell fogyasztani, tehát szinte lehetetlen a túladagolás. Függőség esetén intelligencia csökkenése, feledékenység, pszichózis, motivációvesztés alakulhat ki. Viszont kisebb a hozzászokás, mint a cigi, vagy pia esetén. Nem leszel tüdőrákos, sőt rákellenes hatása kimutatható. Túlzott fogyasztás estén ugyanolyan hatása van a vezetésre, mint az alkoholnak, de míg egy partin sokan tök részegre isszák magukat, úgy egy füves cigitől még nem okozol karambolt, azonban füvesen is tilos vezetni.
– A fű túlzott fogyasztása okozhat még esetenként szívritmuszavart, növeli a vérnyomást és a pulzust, lehet tőle szájszárazságod, és éhes leszel. Természetesen megvan az oka is, amiért használata növekszik: jó közérzet, általános jókedv, depressziót és fájdalmat csökkent.
– Összevetve tehát a többi szer használatával, kevésbé káros, mint a cigaretta vagy a pia. Felvetődik még, hogy a fű kapudrog lehet a keményebb kábítószerek felé. Ez a hatás nem bizonyított, de ugyanez elmondható az alkoholról is.
– Magyarországon, amíg a Fidesz hatalmon van, biztosan nem lesz változás az engedélyezésben, és nem fogják dekriminalizálni. Ezért, ha külföldön jársz, semmikép se maradjon nálad fű. (Különben CBD tartalmú, nyugtató hatású kannabis olajat lehet kapni legálisan. A fűben számos hatóanyag van a THC-n, és CBD-n kívül.)
– Természetesen legjobb lenne, ha emberek nem lennének rászorulva a pszichoaktív szerek használatára, de ez a jelenlegi társadalmi viszonyok között lehetetlen.

Forrás: Újnépszabadság

A szerkesztő megjegyzése

Nem elhanyagolható a fogyasztásával járó szleng elterjedése. Spangli = cigaretta.

Különben a kannabisz, más néven marihuána vagy „fű”: a kendernövény, főként az indiai kender (Cannabis indica) és a hasznos kender (Cannabis sativa) szárított, megtermékenyítetlen (termős) kendervirágzata, melyet a múltban, időnként, (tévesen) neveztek vadkendernek is, annak ellenére, hogy azzal nem azonos. Farmakológiai szempontból a marihuána fő pszichoaktív összetevője a tetrahidrokannabinol (THC), ami az egyik az összesen 483 ismert vegyület közül, amelyek a marihuánában találhatók, ez a „legvizsgáltabb” is. A marihuána használatával kapcsolatos legkorábbi feljegyzések az időszámítás előtti harmadik évezredre tehetők. A 19. század közepétől az 1940-es évek közepéig Amerikában és Európában is gyógyszerként és gyógynövényként tartották számon. Mivel a 20. század elején kezdődő, és az 1970-es évekig tartó folyamat során a világ számos országában jogilag korlátozták a marihuána birtoklását, kikapcsolódási célú vagy orvosi kísérletek során történő használatát, a pszichoaktív kannabinoidokat tartalmazó készítmények használata a világ számos országában illegálissá vált, majd a ’90-es évektől kezdődően néhány országban a gyógyászati célú vagy a kikapcsolódási célra történő használatát újra engedélyezték, üldözésével felhagytak. A kannabisz jelenleg teljes mértékben legális élvezeti szerként használható többek között Észak-Afrikában és Kanadában.

Az orvosi marihuána vagy orvosi kannabisz elnevezés arra utal, hogy a kender növény virágzatát, vagy annak kivonatát orvosok által előírt gyógyszer-, vagy gyógynövény-terápia részeként használják többek között Kanadában, Hollandiában, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok több államában, főként a sclerosis multiplex betegség tüneti kezelésére, mely esetén hatásosnak bizonyult, a görcsösség, a remegés, az alvászavar, a rendellenes hólyagműködés esetében, valamint a betegség progressziójának lassításában, rákos betegek esetében fájdalomcsillapító, állapotjavító, támogató kezelésében, valamint a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére, Ausztráliában az epilepsziás gyermekek gyógykezelésére is engedélyezett. Mivel a 2010-es években több mint ötszáz beteg részvételével végzett több mint három ellenőrzött klinikai próba során bizonyítást nyert, hogy a kannabisz vagy kivonatai jelentős mértékű gyógyhatással rendelkeznek bizonyos – a hagyományos terápiákkal nem kezelhető – súlyos lefolyású gyermekkori epilepsziás megbetegedés esetén, ezért az amerikai droghatóság, az FDA 2018-ban engedélyezte a kannabisz egy hatóanyagának használatát, bizonyos epilepsziás állapotok kezelésére.

Mára a kannabiszt a világ számos országában használják illegális szabadidős drogként, néhány országában legális élvezeti szerként, több országában gyógynövényként, gyógyszerként vagy gyógyszeralapanyagként, néhány országban pedig vallási vagy spirituális szertartások részeként. A marihuánát használói gyakran a pszichoaktív és élettani hatásai miatt használják, amelyek közül a legfőbbek a hangulatjavító, a nyugtató, szorongásoldó és a kellemetlen emlékek hatását csökkentő, valamint az étvágyfokozó hatás. A világszerte használt pszichoaktív szerek között a kannabisz népszerűségét tekintve az ötödik helyen áll a dohány, a koffein, az alkohol és a bételpálma után. Az illegális drogok között Európában és Magyarországon is a leggyakrabban használt pszichoaktív szer. Az ENSZ 1997-es adatai szerint világszerte megközelítőleg 141 millióra tehető a rendszeres kannabiszhasználók száma (ez a világ népességének 2,45 százaléka).

Használatának ideje alatt jelentkező, főbb hatások

Tudat: a tudatállapot a használat ideje alatt tiszta marad. A minták és színek érzékelése fokozott.
Hangulat: nyugodtság, enyhe eufória; elégedettség és ellazultság érzés. Magas THC-tartalom esetén szorongás.
Kognitív képességek
– gondolkodás: emelkedett művészi, zenei és humorérzék; kreatív és filozofikus gondolkodás, metakogníció.
– észlelés: az észlelés gyorsasága lassul, pontossága csökken. Így az autóvezetési képességet negatívan befolyásolhatja. Magas THC-tartalom esetén bizalmatlan/gyanakvó gondolkodási minták is jelentkezhetnek.
emlékezet: az epizodikus és a tanulási memóriateljesítmény ideiglenes csökkenése.
– beszéd: a szóbeli kifejezőképesség ideiglenes romlása. Nehézség abban, hogy egyértelműen és világosan beszéljen a szerhasználó személy.

Bővebben lásd: Wikipédia