Az Európai Bizottság (EB) keddi ülésén úgy döntött, hogy folytatja a palesztin területek fejlesztési segélyezését, miután az elmúlt hetekben lezajlott belső ellenőrzése megállapította, hogy a pénz nem jut terrorista csoportokhoz.
Az EB ezzel közvetve cáfolja a magyar kormány bizonyítékokkal nem alátámasztott állítását, miszerint “a Brüsszel által palesztin szervezeteknek nyújtott támogatások a Hamászhoz is eljutottak”.
A hamisnak bizonyult kijelentés a friss nemzeti konzultációban szerepel.
„Önök is tudják, mi is tudjuk, hogy a nemzeti konzultációban szereplő kijelentések teljesen hamisak” – Az Európai Bizottság (EB) nem kíván foglalkozni a nemzeti…
Az uniós testület a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin fegyveres csoport október 7-i, Izrael elleni támadását követően jelentette be, hogy felülvizsgálja és a felülvizsgálat idejére felfüggeszti a területeknek nyújtott fejlesztési támogatását. Az ellenőrzés nem vonatkozott a humanitárius segélyekre, amelyeket egyébként is nemzetközi szervezetek használnak fel.
A most lezárult revízió során az EB azt vette górcső alá, hogy a fejlesztésre szánt pénzügyi transzferek véletlenül eljuthattak-e a Hamászhoz, amelyet az EU és az Egyesült Államok is terrorista szervezetként tart nyilván. A brüsszeli testület illetékes főigazgatósága november 9-e óta
119 szerződést vizsgált át, összesen 331 millió euró értékben.
A szerződések 88 százalékát teljesen rendben lévőnek találta, a maradékkal kapcsolatban – amely csaknem 39 millió euró értékű – további információkra vár civil és nem kormányzati szervezetektől. Két uniós támogatásban részesülő szervezetet továbbra is vizsgál gyűlöletbeszéddel kapcsolatos vádak miatt, ezért ezek egyelőre nem juthatnak hozzá a számukra megítélt 8 millió euróhoz.
Az ellenőrzés során nem találtak bizonyítékot rá, hogy az átutalások tiltott csoportokhoz kerültek volna
– fejtette ki újságíróknak egy magasrangú bizottsági tisztviselő. Közölte, hogy az Európai Bizottság ugyanakkor szigorúbban fogja felügyelni a jövőbeni kifizetéseket a kockázatok csökkentése érdekében.
A Várhelyi Olivér által jegyzett előterjesztés azt is tartalmazta, hogy a palesztin projektekre vonatkozó uniós szerződések ezután tartalmazzanak olyan záradékokat, amelyek tiltják az antiszemita kijelentéseket és terrorista szervezetként nyilvántartott csoportok támogatásának nyílt kifejezését. A Politico brüsszeli hírportál értesülése szerint a bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős magyar biztosnak ezt a javaslatát az Európai Bizottság keddi ülése előtt tizenegy biztos nem támogatta.
Az Orbán-kormánynak már a kérdései is hazugok, indul felmérés a nem létező Európai Unióról – Féligazságokra, csúsztatásokra alapozta az Orbán-kormány azt a…
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. november 21-én.