A Magyar Hang cikke.

A tajvani képviselet vezetője, Shin-Chung Liu a CEU-n tartott konferencián (Fotó: Lukács Csaba / Magyar Hang)

A Tajvanban vasárnap tartott szavazás kapcsán tartott érdekes beszélgetést a Political Capital és a Tajpeji Képviselet „A tajvani választások eredménye és a globális biztonsági dinamika” címmel a CEU budapesti épületében. A szigetországi voksolás az első volt a sorban idén: 2024-ben több mint 2 milliárd választópolgár járul az urnákhoz szerte a nagyvilágban, és az eredmény komoly befolyással lesz a globális jövőre.

Míg a tajvani választási kampányban a gazdaság- és energiapolitika fontos témák voltak, a legfontosabb külpolitikai kérdés nyilvánvalóan a szigetország Kínával való kapcsolata volt. Miután versenyben voltak függetlenségpárti és „egy Kína” elvét valló pártok is, így a szavazók döntése határozta meg az ország külpolitikájának következő éveit. Ez mélyreható hatással lehet mind a regionális, mind a globális biztonságra – Tajvan kulcsszereplő a félvezetők és a mikrochipek világpiacán, és ennek jelentőségét nem kell hangsúlyozni.

Senki nem örülhet a tajvani választási eredményeknek Aligha nyerte el Peking tetszését, hogy az elkövetkező években függetlenségpárti vezető fogja irányítani a szigetországot.

A vita során a panel résztvevői értékelték az eredményt más geopolitikai eseményekkel összefüggésben is, beleértve az Ukrajnában zajló orosz inváziót, a Kína felől érkező fenyegetések erősödését, valamint a közelgő európai parlamenti és amerikai elnökválasztást.

Az eseményen részt vett Shin-Chung Liu, a dél-ázsiai szigetország magyarországi képviseletének vezetője is, aki a nyitóbeszédében azt mondta: múlt vasárnap Tajvanon az emberek a külső fenyegetés ellenére is ki merték fejezni a demokratikus akaratukat. A voksolás eredményeképp történelmi döntés született: precedens nélküli módon sorban a harmadik ciklusban is a függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártja (DPP) elnöke, Laj Cseng-tö vezetheti az országot.

A nagykövet szerint irigylésre méltó módon simán és békésen zajlott a választás és a vesztes korrektül elismerte a vereségét. Az országában működik a fékek és ellensúlyok rendszere: a győztesnek sincs többsége az új parlamentben, így kompromisszumra kényszerül a kormányzás során. Tajvanban győzött a demokrácia, mondta a diplomata. Arról is beszélt, az elmúlt években Tajvan kapcsolatai jelentősen erősödtek az Európai Unió legtöbb tagországával és a mostani választási eredmények alapján ez a folyamat folytatódni fog. Az ország továbbra is ki fog állni a Kínával szembeni békés status quo fenntartása mellett – fejtette ki.

Laj Cseng-tö májusban lesz beiktatva. Az új elnök jó ismerőse a nagykövetnek: 2015-ben Tainan város polgármestere volt, és Liu ott dolgozott az önkormányzat főtitkáraként.

Kína bírálta az új tajvani elnöknek gratuláló országokat Közte az Egyesült Államokat is és figyelmeztette őket az „egy Kína” elvre.