A kormány által hangoztatott olcsó orosz gáz mítoszával ellentétben valójában a tőzsdei árnál is drágábban kapja Magyarország a földgázt.
Fotó: Ina FASSBENDER / AFP
Idén februárban köbméterenként majdnem négyszáz forint volt az átlagára a gáznak. Ez nagyjából a hatszorosa annak, amennyit a lakosságtól kap az állami szolgáltató, az MVM ugyanezért a gázért. Ráadásul megnövekedett a behozott mennyiség is, a G7 szerint vélhetően azért, mert a tél végére nagyon kiürültek a hazai tárolók.
Mindez azért van, mert Magyarország nem egy fix, előre meghatározott áron kapja az energiahordozót, hanem a tőzsdei jegyzéshez kötötten. Igaz, a fizetendő összeg nem azonnal, csak egy-két hónap eltolódással követi a piaci árakat.
Ennek következtében viszont februárban még a piaci átlagárnál is jóval drágábban érkezett Magyarországra az orosz gáz. A tőzsdei jegyzések az elmúlt hónapokban hektikusan mozogtak, és februárban jóval alacsonyabbak voltak, mint januárban vagy a történelmi csúcsokat hozó decemberben. Az orosz import viszont az időbeli eltolódás miatt épp a második hónapban érte el a történelmi csúcsot.
Az Eurostat adatai szerint egész pontosan 394 forintért érkezett egy köbméter orosz gáz az országba. (A becsült rezsicsökkentett gázár nagyjából 66 forint, a lakosság által fizetett számlán azonban nem csak ez szerepel, hanem a gáz eljuttatásának költsége, az úgynevezett hálózati díj, illetve az áfa is, így egy lakossági fogyasztó egy köbméterért nagyjából 110 forintot fizet.)
Az orosz-magyar megállapodás szerint évi 4,5 milliárd, azaz havi 375 millió köbméter gázt vásárol az MVM a Gazpromtól. Az árak emelkedése óta jóval kevesebb az orosz import: november és január között a havi átlag durván 220 millió köbméter volt, és a februári 430 millió köbméter sem sokkal haladta meg a szerződött mennyiséget.