Brückner Gergely a Telex.hu-n megállapítja: Matolcsy György nem először kritizálta a Fidesz-kormány gazdaságpolitikáját, de ilyen magas rangú vezető ilyen keserű és átfogó helyzetképet eddig még nem rajzolt az Orbán-kabinetről. Az MNB elnökének környezete szerint ennek több oka is van: nagyon rossz folyamatokat lát, a jegybankot eszköztelenebbnek érzi, és szeretné mindenkiben tudatosítani, hogy az árstopok, a kamatlimitek ötletei egészen más műhelyekben készülnek, nem az MNB boszorkánykonyháján.

Milyen viszony van a magyar gazdaság három fajsúlyos szereplője, Matolcsy György, Varga Mihály és Nagy Márton között?

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke váratlanul, bár nem előzmények nélkül élesen kritizálta a szerinte sokat hibázó, illetve ütemet vesztő kormányt. Ez már olyan kritika volt, amely a szélessége és a mélysége miatt a „főnököt”, vagyis Orbán Viktor kormányfőt is elérte. Bár Matolcsy György most éppen nem fideszes, vagyis egy független intézmény első embere, de ilyen magasról és ennyire belülről még nem érkezett ilyen lesújtó értékelés a magyar gazdaságról.

Ugyanakkor forrásaink szerint érdemes megfigyelni a tartalmi elemeket, „a jegybankelnök elsősorban a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterhez köthető ötleteket és intézkedéseket ütötte, maga Orbán vagy Varga Mihály pénzügyminiszter most kevesebbet kapott.”

Utóbbi kérdés nem lényegtelen, hiszen egészen biztos, hogy az eset megint felszínre hozta azt a fél éve már biztosan jól látható helyzetet, hogy a gazdaság, de különösen a pénzügyi rendszer három meghatározó szereplője: Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Matolcsy György, a kormánytól független Magyar Nemzeti Bank elnöke nem eveznek egy csónakban. A versengés, vagy versenyeztetés akkor is visszás lehet, ha éppen a sikerért kell sorban állni, de akkor még kellemetlenebb, ha córesz van, és a felek a másikban látják a hibást. És a legrosszabb akkor, ha egymás ellen kormányozzák a hajót.

Természetesen a történetben a felsoroltakon kívül is vannak még fontos aktorok. Rogán Antal például, aki minden gazdasági intézkedést vagy nyilatkozatot szavazatgyűjtési (kommunikációs) paraméter-rendszerben is megvizsgál, vagy Parragh László kamarai elnök, aki egyfajta különháborút vív Matolcsy Györggyel, miközben a kormány nagy barátja. Lehet, hogy Matolcsy egy vetélytársáról, mondjuk Nagy Mártonról szeretett volna beszélni az Országgyűlés gazdasági bizottságában, de jegybankelnökként mégis arról beszélt, hogy gazdaságilag az egyik legsérülékenyebb országban él. Ez a forint sebezhetősége idején óriási kockázatnak, rendkívül veszélyes gondolatnak tűnik.
Ezzel iszonyú nehéz helyzetbe került Orbán Viktor is. Ha a miniszterelnök hagyja, hogy egy kulcspozícióban lévő jegybankelnök arról beszéljen, minden elszabadult, akkor nagyon rossz vezetőnek tűnhet, de ha a „kritikára” válaszul valahogy elmozdítja a független intézmény vezetőjét, az is visszaüt rá.

Forrás: Újnépszabadság