Zárt dobozon kicsi rés, a kitörő lég nagyfejű bronzbuboréka bármelyik pillanatban szétrobbanhat! Ezt persze senki nem várja el Sánta Csaba légi tüneményétől, mint ahogy kis csóvájú üstökösétől sem kell megijednünk. De egy kis fantáziával mindkét kisplasztika a szobrász várta illúziót kelti. Pláne, ha ismerjük a címüket is: Buborék illetve Üstökös. Mindkettő új munka, még nem kerültek a nyilvánosság elé.
Az esetlegességében, esetlenségében valószerűtlen, groteszk Megtűrtet és a csápjait fenyegetőn széttáró, félelmetesen szép, különös Medúzát sem láthatták sokan. A művészetben otthonosabbak mégis hamar felismernék bennük, rajtuk a Sánta-alkotások jellegzetes jegyeit. A szovátai szobrásszal biztosra mehetünk. Akkor is, ha a művei alapján kell tippelnünk a szerzőségre, és akkor is, ha bronzszobrászati újdonságokra vagyunk kíváncsiak. Persze abban már tévedhetünk, hogy miképpen, milyen nézetből kell elhelyeznünk egyik-másik játékosságban fogant, furfangos, iker megoldású, fura alakú művét, ha ki akarjuk állítani. Könnyen megtréfálhat a szemünk vagy a rutinszerű logikánk. Nem egyszer láttam már fordítva kiállítva például a Nász című kisszobrát.
A játékosság Sánta Csaba folyamatosan gyarapodó apró bronznépességének egyik fő sajátossága. Az alkotói elképzeléseihez három évtizede kitartóan ragaszkodó művész, aki közben a bronzöntés egyik legkiválóbb és legmegbízhatóbb mesterévé is vált, homo ludensként is hűséges maradt elveihez. A játékban viszont, akárcsak Karinthy a humorban, nem ismer tréfát. Jó ötletre, üdítő humorra mindig kapható, akár formai lelemény, akár emberi gyarlóságot megragadó metafora, netán erotikus utalás, vagy helyzet teremtette irónia, esetleg önirónia szolgáltatja azt. Sánta Csaba kész a hét ördögöt is megidézni szobraival, írtam a tavaly nyári marosvásárhelyi kiállítása kapcsán. Igen, és még mennyi mást is. Hamis mosolyú, időben szabadon csapongó garabonciásként állítja elénk kisemberek és dölyfös nagyok gyarlóságait, vágyait, félelmeit, cselekedeteink, életeseményeink mozgató rugóit, emberközi kapcsolataink görbe tükrét. Megőrizve mindvégig az emberség mindenkire érvényes elvárásait. „A szobrász alkotásai letűnt ezredévek, évszázadok ködéből is képesek figyelmet érdemlő üzenetet továbbítani a mának, szellemes képi, plasztikai metaforákkal sugalmazni megszívlelendő életbölcsességeket, kedvderítő életigenléssel erősíteni a jelenkor megpróbáltatásai következtében lehangolódott mai embereket”- idézem augusztusi tárlatkrónikámat. És ugyanonnan tovább: „Elég néhány pillanatot tölteni Sánta Csaba bronz kisplasztikái között, a néző máris úgy érezheti, mintha nagyon távoli, halk csevegés, kacarászás, énekhang, életzaj zsonganá körül, és jóleső érzésként nyugtázza: nincs egyedül.”
Legutóbb akkor fényképeztem alaposabban Sántáék szovátai otthonában, amikor az udvaron még ott magasodott Bethlen Gábor Harmath István alkotta, hatalmas és tekintélyes bronzmása. Az öntőműhelyben tetőt súrolón Szent István egész alakos szobra ámított el. Az ősi civilizációk, kultúrák világából ihletődött Sánta-motívumok, a négyszögeket, háromszögeket, félköröket, spirális alakzatokat, a stilizált emberi és állati testrészeket, tárgyakat, rajzolatokat egyéni módon ötvöző kisszobrok a lakásban népesítették be földtől a plafonig a polcokat, a beugró és kiugró falfelületeket. Sok közülük ősszel a budapesti Kárpát-haza Galériában volt virtuális tárlaton. A szobrász köztéri alkotásai, emlékművei nem voltak szem előtt, de egy éve, amikor az EMKE a Szolnay-díjat adományozta Sánta Csabának, ezeket is figyelembe vette. Magam több alkalommal hangsúlyoztam a bajszos, copfos, sarkantyús szereplők életvidám, dinamikus társaságában, a dekoratív szobrocskákban rejlő monumentalitás városszépítő potenciált.
Remélhetőleg a közeljövőben ennek kiaknázására is adódik lehetőség. Sánta Csaba arra használja föl a Magyar Művészeti Akadémiától elnyert ösztöndíját, hogy kisplasztikai univerzumából kiindulva, korszerű térszobrot készítsen szülővárosa megújuló központjába. Ez a szándék már több, mint álom, az öntőműhely szabad részén jól körvonalazódik az elképzelés. Fotónk segíti a találgatást.