Labdarúgásról lévén szó, a cím­ben feltett kérdésre bárki kapásból rá vágja: tizenegy. Magam is gyak­ran emlegetem, hogy egy csapat ti­zenegy fogaskerékből álló gépezet – a fogaskerekeknek tökéletesen össze kell illeszkedniük. Ha két-három kerék nem kapcsolódik be tökélete­sen az összmunkába, a kiesés rész­legesen vagy teljesen megbénítja az egész gépezetet. Néhány nagy csapatunknak éppen ez a baja.
Aho­gyan tizenegy kiváló tenorista még nem egyszólamú kórus, ugyanúgy tizenegy jó labdarúgó még nem csa­pat. Minden játékosnak, a legra­gyogóbbnak is, alá kell rendelnie egyéniségét a csapat általános cél­kitűzésének. Jó példa erre a Feijenoord – az egész csapat egy közös gondolat. Mindenki mindent elkö­vet a közös cél érdekében. Vagy a magunk háza táján: miért áll helyt nála jobb játékosállománnyal ren­delkező csapatokkal szemben is az UTA? Mert csapat. Mert nincs ki­téve az egyes játékosok szeszélyé­nek. Dumitrescu edző nagy érdeme, hogy tizenegy játékosból egységes csapatot kovácsolt össze. (Az ellen­példa a közelmúlt Rapidja. Ha Dan Coe jó diszpozícióban volt, helyt­állt az egész együttes, ha indiszponáltan játszott, magával rántotta az egész csapatot.)

Egy csapat tehát tizenegy játékos és egy edző. Az edző karmester, aki partitúra nélkül vezényel. Az ő beintése a döntő. Ha ő pianissimót int, akkor nem dudálhat senki fortissimóban.

Az edző szerves tényezője a csa­patnak. Ha nincs is a pályán, a játékfelfogásban, minden játékos alakításában benne van, hiszen nem csak technikai nevelést végez, ha­nem a sportoló életfelfogásának a kialakítására is hat. Együtt szenved és együtt örül a játékossal. Az ed­ző alkotó, tervező szerepet tölt be, elképzeléseiben a játékos nem sakk­figura, hanem ember, akinek meg kell találnia a legmegfelelőbb szere­pét az együttesben és az életben. A jó összmunka alakítja ki a csapat összteljesítményét.

A csapat tizenegy játékos, egy edző – és a közönsége. A labdarú­gót gyakran a diákkal szoktam összehasonlítani. A diák tanul egy évig, utána két-három tanár előtt vizsgázik. Egy futballista egyhetes vagy csak háromnapos felkészülés után húsz-harmincezer akadémikus előtt vizsgázik. S mennyi minden múlik azon, hogy miként viselked­nek ezek az „akadémikusok”! Sajnos, nálunk ebben a vonatkozásban tengernyi az adósság. A közönség­nek nem az a szerepe, hogy meg­félemlítse az ellenfelet, hogy sérte­gesse, fenyegesse a bírót, hanem az, hogy lelkesítsen. Angliában – klubhimnuszokat énekelnek a mérkőzés alatt – egymással felesel a két kó­rus. Csatakiáltásokkal buzdítják a csapatot, ha megtorpan.

A mi szurkolóink szeretete ma­jomszeretet. Sohasem hallottam még, hogy valaki süteményre hívta volna meg a focistát, vagy nyak­kendőt vett volna neki ajándékba – vendéglőbe, sörre, borra, konyak­ra igenis hívják. S aztán ugyanazok ordítják világgá, ha nem megy a játék, hogy részegen látták. De azt már nem teszik hozzá, hogy velük ivott.

Közönség nélkül – kongó lelá­tókkal – nem foci a foci. És vannak futballisták, akik kimondottan a közönségnek játszanak. Sajnos. Írni lehet ceruzával, tollal, írógéppel – csak jól írjon az ember. Focizni is sokféleképpen lehet – csak öncélúan nem. Vannak játékosok, akik ki­mondottan elegánsan játszanak. Ilyen volt Pecsovszki, ilyen most Lucescu és Dumitru. Ez tetszik is a közönségnek. Csakhogy a szép meg­oldások hasznosak is legyenek. Ne csináljon semmi olyat, amit a játék nem kíván meg, különben nyújthat bármilyen parádés alakítást. Ez színt, ízt ad a játéknak.

Sohasem felejtem el, volt egy na­gyon jó játékosom, Váczi. Egy mér­kőzésen öncélúan játszott. A félidő­ben lecseréltem. Miután a csapat ki­ment a pályára, idegesen szögezte nekem a kérdést: miért? A vála­szom: mert nem azt csináltad, amit kellett volna. Mire ő kikelt magá­ból: a játékosnak soha sincs igaza? De igaza van, ha amit mond, a csa­pat érdekét szolgálja. Ha a játé­kosnak mindig igazat adnánk, nem fejlődne, azt hinné, hogy ő már mindent tud. Megszívlelte a szavai­mat: 34-35 éves koráig egyik leg­eredményesebb csatárunk volt…

Nincs játékos, aki mindent tudna. Még Pelé sem tud mindent. S hogy térjünk vissza a közön­ségre: ő csak a pályán történteket látja – hogy milyen fedezete van a játéknak, azt már nem tudhatja. Gyermekkoromban világosító gya­kornok voltam az aradi városi szín­háznál. A Pillangókisasszony volt műsoron: Pinkerton búcsúzik a japán lánytól. A szín: japán kert. Akkoriban még nem voltak automatikus kapcsolók, mint most. Én vol­tam a legkisebb, hát begyömöszöl­tek egy süllyesztőbe, onnan kap­csoltam ki-be a világító szentjános­bogarakat. A közönség el volt ra­gadtatva ettől a műszaki teljesít­ménytől. De nem tudta, hogy én ott gubbasztok, hogy belefájdult min­den porcikám, hogy milyen erőfe­szítés árán villantak a bogarak. Így van ez a labdarúgásban is: a közönség csak az eredményt látja. Magát a munkát nem. Jól felkészült csapat, ügyes edző, jó játékvezető és hozzáértő, sport­szerű, a játék szépségét értékelő kö­zönség – mindezeknek az együttese a jó mérkőzés.

Hány ember hát egy csapat? A tizenkettedik, tizenharmadik játé­kosról – a tartalékokról – még szó sem esett. Nálunk egy A-osztályú együttesnek van egy nagy csapata, egy utánpótláscsapata, legjobb esetben két ifjúsági és két törpe csapata. Hat csapatot foglalkoztat – ez a legjobb esetben is száz játé­kos. Száz jelenlegi és jövendő lab­darúgó. Ami bizony kevés. Egy ilyen klubnak 8-10-12 csapata kellene hogy szerepeljen többek között a városi és a megyei bajnokságokon is. Egészséges fejlődés csak ott lehet, ahol a klub keretén belül biztosít­ják az utánpótlás nevelését.

Romániában 80 ezer leigazolt lab­darúgó van. Sok ez? Vagy talán kevés? Ha figyelembe vesszük, hogy az országban 3500 sportegye­sület működik, rájövünk, hogy a 80 ezer foglalkoztatása sincs biztosít­va (a sok kis csapat éppen hogy egy garnitúrával rendelkezik) – te­hát soknak tűnik. Ha azonban az igényekhez, a világszínvonalhoz mérjük – meg az ország egyéb té­ren elért eredményeihez – kevés. Lényegesen növelnünk kellene a labdarúgók számát, és még inkább meg kellene sokszorozni a bajnok­ság különböző fokozataira beneve­zett csapatok számát, hogy a válogatottat, de a nagy csapatokat is alátámasztó piramisnak minél szé­lesebb legyen az alapja.

Mert egy labdarúgócsapat nem ­csak tizenegy játékos, hanem a pá­lyára kifutó tizenegy mögött álló tartalékok, utánpótlás, ifjúságiak, a maguknak helyet követelők – az edzők és a szurkolók népes hada. Ez egy labdarúgócsapat.

Megjelent A Hét II. évfolyama 45. számában, 1971. november 5-én.