Visszatérésen töri a fejét a július 7-én lemondott előző brit kormányfő, noha az ellene folyó etikai vizsgálatban azzal gyanúsítják, hogy tudatosan félrevezette a parlamentet.

Boris Johnson a visszatérésen gondolkodik, de eddig csak egyvalaki akadt, aki még brit miniszterelnök akar lenni
Penny Mordaunt | Fotó: Albero Pezzali | Forrás: NurPhoto via AFP

Liz Truss minden szentimentalizmust nélkülöző csütörtöki lemondása után megkezdődött a visszaszámlálás a következő tory pártvezető jövő péntekre kitűzött megválasztásáig. A kétes dicsőségként a brit történelembe az eddigi legrövidebb 52 napi kormányzással bevonuló politikus nyári korteshadjárata is jóval tovább tartott, mint a Downing Street 10-ben eltöltött napjai.

Sir Graham Brady, az illetékes 1922-es bizottság elnöke az eddigieknél szigorúbb feltételeket jelölt ki az újabb tory választás gyors lebonyolítása érdekében. Helyi idő szerint hétfő 14 óráig lehet benyújtani a nevezéseket, melyekhez száz képviselő ajánlása szükséges. A 357 fős frakcióból ezt a küszöböt legfeljebb hárman léphetik át, hogy aztán bemutathassák politikai platformjukat. Aznap délután már szavaznak is a honatyák, kettőre csökkentve a kandidátusok számát. Ha csak két becsvágyó tory ácsingózik az idei harmadik kormányfői tisztség után, ez a voks szűri ki a tory csoport favoritját, ha háromról indulnak, este újra voksolnak. A procedúrának ez az új eleme jelzés értékű lesz a tagság számára, amely egy tévévita alapján szűrheti majd ki a legmegnyerőbb jelöltet, s négy napon át, péntek délelőttig szavazhat a világhálón. Ha a második helyezett visszalép, már hétfő este ismertté válhat a Konzervatív Párt új vezetőjének, III. Károly király első kormányfőjének a személye.

Lemondott Liz Truss brit kormányfő – Liz Truss mindössze 44 napig töltötte be a tisztséget. A Konzervatív Párt egy héten belül új vezetőt választ.

Eddig a pártvezetői posztra csak Penny Mordaunt volt védelmi miniszter jelentkezett be, aki jelenleg a kormánypárt törvényhozási programjáért felel a parlamentben, a brit és a külföldi közvélemény figyelmét azonban kétségtelenül Boris Johnson esetleges indulása ragadja meg leginkább. A Telegraph szerint az országot három éven át, idén szeptember 6-ig vezető politikus karib-tengeri szabadságát megszakítva végzett egy közvéleménykutatást a képviselők között, állítása szerint ő az egyetlen, aki a legkésőbb 2025 januárjában esedékes választásokon képes legyőzni a felmérésekben 32 százalékos előnyre szert tett Munkáspártot.

Boris Johnsonnak a száz támogató aláírás begyűjtéséhez fogadalmat kellene tennie, hogy ténylegesen megváltozik

és megfelel majd a legmagasabb erkölcsi mércéknek, a feje felett ugyanis Damoklész kardjaként lebeg a parlament etikai bizottságának vizsgálata arról, szándékosan vezette-e félre az alsóházat a pandémia idején bevezetett szociális távolságtartási korlátozások Downing Street-i megsértésével kapcsolatos kijelentéseivel. Ha ez bebizonyosodik, nemhogy pártvezetői pozícióját, de képviselői mandátumát is elveszítheti.

A kampány biztosnak tekintett részvevői közé tartozik még Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, a  Sunak és Johnson közötti nyílt ellenszenv pedig Mordauntnak kedvezhet. Mindeközben az ellenzéki pártok azonnali választást sürgetnek. Sir Keir Starmer, Munkáspárt vezetője teljesen felkészültnek nevezte magát, már összeállított programmal. A volt emberi jogi ügyvéd szerint „a brit lakosság többet érdemel, mint a káosz forgóajtaját”, a Downing Street okozta gazdasági, politikai és intézményes válságot. Sir Keir és Sir Ed Davey, a Liberális Demokraták vezetője egyaránt követelte, hogy Liz Truss 52 nap után ne vehesse fel élete végéig a volt kormányfőknek járó évi 115 ezer font (54,2 millió forint) hivatali, nem magán jellegű járadékot.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. október 21-én.