Hazugságvizsgáló
Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (a Mandiner megkeresésére), hogy a lengyel-magyar barátság túl fogja élni Európa egyik legháborúpártibb Soros-ügynökének, Sikorski lengyel külügyminiszternek minden áskálódását.
Ezzel szemben a tény az, hogy a lengyel külügyminiszter nem háborúpárti, hanem védelempárti, az oroszok háborúja ellen védekező Ukrajna határozott támogatója, nem Soros-ügynök, és nem is áskálódik, csupán diplomáciai választ adott arra az ellenséges magyar döntésre, amellyel menedékjogot adtak egy vád alá helyezett lengyel politikusnak. De abban talán igaza van Szijjártónak, hogy a magyar-lengyel barátság túl fog élni minden áskálódást. Még Orbánét is.
Azt állította a Mandiner, hogy „elszabadult a lengyel külügyminiszter: megszakítaná a diplomáciai kapcsolatot Magyarországgal”.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem a lengyel külügyminiszter szabadult el, hanem a Mandiner. Radoslaw Sikorski ugyanis egy szót sem szólt a diplomáciai kapcsolatok megszakításáról, hanem csak azt kérte lengyel parlamenti képviselőktől, hogy mondják le a varsói magyar nagykövettel tervezett találkozóikat, illetve ne fogadjanak el meghívásokat a magyar nagykövetségtől, még kulturális eseményekre sem. Ezt a minisztérium azzal indokolta, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott az előző lengyel kormány korrupcióval vádolt miniszterhelyettesének. Hogy a két ország intézkedése közül melyik a súlyosabb, azt az olvasóra bízom, de hogy a lengyel külügyminiszter nem szakítaná meg a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, az biztos. Meg még az is biztos, hogy a Mandinernek komoly szövegértési nehézségei vannak.
Azt állította Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója (Facebook oldalán), hogy Magyar Péter tanácsadója háborút akar.
Ezzel szemben a tény az, hogy Raskó György agrárközgazdász nem akar háborút, éppen ellenkezőleg attól tart, hogy háború közeledik Európában. Facebook bejegyzésében ugyanis az osztrák szélsőjobb esetleges hatalomra kerüléséből és a németországi politikai fejleményekből azt a következtetést vonta le, hogy weimari állapotok kezdenek kialakulni Európában, majd hozzátette: „sajnos úgy látom, megint túl kell esni egy tisztuláson, meghal pár százezer ember, szétlőnek néhány tucat várost, lesz hatalmas életszínvonal-csökkenés, aztán megint kijózanodás.” Ha ezt valaki úgy értelmezi, hogy Raskó háborút akar, akkor nem tud olvasni. Segítek Menczernek: Raskó egy háborútól fél.
Azt állította Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára (az M1 tévében), hogy sikeres volt Magyarország uniós elnöksége, sőt a magyar elnökség „a valaha volt legsikeresebb elnökségnek bizonyult”.
Ezzel szemben a tény az, hogy örüljön a kormány, hogy egyáltalán megúszta, mert hónapokig tartott az uniós tagállamok és vezetők felháborodása Orbán Viktor felhatalmazás nélküli úgynevezett „békemissziója” miatt. Cserébe viszont Orbán megteremtette a békét Ukrajnában, gazdaságilag versenyképessé tette, valamint a csatlakozásért sorban álló balkáni államokkal ki is bővítette az Európai Uniót. Vagy nem?
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2025. január 11-én.