Hazugságvizsgáló
Azt állította Orbán Viktor (év végi nemzetközi sajtótájékoztatóján a BBC tudósítójának arra a kérdésére, hogy miért nem ad interjúkat), hogy „csak azért, hogy revolver újságírói kérdésekre válaszoljak, és így töltsem a napomat, értse meg, hogy ez nem olyan vonzó ajánlat a számomra. Amikor úgy látom, hogy van értelmes, konzultációs interjú lehetősége, ahol arra kíváncsiak, hogy mit gondolunk dolgokról, és nem (arról szól), hogyan szúrjuk a bika hátába a pikát és rázzuk előtte a vörös vásznat, szóval erre az én munkám mellett talán nem érdemes időt fordítanom.”
Ezzel szemben a tény az, hogy ha nem érdemes, akkor most sem kellett volna kiállnia az újságíró-pikadorok elé, mégis megtette. Egyébként pedig egy miniszterelnöknek hivatali kötelessége olyan kérdésekre is válaszolni, amelyeket nem szeret. Legalábbis egy demokráciában. Lehet, hogy ez már nem az?
Azt állította ezen kívül Orbán (ugyanott), hogy az idei választásokon 3 milliárd forintnyi dollár állt szemben 3 millió választóval, és az utóbbiak győztek.
Ezzel szemben a tény az, hogy 3 millió választó 2 millióval állt szemben, az ellenzék által állítólag felhasznált 3 milliárd forintnyi dollárhoz képest pedig a Fidesz és a kormány ennek legalább a tízszeresét költötte kampánycélokra, ugyanis a politikai hirdetések majdnem 90%-a az övék volt. De végül is van hová fejlődni; lehet az még 100% is.
Arról is beszélt a miniszterelnök, hogy sikerült kimaradnunk az Ukrajnában folyó háborúból, miközben – mint tovább fejtegette – ha valaki „az egyik hadviselő felet teljes egészében finanszírozza, mint ahogy az Európai Unió teszi most 18 milliárd euró erejéig, az szügyig benne van a háborúban”.
Ezzel szemben a tény az, hogy a 18 milliárd eurós támogatáshoz Magyarország is hozzájárult, tehát ezek szerint mi is szügyig benne vagyunk a háborúban, bár kimaradtunk belőle. A lényeg az, hogy „kinn is vagyok, benn is vagyok, jaj, de nagyon boldog vagyok”.
Azt is állította Orbán, hogy „az ukrán háború kimenetele semmilyen befolyással nincs Magyarország biztonságára”.
Ezzel szemben a tény az, hogy mindenképpen döntő hatással lesz az ország biztonságára az is, ha az ukránok visszaverik az oroszokat, meg az is, ha Oroszország győz. Ezzel a megállapítással Orbánt még a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is megbuktatnák. A kormány élén vajon mikor bukik?
Azt állította ezen kívül a kormányfő, hogy azért fogadtak el törvénymódosításokat az Európai Bizottság javaslatára, mert nem azt kérték a kormánytól, hogy változtasson meg valamit, hanem „leginkább azt, hogy hozzunk létre új dolgokat”.
Ezzel szemben a tény az, hogy Brüsszelből számos kérdésben kértek változtatást, mint például a vagyonnyilatkozati rendszerben, a közvagyonnal kapcsolatos bűncselekmények eljárásrendjében vagy az összeférhetetlenségi szabályokban. Amikor pedig új intézmények felállítását javasolták – mint például az Integritás Hatóságot vagy a korrupcióellenes Munkacsoportot –, azt azért tették, mert az eddigi rendszer nem vagy rosszul működött. Leülhet, Miniszterelnök Úr! Jövőre jogállamisági pótvizsga.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. december 24-én.