Azt állította Orbán Viktor miniszterelnök (az MTI-hez eljuttatott közleményében), hogy Magyarország véleménye Kirill orosz pátriárka esetleges szankcionálásával szemben régóta jól ismert, és az EU-csúcson senki nem emelt szót a magyar álláspont ellen.
Ezzel szemben a tény az, hogy a csúcson nem vitatták meg a hatodik szankciós csomag minden elemét, csak a lényeget, az orosz olajimport betiltását, amihez képest Kirill megbüntetése jelentéktelen, szimbolikus kérdés, és ezt a nagykövetekre hagyták. Vagyis a hallgatás nem volt beleegyezés. Szegény Orbánnak viszont mindig kiabálnia kell. Hogy Brüsszel és Putyin is meghallja.

Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (a Facebookon), hogy Kirill pátriárkát „végül sikerült levetetnünk a szankciós listáról. Ez számunkra elvi kérdés volt, hiszen – a nemzeti érdekhez hasonlóan – a vallásszabadság érvényesüléséhez is ragaszkodunk.”
Ezzel szemben a tény az, hogy a vallásszabadságnak semmi köze nincs ahhoz, beutazhat-e Kirill pátriárka az Európai Unióba, és hozzájuthat-e ott lévő vagyonához. Ettől még ő és hívei szabadon gyakorolhatják vallásukat. Az utazási szabadság nem tévesztendő össze a vallásszabadsággal, a magántulajdon szentsége pedig nincs benne az Ortodox Egyház hét szentségében sem.

Azt állította továbbá Szijjártó (ugyanott), hogy „hosszú csatát vívtunk, de megérte ellenállni a nyomásgyakorlásnak. (…) Ha nem harcoltunk volna, akkor ellehetetlenült volna Magyarország kőolajellátása, és a gazdaság leállt volna.”
Ezzel szemben a tény az, hogy Csehország, Szlovákia és Bulgária nem harcolt, csak tárgyalt, és ugyanúgy mentességet kapott az embargó alól, mint mi. Lehet, hogy a győzelemhez nincs szükség háborúra?

Azt is állította a külügyminiszter (megdicsérve a litván elnök egyik nyilatkozatát) hogy „egyre többen szólnak a józan ész hangján”.
Ezzel szemben a tény az, hogy Nauseda elnök – ha hinni lehet a mellékelt magyar fordításnak – nem a józan ész hangján szólalt meg, hanem elég furcsa tévényilatkozatot adott. Egyrészt megköszönte Orbánnak, hogy kiállt az olajembargó ellen (holott Litvánia abszolút embargópárti), másrészt a továbbiakban azt értékelte, hogy a magyar miniszterelnök mégis hajlandó volt a kompromisszumra az uniós embargó bevezetése érdekében. És hogy végül ne legyen félreértés, kilátásba helyezte, hogy hamarosan az orosz földgázimportot is le kellene állítani. Most akkor ez a józan ész hangja, vagy Szijjártó értett félre valamit?

Azt állította Orbán Viktor (a brüsszeli csúcs után a Facebookra kitett üzenetében), hogy „az apa férfi, az anya nő, a benzin marad 480.”
Ezzel szemben a tény, hogy a két állításnak az égvilágon semmi köze sincs egymáshoz. De ha netán mégis, akkor vessünk egy pillantást a szomszédos Szerbiára, amely ugyancsak az orosz olajra támaszkodik, és ahol szintén befagyasztották az üzemanyagok árát. Viszont a szerb miniszterelnök-asszony, Ana Brnabić élettársa három éve fiúgyermeknek adott életet, vagyis a kisfiú olyan családban él, amelyben a két szülő nő. Lám, az unión kívül is van ilyen élet. 

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. június 4-én.