Azt állította Orbán Viktor (a szlovéniai Bledben, a Kereszténydemokrata Internacionálé ülésén), hogy Magyarország azért nem szavazza meg Ukrajna támogatását az európai békekeretből, mert az alapot eredetileg az európai biztonságért hozták létre, nem az ukrajnai háború miatt, és tisztázni kell, mi a valódi célja.
Ezzel szemben a tény az, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter egészen mással indokolta a kifizetések megakadályozását. Talán ezt kellene előbb tisztázni egymás között, nem?

Azt állította Szijjártó Péter (Bécsben), hogy a magyar kormány addig nem hagyja jóvá az Ukrajnának szánt uniós fegyverszállítások finanszírozásának következő részletét, ameddig Ukrajna nem veszi le a háború nemzetközi szponzorainak listájáról az OTP-t. Ráadásul – tette hozzá – az ukrán elnök a hazánkat is ellátó Barátság kőolajvezeték felrobbantását helyezte kilátásba.
Ezzel szemben a tény az, hogy Zelenszkij nem helyezte kilátásba a vezeték felrobbantását, csupán egy amerikai hírszerzési jelentés szerint fölvetette ezt egyik miniszterelnök-helyettesének, méghozzá a hírszerzői megjegyzés szerint úgy, hogy ez csak egy értelmetlen, túlzó kirohanás volt. Az orosz agresszió szponzorainak listájára kétségtelenül fölvették az OTP-t, de ezen a listán rajta van az Auchan, a Metro vagy a Raiffeisen bank is, a gyáva franciák, németek és osztrákok mégsem fenyegetőznek válaszlépésekkel. Lehet, hogy Szijjártó kijelentése értelmetlen, túlzó kirohanás volt?

Azt állította Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti csoportjának vezetője (az EP költségvetési ellenőrző bizottságának budapesti látogatásával kapcsolatban), hogy 2010-ig, amíg a magyar baloldal volt kormányon, egyetlen uniós szakbizottság sem vizsgálódott Magyarországon, holott brutális korrupciós ügyek voltak, például a 4-es metró botránya, amelyben az unió Csalás Elleni Hivatala 160 milliárd forint ellopását állapította meg.
Ezzel szemben a tény az, hogy ebben az ügyben már csak azért sem vizsgálódhatott volna semmilyen bizottság, mert a metróépítésről szóló uniós támogatási szerződést 2008 végén írták alá, a projekt elszámolási határideje pedig 2017 volt. Az OLAF valóban súlyos szabálytalanságokat tárt fel, de nem azt állította, hogy 160 milliárd forintot elloptak, hanem azt, hogy a hibásan kötött szerződések összege ennyi. Mindenesetre a magyar nyomozóhatóságok 2019-ben bűncselekmény hiányában megszüntették az eljárást a 4-es metró beruházásának ügyében. Deutschot erről sajnos nem értesítették.

Azt állította Kövér László, az Országgyűlés elnöke (Szegeden), hogy a két tűz közé szorult magyarság legerősebb védműve a szuverén, cselekvőképes és nemzetközi együttműködésre, szövetségkeresésre nyitott nemzeti állam.
Ezzel szemben a tény az, hogy a magyarság nem szorult két tűz közé, és éppenséggel a magyar kormány lövöldöz állandóan saját szövetségeseire. A másik oldalról Oroszország és Kína sem tüzel ránk, sőt feltűnően baráti kapcsolatokat tart fönn az Orbán-rendszerrel, amely mintha velük keresné a szövetséget az EU-val és a NATO-val szemben. Így politizál a legerősebb védmű.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. május 20-án.