Azt állította Orbán Viktor (a brüsszeli európai csúcs után hazaüzenve), hogy „a legfontosabb kérdésben kis híján ölre mentünk. A csehek, a lengyelek, a szlovákok és mi ragaszkodtunk ahhoz, hogy az energiaárak növekedését meg kell fékezni, és nem szabad megengedni, hogy újabb energiaadót vezessenek be, ezúttal a lakástulajdonosokra és a gépkocsi-használókra.”
Ezzel szemben a tény az, hogy az Európai Unióban nincs energiaadó, hanem egy olyan rendszer működik, amelynek keretében fizetni kell az iparban keletkező üvegházhatású gázok kibocsátásáért. Az Európai Bizottság fölvetette, hogy ezt a háztartásokra és a közlekedésre is ki kellene terjeszteni, ám a tervet jelenlegi formájában még a zöldek is ellenzik az Európai Parlamentben. Úgyhogy Orbánnak nem kellett senkivel ölre mennie. Mindennek azonban semmi köze nincs ahhoz, hogy az elmúlt hónapokban rendkívül megemelkedtek az energiaárak. Talán szólni kellene Putyinnak, hogy adja olcsóbban a gázt. Vagy ölre kéne menni vele?
Azt állította Deutsch Tamás, a Fidesz európai képviselője (Facebook-oldalán), hogy „amit az Európai Bizottság csinál, az nettó politikai banditizmus”. Szerinte az úgynevezett gyerekvédelmi törvény miatt „húzta be a Bizottság a kéziféket, és visszaélve a hatalmával, a helyreállítási források visszatartásával zsarolja Magyarországot”.
Ezzel szemben a tény az, hogy a Bizottság kifogásai között nem szerepel a szexuális másság elleni magyar törvény, már csak azért sem, mert ebben a kérdésben külön kötelezettségszegési eljárást indítottak Magyarország ellen. De ha Brüsszelben banditák ülnek, akkor világossá kellene tenni, hogy tisztességes, keresztény fideszesek nem cseresznyéznek egy tálból politikai banditákkal. Nem kell a pénzük! Az uniónak annyi! Üdv, Deutsch Tamás. Ennyi.
Azt állította Varga Judit igazságügyi miniszter (Facebook-oldalán), hogy a Velencei Bizottság kritikája a szexuális másság-ellenes magyar törvényről jogi érvek helyett ideológiai megközelítést használ.
Ezzel szemben a tény az, hogy az Európa Tanács jogi tanácsadó testülete kritikáját kizárólag jogi érvekre alapozva gyűjtötte össze, méghozzá 96 pontban, megállapítva, hogy a magyar törvény több rendelkezése kirekesztő, és sérti a nemzetközi emberi jogi szabályokat. De a miniszter, úgy látszik, ideológiai alapon el sem olvasta. Minek? A magyar ítélet már úgyis megvan.
Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (egy sörfőzde megnyitóján!), hogy mivel mindenkit beoltottak, akit csak lehetett, sikerült eljutni oda, hogy Magyarország érdemi korlátozások nélkül át tudja vészelni a járvány újabb hullámait.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem oltottak be mindenkit, akit csak lehetett, amit az is bizonyít, hogy jelentősen megnőtt az oltási kedv, amikor felfüggesztették a kötelező regisztrálást. A korlátozások elmaradása ugyanakkor (ellentétben például Ausztriával) oda vezetett, hogy ebben a mostani hullámban is kiugró, a világon az egyik legmagasabb a magyar halálozási arányszám. Ha ennek ellenére a kormány egyik vezető embere elégedett, az elég beteg dolog.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2021. december 18-án.