Hazugságvizsgáló
Azt állította Orbán Viktor (néhány hétnyi válságszünet után ismét a Kossuth rádióban), hogy „a kegyelmi ügyek teljesen le vannak választva a kormányzati munkáról; ez kifejezetten az elnök kizárólagos joga”.
Ezzel szemben a tény az, hogy nincsenek leválasztva. Ahogy az Alaptörvény írja: a köztársasági elnök gyakorolja az egyéni kegyelmezés jogát, de több más, megnevezett jogához (kinevezések, kitüntetések, állampolgárság) hasonlóan „minden intézkedéséhez és döntéséhez a kormány tagjának ellenjegyzése szükséges”. Ez így volt a mostani botrányban is. A kormány tagja, az igazságügyi miniszter nem javasolta a kegyelem megadását, amikor felterjesztette a kérvényt az államfőnek, ám utána mégis ellenjegyezte. Orbán Viktor kormányának tagjaként, de az igaz, hogy ő most már tényleg teljesen le van választva.
Azt is állította a miniszterelnök (szintén a Kossuth rádióban, Svédország NATO-csatlakozásának hosszú huzavona utáni jóváhagyásáról), hogy „azt kell elfogadnunk, amit a svédeknek is a másik oldalon, hogy mások vagyunk”.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem ezt kell elfogadnunk, mert ezt eddig is tudtuk, sőt el is fogadtuk, hanem azt, hogy hiába vitézkedik a magyar miniszterelnök – ráadásul a parlamenti frakciója háta mögé bújva –, azért a másik harminc tagország az úr, és nem a harmincegyedik. Ugyanúgy, ahogy az Európai Unióban is a többi huszonhat képes jobb belátásra bírni az ajtót folyton berugdosó huszonhetediket. Csak azt nem értem, a hős magyar vitéz miért érzi magát jól bérelt helyén, a szégyenpadon? Mert közel van a kijárathoz?
Azt állította ezenkívül a kormányfő (az Ukrajnában dúló háborúról), hogy „az alapvető matematikai tények alapján látszik, hogy az ukránok nem győzhetik le az oroszokat, hacsak a Nyugat nem segít be”. Mint mondta, „ennek a konfliktusnak nincs harctéri, katonai megoldása, békefolyamatra van szükség”.
Ezzel szemben a tény az, hogy az alapvető matematikai tények alapján Oroszországnak már régen győznie kellett volna a háborúban. Ha a hősies ukrán ellenállás ellenére a Nyugat beszünteti Ukrajna támogatását, ahogy Orbán szeretné, az ukránok pedig leteszik a fegyvert és tárgyalásokat kérnek, akkor Putyin nemcsak a háborút, de a békét is megnyeri. Vajon Orbán mit nyerne vele?
Azt állította Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője (sajtótájékoztatóján), hogy a kormánypártok elfogadták a Fidesz elnöke által tett javaslatot, és Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét jelölik köztársasági elnöknek. „Fontos közéleti tisztségekre csak a baloldalon szoktak bohózatba torkolló castingokat tartani” – tette hozzá.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem szoktak, csak egyszer tartottak, Gyurcsány lemondása után, és elég jó eredménnyel, mert Bajnai Gordontól a Fidesz azóta is annyira fél, hogy minden alkalmat megpróbál kihasználni a lejáratására. Ugyanakkor a Fidesznek már sikerült két olyan elnököt választania, aki rövid úton hatalmasat bukott. Melyik módszer a bohózat?
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. február 24-én.