Hazugságvizsgáló

Azt állította Orbán Viktor (Facebook-üzenetben), hogy novemberben közel félhavi nyugdíjjal többet visz a postás a nyugdíjasoknak.
Ezzel szemben a tény az, hogy közel sem. A 3,5 százalékos – egyébként a törvény szerint kötelező – nyugdíjkorrekció ugyanis nem a jelenlegi, hanem az idei nyugdíjemelés előtti számhoz viszonyítva értendő, és így csak 3,1 százalékos. Ha tehát 200 ezer forintos átlagnyugdíjjal számolunk, az 6200 forint, visszamenőlegesen tizenegy hónapra pedig 68 ezer 200 forint. Ha ez a 200 ezer fele, akkor Orbán Viktor kétharmada a parlamentben háromharmad. Bár lehet, hogy ő tényleg így számol.

Azt is állította Orbán (a Kossuth Rádióban), hogy a jegybanknak beletörött a bicskája az infláció elleni küzdelembe, mert az infláció bokorból fává terebélyesedett, miközben a jegybanknak csak bicskája van. Ezért a kormány vette át az infláció kezelését, hiszen neki fejszéje is van. A fejszecsattogtatás meghozta az eredményét, tette hozzá, az inflációt lefaragtuk.
Ezzel szemben a tény az, hogy az inflációt nem faragták le, csak faragtak belőle, de még így is magasan a legnagyobb az Európai Unióban, a jegybanknak pedig van fejszéje, oda is vágott vele, amikor radikálisan emelte a kamatokat. Mindenesetre a fejszecsattogtatás nagyon megy.

Azt állította tovább Orbán, hogy azért kellett a kormánynak beavatkoznia az árcsökkentésbe, mert „mi vagyunk a legjobban kitéve az energiaáraknak egész Európában”.
Ezzel szemben a tény az, hogy egyáltalán nem, sőt abszolút középen állunk, mert tizenhárom ország függ nagyobb mértékben az energiaimporttól, mint mi, és ugyancsak tizenhárom kevésbé. Hogy aztán az orosz földgázért miért mi fizetjük a legtöbbet, azt Orbán máig nem magyarázta meg. Lehet, hogy Putyin se magyarázta el neki?

Azt állította ezenkívül a rádióban a miniszterelnök (az ukrajnai háború kapcsán), hogy „mi másként láttuk ezt a háborút, mint a nyugati világ többi része. Ez nem a mi háborúnk (…), és nekünk az az érdekünk, hogy ezt a konfliktust lokalizáljuk. A nyugati világ összes többi országa pedig azt mondta, hogy nem, globalizálni kell.”
Ezzel szemben a tény az, hogy nem ezt mondta a nyugati világ (benne a keletiekkel, azaz a lengyelekkel, csehekkel, baltiakkal, románokkal), hanem azt, hogy meg kell állítani az orosz terjeszkedést, nehogy még tovább menjen. Vagyis az ukránoknak nyújtott segítség pontosan a konfliktus lokalizálását szolgálja, még ha további harcok árán is. Szemüveget a másként látó Orbánnak!

Azt állította továbbá Orbán (az őszi parlamenti ülésszakot megnyitó beszédében, az atlétikai vb-t méltatva), hogy a világbajnokság a kiadásokat kétszeresen meghaladó bevételt termelt a magyar gazdaságnak.
Ezzel szemben a tény az, hogy egyes becslések szerint ugyan az összbevétel 130 milliárd forint volt, szemben a 70 milliárdos kiadással, de azért a 245 milliárd forintos stadionépítést nehogy már kihagyjuk a számításból. Sőt, vegyük hozzá, hogy a stadion visszabontása, majd későbbi fenntartása további komoly kiadásokkal jár. De ezt a mérkőzést is addig játsszuk, ameddig meg nem nyerjük.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. szeptember 30-án.