Megint Szegedről érkezik a köztársasági elnök. Sulyok Tamásnak, az Alkotmánybíróság elnökének neve azonban még a városban is sokkal kevésbé ismert, mint a szegedi születésű és középiskoláit is ott végző Novák Katalinnak. Pedig a Kiskunfélegyházáról a szegedi egyetem jogi karára érkező fiatal jurátus itt lett előbb bírósági fogalmazó, jogtanácsos, ügyvéd, majd a Sulyok és Ádám Ügyvédi Iroda társtulajdonosa, óraadója, utóbb oktatója a helyi egyetem jogi karának, ahol nem meglepő módon alkotmányjogot tanított.

A hatalom a maga szempontjából talán a legjobb döntést hozta, amikor Sulyok Tamást jelölte köztársasági elnöknek. Teljesen világos, hogy a leendő államfőnek a NER világából kell érkeznie, és ebben az Orbán-kormány szempontjából rendkívül kényes pillanatban egyáltalán nem mindegy, hogy egy vitatott, megosztó, kétes ember kerül a Sándor-palotába, vagy egy olyan szürke eminenciás, amilyen a mostani jelölt. Ne feledjük, Novák Katalin bukása a Fidesz 2010 óta tartó hatalomgyakorlásának legnagyobb botránya lett. Sulyok háttérbe húzódására és rangrejtettségére mi sem jellemzőbb, mint az – s ezt saját fülemmel hallottam –, hogy a védett személynek járó biztosítást végző helybeli rendőrök nem értették, miért kell vigyázni az Alkotmánybíróság elnökére, akit „senki sem ismer”. Érdekes, lehet ezt így is csinálni.

A feltűnést, a sztárallűröket messze ívben kerülő ember Sulyok Tamás, aki gimnáziumi szerelmével kötött házasságot és él példás családi életet, felnevelve két gyereket. Nem halmozott fel vagyont, átlagos életet él, ami a neobarokk Fidesz-világ megvadult úrhatnámságban kivétel számba megy. Csendes szavú, jó humorú, jótékonysági rendezvényeket támogató emberként ismertem meg személyesen, és a kezdetektől nem értettem, hogy egy olyan jó szándékú személyiség, mint ő, mit keres a mostani hatalom csúcsainak közelében. Kételyeim mostantól fogva csak sokasodnak, de abban biztos vagyok, hogy egy nyugodt és bölcs ember lesz a budai palota lakója.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. február 23-án.