Ugyanakkor a szombat esti díjkiosztó gálán mintha mi sem történt volna, sem Káel Csaba, magyar nemzeti mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, sem a Blokád című film alkotói nem tettek említést a botrányos közjátékról.

Tősér Ádám rendező (j) és Lajos Tamás producer (b) átveszi a legjobb játékfilmnek járó díjat a Blokád című alkotásért Káel Csaba filmügyi biztostól | Fotó: Huszár Dávid | Forrás: Népszava

Ma telefonon elnézést kért Tősér Ádám rendező kollégánktól, miután péntek este tettlegesen lépett fel a Magyar Mozgókép Fesztivál programján, amelyet az újonnan átadott veszprémi FOTON Audiovizuális Centrumban tartottak.

Csákvári Géza a Népszava tudósítójaként, meghívott vendégeként vett részt a fesztivál hivatalos eseményén. Munkatársunkat a mustra résztvevői számára tartott bulin a Blokád című film rendezője olyan elementáris erővel fellökte, hogy a földre került. A támadó üvölteni kezdett, egyebek mellett lenácizta kollégánkat és kilátásba helyezte, hogy „szétveri a pofáját”. A fenyegetőző férfit két filmrendező, Kocsis Ágnes és Szűcs Dóra nyugtatta meg és húzta el magával a helyszínről.

Fellökte és szidalmazta a Népszava újságíróját a Blokád rendezője, lapunk feljelentést tesz – Az indulatot és az erőszakot nem indokolhatja őszinte kritika.

A botrányos eset után Kovács Gellért Filmszerész nyílt levelet írt a Magyar Mozgókép Fesztivál szervezőinek, érdeklődve arról, hogy milyen következményekkel jár az az esti gálaest menetére nézve, befolyásolja-e a Blokád díjait, és ha Tősér Ádám nem kér bocsánatot, szívesen látják-e a gálán. A választ a szombati esti díjkiosztó gála adta meg:

a ceremónián mintha mi sem történt volna, sem Káel Csaba, magyar nemzeti mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, sem a Blokád című film alkotói, sem más nem tett említést a skandalumról.

Tősér Ádám az Indexnek még a gála előtt adott interjújában „Neymar-díjas alakításként” aposztrofálta propagandistának nevezett kollégánk földre esését, hozzátéve, hogy sajnálja, hogy hozzáért és ha jogi eljárás indul, vállalja tettei következményét.

Kovács Gellért Filmszerész szégyennek és félelmetesnek tartja, hogy a Magyar Mozgókép Fesztivál díjkiosztója anélkül zajlott le, hogy bárki említést tett volna a kollégánkat ért fizikai atrocitásról.

„Egy szakmai szervezet nem engedheti meg magának, hogy alapvető erkölcsi, morális kódokat figyelmen kívül hagyjon” 

– reagált lapunknak. Mint elmesélte, neki is voltak konfliktusai a Blokád alkotóival, ezek azonban megmaradtak a Facebook-kommentek és letiltások szintjén. Azzal kapcsolatban, hogy készülnek-e a filmkritikusok közös lépésre, azt válaszolta: 

„Szűkös a játékterünk, de ha nem lesz folytatás, én petíciót indítok, mert, amit tudok meg kell tennem. Nem hagyhatjuk, hogy mivel nem történt sérülés, a ‘megszokott’ eszközökkel el lehessen tussolni, ami történt”

 – teszi hozzá Kovács Gellért Filmszerész. 

Göncz Árpád hazaárulásra készülő, bomlott elméjű gonosz, Antall József hős a NER új kurzusfilmjében – Alapvető művészetelméleti vita, vajon mennyi időnek kell…