A Magyar Hang újságírója, Gurzó Ákos a fenti cím alatt ismerteti az amerikai képviselőház külügyi bizottságának szerdai ülésén elhangzottakat.
Az Egyesült Államok külpolitikájának egyik prioritása a demokrácia megerősítése Amerikában és világszerte – mondta Antony Blinken külügyminiszter az összejövetelen. A diplomáciai vezető hangsúlyozta: minden eszközt bevetnek az emberi jogok támogatásáért és a korrupció ellen, akár szankciókat is.
– Az erős demokráciák stabilabbak, nyitottabbak, elkötelezettek az emberi jogok mellett, kevésbé érzékenyek a konfliktusokra és megbízhatóbb piacot jelentenek a termékeink és szolgáltatásaink számára – mondta, majd hozzátette: az Egyesült Államok nemzetközi tanácskozást is rendez a demokrácia megerősítésének kérdésében az év végén.
– Blinken arról is beszélt, hogy az amerikai kormányzat nagy figyelmet fordít majd az emberi jogok támogatására és a korrupció elleni küzdelemre is világszerte. „A korrupció felderítése és az ellene való harc kulcsfontosságú számunkra. Erre még több figyelmet, időt és erőforrást fogunk fordítani, mert úgy látjuk, hogy ez nagyon sok helyen meghatározó probléma. Ha pedig felhívjuk a figyelmet a korrupcióra, és az állampolgároknak lehetőséget adunk arra, hogy lássák mennyire korruptak a vezetőik, akkor azzal alááshatjuk ezeknek a vezetőknek támogatottságát” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
– Kiemelte, hogy kormánya minden lehetséges eszközt be fog vetni ezekben a kérdésekben, egyebek mellett a Magnyitszkij-törvényt is használják majd. Ez utóbbi alapján az Egyesült Államok szankciókkal sújthatja az emberi jogi és korrupciós bűnöket elkövető egyéneket világszerte.
– A Biden-kormányzat már élt is a kitiltás eszközével: február végén Antony Blinken közleményben jelentette be, hogy kitiltják az Egyesült Államokból Dobroslav Trnka szlovák volt legfőbb ügyészt „súlyos korrupcióban való részvétele miatt”. A héten pedig iráni tisztségviselőket tiltottak ki emberi jogi bűnök miatt. A törvény Magyarország számára sem ismeretlen: 2014-ben több magyart is kitiltottak Amerikából, köztük volt a NAV akkori elnöke. (…)
– Bizottsági meghallgatásán Antony Blinken szerdán azt mondta, hogy a demokrácia megerősítése mellett a pandémia megállítása és a globális egészségügyi biztonság megerősítése is az amerikai külügy prioritásai közé tartozik annak érdekében, hogy a mostanihoz hasonló válságok ne alakuljanak ki.
– Az Egyesült Államok kiemelt céljai között szerepel a stabilabb és igazságosabb globális gazdaság kiépítése is.
– Cél az is, hogy humánusabb bevándorlási rendszert dolgozzanak ki: az erős határok fontosak a nemzetbiztonsági szempontból, a bevándorlás pedig fontos az amerikai identitás szempontjából – mondta Blinken. (…)