A tűzszünetet nemzetközi felügyelet biztosít majd.
Késő estére volt várható Joe Biden amerikai elnök washingtoni hivatalos bejelentése a hetek óta tárgyalás alatt álló Izrael és a libanoni síita terrorszervezet, a Hezbollah közötti tűzszünetről. A megállapodás véglegesítése közben a felek az utolsó percig folytatták a hadműveleteket. A Biden adminisztráció mellett Emmanel Macron francia államfő és csapata közvetített aktívan a libanoni és az izraeli kormányzat, illetve a terrorszervezet között.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a kora esti órákban már bejelentette, meggyőzte a biztonsági kabinet minden korábban ellenszegülő tagját, a tűzszüneti megállapodást a késő esti kormányülésen jóváhagyják. Tervek szerint a megállapodás reggeltől hatályba is lép. Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnök a nap folyamán azt hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek „gyorsan kell cselekednie az izraeli agresszió megállítása érdekében és azonnali tűzszünetet kell bevezetnie”. A Hezbollah még nem adott ki közleményt, de a nemzetközi közvetítők nem számolnak a terrorcsoport ellenállásával.
Izraelben nem övezte egyértelmű lelkesedés a tűzszüneti megállapodást. A Libanonnal határos, a bombázások miatt egy éve kitelepített észak-izraeli települések vezetői azt kifogásolják, hogy nem látják a megfelelő garanciákat arra, hogy a terrorcsoportot sikerül a Litani folyótól északra tartaniuk a nemzetközi és libanoni erőknek. Ezen biztosíték hiányában kockázatos a visszaköltözésük. Az ellenzéki pártok is bírálják a megállapodást és a biztonsági garanciákat hiányolják.
Netanjahu szerint elfogadták az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszüneti megállapodást – Az izraeli miniszterelnök videóüzenetében tudatta: a Hezbollah…
Benjamin Netanjahu a tűzszünettel kapcsolatos kifogásokra válaszolva azt hangsúlyozta, a Hezbollahval folyó harc beszüntetése lehetőséget ad Izraelnek arra, hogy a legfőbb fenyegetésre, Iránra koncentráljon. Az ellenzék viszont úgy gondolja, van egy ennél is sürgetőbb feladat, a 417 napja gázai fogságban szenvedő túszok kiszabadítása és a Hamásszal való gázai konfliktus lezárása. A Netanjahu-kormány azonban a gázai tűzszüneti tárgyalásokkal nem siet, egyes források szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatására vár abban reménykedve, hogy kedvezőbb feltételekkel köthet békét, mint a demokrata adminisztráció közvetítésével. A Hezbollahval kötött, ma reggeltől hatályba lépő tűzszünet tető alá hozásában vélhetően nagy szerepet játszott az, hogy Joe Biden kormánya ígéretet tett a visszatartott amerikai fegyverek leszállítására az izraeli hadsereg számára.
A megállapodás tartalma csak részben ismert. Eszerint a dokumentum egy hatvan napos átmeneti időszakot irányoz elő, ami alatt az izraeli hadsereg kivonul Dél-Libanonból, a libanoni hadsereg pedig a határhoz közeli területeken elfoglalja pozícióját, a Hezbollah nehézfegyvereivel együtt a Litani folyótól északra helyezi át állásait. A tűzszünet végrehajtását és betartását egy, az Egyesült Államok vezette felügyeleti bizottság követi, és jogsértések esetén is ez a testület jár el, Izraelnek nem lesz joga egyoldalúan visszavágni egy Hezbollah támadás esetén.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. november 26-án.