Erről a témáról két éve már írtam blogomban Madarat tolláról címmel. Megállt a világ? Sok minden változott, de ez nem. Újraolvastam ugyanis a hírt, hogy a 2025 tavaszi atlétikai világbajnokság kapcsán Orbán Viktor meghívta politikai barátait. Zavarban vagyok. Eddig egészen határozottan úgy emlékeztem, hogy Magyarország Európában található. De amikor végigböngésztem a vendégek listáját, rájöttem, hogy nyilván rosszul emlékszem. Hiába, már harmad évszázada, hogy eljöttem onnan. Nyilvánvaló, hogy emlékezetem is romlott és Ázsia térképét kell elővennem. Megdöbbentő, de ott sem található – legalábbis egyelőre – Magyarország.

Mi okozta ezt a kellemetlen zavart? Hát bizony a magyar miniszterelnök politikai barátainak listája. Kik is látogattak el a meghívás alapján a Karmelita kolostorba a miniszterelnöki hivatalba? Savkat Mirzijojev üzbég államfő, aki otthon a legutóbbi választásokon szégyenszemre nem kapott 99 százalékot, s csupán a szavazatok 87 százalékát nyerte el. További kebelbarát vendég volt a legutóbbi választáson mindössze 83 százalékot nyert Rusztam Minnyihanov a Tatár Köztársaság vezetője, a 73 százalékkal megválasztott Serdar Berdimuhamedow türkmén államfő, a 81 százalékot nyert Szadir Zsaparov kirgiz elnök és a szavazatok 93 százalékát elnyert Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök. Szinte alig volt, aki ellenük szavazott volna. Azt csak a rosszindulat állítja, hogy akadályozták volna az ellenük szavazókat. Ilyen népszerű barátai magyar uralkodónak még sohasem voltak.

Akkor a Balkán térképéhez folyamodtam, mert rádöbbentem, hogy büszkén ki kell egészíteni ezt a sort néhány balkáni baráttal. (Kicsit zavart ugyan, hogy azonnal eszembejutott egyik leányom Babits Mihály alliterációin nevelkedett budapesti tanárnője, aki, ha dühös lett az osztályára, kellően el nem itélhető módon azt kiabálta nekik, hogy “bunkó balkáni banda”.) A balkáni látogatók között volt Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök, akit a szlovén Trumpnak is neveznek, de aki – a Wikipedia szócikke szerint – kommunista volt ifjú korában, majd politikai karrierje soran egyre jobbra tolódott, először liberális, demokrácia párti ellenzéki, majd szociáldemokrata s végül szélső jobboldali politikus lett. Ismerős az út? A szociáldemokrácia kivételével a magyar miniszterelnök is ezt járta végig.

Milorad Dodik és Aleksandar Vučić, köztük Putyin cár (mint fánykép a szoba falán)

A látogatók között volt Zseljka Cvijanovics Bosznia-Hercegovina Államelnökségének szerb tagja, Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke és Recep Tayyip Erdogan török elnök. E sorból természetesen nem hiányozhatott Aleksandar Vučić szerb államfő sem, aki jól ismert újságírókat és külföldi tévé állomásokat korlátozó intézkedéseiről, s akinek Litvánia és Lettország megtiltotta repülőgépe átrepülését légterük felett, amikor moszkvai látogatást tett..

Végül ezekhez a listákhoz még hozzá kell tenni a félig európai, félig ázsiai (József Attilával szólva: “vagy tán egészen az?”) Oroszország túlnyomó többséggel, legutóbb a szavazatok 87 százalékával megválasztott elnökét, Vlagyimir Putyint. Ő nem látogatott ugyan Magyarországra, de Orbán miniszterelnök meglátogatta őt Moszkvában. Ezzel Orbán kiemelkedik az Európai Unió politikusai közül, hiszen mindössze ketten, ő és a szlovák Fico zarándokoltak el Moszkvába, mióta az Ukrajna elleni aggressziv háború folyik.

Mindent újra és újra átlapoztam, de a balkániakon kívül európai politikai vezetőt sehogy sem találtam Orbán Viktor politikai barátai és meghívott vendégei között. Pedig – és ennek is utánanéztem – Magyarország vitathatatlanul Európa közepén fekszik, a keleti félgömb 16 és 23 hosszúsági fokai és az északi félteke 45 és 49 fok szélességi körein. (Sajnos olyan információkba is ütköztem, hogy az ország ma az Európai Unió legszegényebb országává vált, amit aligha kompenzál, hogy az Unió legkorruptabb országaként jegyzik: 180 ország között e tekintetben a 77-ik helyet foglalja el.)

A fentebb felsorolt politikai kebelbarátok köre feltehetően azzal magyarázható, hogy a különlegesen sikeres emberek vonzzák egymást, márpedig a felsorolt vendégek – ha nem is európaiak – mind akkora választási győzelmeket arattak otthon, hogy az még a Plutoról is látszik, pedig a Pluto bolygó-rendszerünk legszélsőbb, legtávolabbi bolygója. Itt jegyzem meg mennyire tetszett Orbán Viktor szerénysége, mivel ő választási győzelmét csak akkorának minősítette, amely a “Holdról is látszik, de Brüsszelből egész biztosan”.

Nem sok magyar politikus dicsekedhet ekkora sikerrel. Talán Bárdossy László egykori miniszterelnök, aki a harmadik és legszigorúbb zsidótörvényt léptette életbe és egymaga félkézzel belerántotta Magyarországot a II. világháborúba. 1941. december 11-én a Minisztertanács hozzájárulása nélkül, s erre máig büszkék lehetünk, ő volt az egyetlen magyar miniszterelnök, aki hadat üzent az Amerikai Egyesül Államoknak. ( Még ma is, ha erre gondolnak, hideg rázza az amerikaiakat.) Mégis kivégző osztag sortüze végzett vele. Esetleg Szálasi Frencet is emlíhetjük, akit az országgyűlés 1944-ben egyhangúan választott nemzetvezetővé, s ez a rang egyedülálló módon kormány- és egyben államfői ranggal ruházta fel Szálasit. S ezt a rangot egészen 1946-ban bekövetkezett felakasztásáig büszkén viselte.

Vannak tehát sikeres elődök. Már-már úgy tűnik, Orbán Viktor is sikeresen kivezeti népét Európából. Egy helyben maradva a közel tízmillió magyar – nem-európaiak Európa közepén – virtuális migránssá válhat és csatlakozhat a 281 millió nemzetközi migránshoz a világban. Orbán Viktor mégiscsak egyedülálló. Az emberiség történelmében talán (elnézést, Orbán úr) csak Mózeshez hasonlítható, aki kivezette népét Egyiptomból. Apró különbség, hogy Mózes ezzel jót tett népének.

A szerző blogbejegyzése 2025. május 17-én.