Caligula története jól ismert. Időszámítás után 37-ben Gaius Caesar Augustus Germanicus római császár, akit leginkább becenevén Caligulának (kis csizmásnak) ismerünk annyira kedvelte Inctatus nevű lovát, hogy tizennyolc szolgálót rendelt mellé, és a római legendárum szerint kinevezte konzulnak, ami nagyjából a mai amerikai szenátori rangnak felelt meg.

Ha a Kedves Olvasó azt gondolja, hogy ez amolyan ókori ostobaság, akkor emlékeztetni szeretném, hogy 1938-ban a Washington állambeli Miltonban Boston Curtist beválasztották egy bizottságba, holott ő egy barna színű szamár volt. Az USA-ban 1968-ban elnöknek jelölték Pigasus-t, a malacot, akit azonban választási “beszéde” során letartóztattak, s az egyik rendőr aki ezt végrehajtotta, hazavitte vacsorának. Az alaszkai Talkeetnaban egy Stubbs nevű macskát 1997-ben polgármesterré választottak. Egy francia író, Serge Scotto Kolbász nevű kutyája, aki gazdijának regényei révén híressé vált, 2001-ben hatodik helyen végzett Marseille város polgármesteri posztjáért. Talán mindent lepipált, hogy a braziliai Sao Paulóban 1958-ban a Cacareco nevű orrszarvút beválasztották a Városi Tanácsba, és Rio de Janeiroban egy Tiao nevű csimpánz indult a polgármesteri posztért, de csak harmadik helyen végzett 400 ezer szavazattal.
2024-ben Donald Trumpot másodszor is elnökké választották. Ne csodálkozzunk ezen, hiszen aligha lehet elképzelni megbizhatóbb tisztségviselőt, mint egy orrszarvút, disznót, és különösen szamarat.
De már szinte hallom a kérdéseket, hogy milyen aktualitása van állatok kinevezésének fontos tisztségekre. Hat éppen erről van szó. Éppen erről jutott eszembe Caligula. Nézem Donald Trump 2025-ben hivatalba lépő kormányát. Amikor e sorokat írom még csak száz nap telt el Trump regnálásából, de ezek a napok is botrányoktól voltak terhesek. Ez a legkevésbé sem meglepő, hiszen a botrányok végigkísérték Trump egész pályafutását, beleértve ügyeskedését, amivel többször is kivonta magát katonai behívása és Vietnamba küldése alól, egy tizenhárom éves kislány megerőszakolását, az általa létrehozott komolytalalan ‘Trump egyetem” hatósági bezárását, szigorúan titkos kormányiratok ellopását, porno-sztárnő pénzért megvásárolt hallgatását kapcsolatuk eltitkolása érdekében.
A mostani botrányok azonban jórészt Trump kinevezettjeivel kapcsolódnak össze. Trump-Caligula lovairól van szó. Egyikük, s egyben a botrányok egyik főszereplője Pete Hegseth, aki korábban a konzervatív Fox TV csatorna munkatársa volt, s most a Trump kormány hadügyminisztere. A negyvennégy éves Hegseth, aki már élete viszonylag rövid ideje alatt háromszor nősült, zaklatott-zavaros magánélete volt, nem könnyen kapta meg a hadügyi tárcát, mert bár a Szenátusban, melynek ezt jóvá kellett hagyni, szolid republikánus többség volt, néhány republikánus szenátor is ellene szavazott, így azután az 50 – 50 megosztott szavazást csak az amerikai alelnök, J.D. Vance szavazata segítette 51 -50 elfogadássá.
Rövid miniszteri tevékenysége már eddig is két nagy botrányt kavart. Az egyiket az a furcsa baki okozta, hogy a minisztérium legtitkosabb belső online tanácskozására, ahol egy katonai tervet vitattak meg, véletlenül egy újságírót is meghívott. Ezt ismételte azután, amikor ugyancsak szigorúan titkos katonai akciók tervét megosztotta feleségével és testvérével. Száz nap alatt ez kicsit sok ugyan, de Trump többször is kinyilvánította, hogy feltétlenül megbízik Hegsethben.
“Caligula lovai” esetében azonban nem is csak megbízhatóságról van szó. Már az ókori rómaiak is felismerték, hogy „similis simili gaudet” (hasonló a hasonlónak örül). S ez a népek általános tapasztalata, amit az angolok úgy fejeznek ki, hogy „birds of a feather flock together” (azonos tollú madarak összetartanak), a németek pedig úgy mondják, hogy „gleich und gleich gesellt sich gern” (az azonos fajtájúak összetartanak).
Trump is a hasonlóakban bízik legjobban. Már őt is elítélték adócsalásért és szexuális erőszak elkövetéséért (az amerikai alkotmány nem tartalmaz semmiféle tilalmat, hogy elítélt bűnöző elnök lehessen), láthatóan kedveli és szereti maga körül látni azokat, akik hozzá hasonlóak. Így akarta kinevezni Matt Gaetz-et főügyésznek. Kicsit kínos volt ugyan, hogy az intézmény, amelynek az élére akarta kinevezni Gaetz-et, korábban vizsgálatot folytatott Gaetz ellen súlyos, úgynevezett ‘sex trafficing’ vádakkal, fiatalkorú léánnyal való tiltott, fizetett szexuális kapcsolatért. Gaetz a végén inkább visszalépett a jelöléstől.
Trump közeli munkatársai közül tizenegy embert vádoltak bűntény elkövetésével. Ezek között van belső tanácsadója, Steve Bannon, a hét vádponttal elitélés előtt álló Tom Barrack, Trump pénzgyűjtő embere, Elliot Broidy, a már három évre elítélt, de azóta Trump ellen fordult Michael Cohen, az oroszokkal összejátszó Michael Flynn, az ugyancsak elitélt Rick Gates, és a két szexuális bűntény miatt elitélt George Nader.
“All the President’s men”, (az elnök minden embere) mondhatjuk az 1976-os, úgynevezett Watergate botrányról szóló kiváló amerikai film címével.
A szerző blogbejegyzése 2025. április 26-án.