Mennyire „szuverén” az ország? Semennyire. Mindenki – ideértve a magyar kormányt – lélegzet visszafojtva figyeli, hogy négy-öt másik ország nagyhatalmi játszmája milyen irányba löki ezt szegény, kifosztott államot. „A magyar külpolitika Mátyás király óta nem volt ilyen erős” – mondja az egyik ügyeletes barom, amikor a magyar külpolitikát legföljebb felhasználják ugyanezek a hatalmak a saját érdekeik szerint, és fogalmunk sincs, hogy holnap mi történik azzal az országgal, amelyet ennek a külpolitikának védeni és erősíteni kellene. Azt viszont pontosan tudjuk, hogy komparatíve rosszabb általános állapotban vagyunk, mint a rendszerváltás óta bármikor.
A szuverenitás – az objektíve korlátozott maximális „erő” értelmében, ahogy a rezsim használja a szót – azokra áll, akik olyan pozíciót harcoltak/fejlesztettek ki maguknak, ami miatt a saját jogukon és képességeikből tudják növelni vagy megtartani a mozgásterüket, és lehetőség szerint közben nélkülözhetetlenek más nemzetek számára. Különböző okok miatt ilyen értelemben szuverén Svájc, az USA…, de most, hogy belegondolok, ilyen a legtöbb észak-atlanti állam, amelyek elég erős kompetenciákkal bírnak, és nemcsak az EU és/vagy a NATO szövetségi rendszerének tagjai, de így is viselkednek, és ekként növelik az erejüket.
Magyarország nem ilyen ország: miközben az ereje maradéka még így is a (névleges) szövetségi státusából táplálkozik, ismert módon nagyon komoly külső finanszírozásra, adott esetben védelemre, és emellett egyre több türelemre szorul, amelyek objektív feltételei ad abszurdum az államként való megmaradásának. A lator kormány és az inkompetens és ezen felül is becsapott szavazói együttműködésében mégis sikerült elérnie, hogy nagyjából mindenki kénye és érdekei szerint legyen bármikor eldobható, mert egyre több a kára, mint a haszna, illetve ami haszna van bizonyos nagyhatalmak számára, az egy kisebb széljárás-változásra azonnal eltűnik.
Idő kérdése csak, hogy ez megtörténjen — vagy ha így marad, ahogy van („semlegesség”), hát annál rosszabb.
A szerző Facebook-bejegyzése 2024. november 13-án.