Schlégl Ádám, Cserényi Gyula, Kapu Tibor és Szakály András versenyez egymással, hogy csaknem két év múlva melyikük lesz az, aki „hosszan tartó, felívelő pályára állítja a magyar tudományt és high-tech ipart”.
A HUNOR – Magyar Űrhajós Program egy orvossal és három mérnökkel kezdi meg Magyarország újonnan felállított hivatásos űrhajósállományának kétéves kiképzését – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium. A program keddi sajtótájékoztatóján nyilvánosságra hozták a négy űrhajós-jelölt jelölt személyét is, akik közül egy valaki közel egy hónapos tudományos küldetésen vesz majd részt a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.
A négy jelölt: Cserényi Gyula 33 éves erősáramú villamosmérnök, aki – mint mondta – tisztában van az űrállomás veszélyeivel, ahogyan Kapu Tibor 31 éves űripari fejlesztőmérnök is, aki elszántságát hangsúlyozta. Schlégl Ádám klinikai ortopédsebész az úttól azt várná, hogy előbbre léphetnek a távgyógyítással kapcsolatos tudományok terén, míg Szakály András 40 éves repülőipari-tervezőmérnök szerint a beinduló technológiai és tudományos fejlesztésektől várja, hogy a kiváló magyar mérnökök itthon találják meg a szakmai kihívásaikat.
– Magyarország visszatér az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, kiemelve, hogy – a sajtótájékoztatón vendégként jelen lévő – Farkas Bertalan űrrepülése milyen erős katalizátorként hatott a magyar tudományos életre. Közölte: „igen megalapozott a mostani űrhajós program legfőbb célkitűzése, hogy hosszan tartó, felívelő pályára állítsa a magyar tudományt és high-tech ipart”.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy már csak négy űrhajós-jelölt maradt, aki képviselheti Magyarországot – Több ezer érdeklődő volt az új kormányzati űrstratégia…
Maróth Miklós, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnöke elmondta: a kormány a legjelentősebb hazai űrkutatási és űrtechnológiai műhelyt, az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriumát jelölte ki ennek az összetett programnak a koordinációjára, végrehajtására, valamint szakmai vezetésére.
Magyari Gábor, a HUNOR Program űrhajósválogatásáért és kiképzéséért felelős szakmai vezetője pedig az őrhajósok kiválasztásáról beszélt. – A beérkezett 240 érvényes jelentkezést az Európai Űrügynökség, a NASA, a Nemzetközi Űrállomás és a program magánipari partnerének, az Axiom Spacenek követelményeivel összhangban szűkítették a bemutatott négy kiképzendő űrhajósra. A csaknem egyéves válogatási folyamaton tesztelték a versenyben lévők szellemi teljesítőképességét, a testük teherbírását, a személyiségük stabilitását, tudományos munkaszínvonalát és hogy képesek-e csapatban ugyanúgy együttműködni, mint ahogyan vezetni is, amikor kell – mondta a szakmai vezető.
Már csak párat kell aludni, és megtudjuk, ki lesz az új magyar űrhajós – A miniszteri biztos sajnálkozott, amiért kevés nő jelentkezett. Ennek okát az…
Súlytalan a magyar űrprogram, még a kis lépés is túl nagy a magyar űrhajósnak – Képlékenyek a hazai asztronauta-tervek, annyi biztos csupán: állandóan változik a…
MTI
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. március 7-én.