Miután Colorado állam legfelsőbb bírósága a 2021. januári washingtoni puccskísérletben való részvétele miatt nem jogerősen kizárta Donald Trumpot a republikánusok előválasztási folyamatából, a fél világ lélegzetvisszafojtva várja az Egyesült Államok legfőbb jogi grémiumának döntését: vajon diszkvalifikálható-e a populista elnökjelölt a szóban forgó zendülésben betöltött szerepe okán?

Komoly erkölcsi érvek szólnak Trump kizárása mellett, a valóság azonban ennél bonyolultabb. A Capitoliumot három esztendeje megostromló csőcselék felbujtója egy számára kedvezőtlen döntést követően – ez borítékolható – polgárháborús állapotokat teremtene a kontinensnyi országban. Szavazóbázisa (elsősorban az összeesküvés-elméletek rabságában élő, rasszizmusra hajlamos, vidéki fehér kékgallérosok) már megmutatta, hogy kész akár fegyvert is fogni istenített vezére győzelméért. De nem csupán róluk van szó. A Demokrata Párt hagyományos szavazóinak számító latin-amerikai származásúak szintén tömegével pártoltak át a szélsőjobbra tolódó republikánusokhoz, mert a kubai szocializmus USA-beli megvalósulásától tartva félni kezdtek a demokraták Bernie Sanders vezette balszárnyának megerősödésétől.

Éppen ezért megfontolandó a diszkvalifikáció ellenzőinek az az érve, hogy Donald Trumpot inkább a választópolgárok meggyőző többségének kell elutasítania egy politikai akaratképző mechanizmus útján. 

Orbán Viktor amerikai csodálójának megállításához az Egyesült Államokban megvannak az eszközök, hiszen Trump, magyar példaképével ellentétben, nem rendelkezik olyan médiafölénnyel, melynek révén kommunikációs buborékba zárhatná az ottani lakosságot. Egy hatékony demokrata kampány viszont nyugodtan riogathatna Magyarország példájával.

A nagyszájú New York-i milliárdos épp olyan jól ért a hatalom megszerzéséhez, mint Orbán, ám szakpolitikai kérdésekben hozzá hasonlóan kontárnak bizonyult. Emlékezhetünk rá, hogy Trump adminisztrációjának járványkezelése is katasztrofális eredményeket hozott, miközben hazánkban volt a legmagasabb a lakosságarányos halálozás a pandémia miatt. A klímaszkeptikus republikánus aspiráns ezen kívül zöld utat adna az olajkitermelésnek környezetvédelmi területeken, ahogyan Orbán is épp most teszi a drága magyar földet kínai akkumulátorgyárak telepítése révén veszélyeshulladék-temetővé.

Ezzel azonban véget is értek a párhuzamok. Az Egyesült Államok alapító atyái ugyanis bölcsebbek voltak, mint a mi 1989-es rendszerváltó elitünk. Előbbiek komolyan számoltak a zsarnokjelöltek jövőbeni felbukkanásával. A kommunista egypártrendszerrel szembenálló hazai ellenzék ellenben harminc éve minden feltételt biztosított az Orbán Viktorhoz hasonlóknak egy autokratikus visszarendeződéshez: egykamarás parlamentet, kétharmados törvényhozási többség esetén korlátlan jogosítványokat egyetlen párt számára. Donald Trumpnak azonban még akkor is kiiktathatatlan fékekkel és ellensúlyokkal kellene számolnia, ha a szövetségi Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében mégis elindulhat az elnökválasztáson, és horribile dictu: triumfál a megméretésen.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2024. január 2-án.