Találós kérdés: melyik nagy európai kormány volt az, amelyik meg sem mukkant Orbán nettó náci beszédére?

Hát persze, hogy Németország.

Dacára, hogy Orbán mondott még pár cifrát, pl. hogy a németeknek régről kiváló know-how-ja van gázügyben. (Muhaha.) Közben a német kereskedelmi kamara ezek után megbeszélést tartott a kormánnyal, majd nagy dorombolva bejelentették, hogy „az európai válság közepette olyan közös megoldásokat kell találni, amelyek továbbra is vonzóvá teszik a befektetési környezetet, biztosítják az energiaellátást, és lehetővé teszik, hogy azok a cégek, amelyek Magyarországon az elmúlt években ‘komoly pénzeket’ költöttek el, továbbra is nyereséggel tudjanak működni.”

Nem árt hangsúlyozni: a magyar demokráciának két nagy ellensége van: az egyik az eurázsiai eszmét dédelgető, birodalmat építgető Oroszország, a másik Németország. Az orosz képlet egyszerű, a német kicsit bonyolultabb, de nem sokkal.

Németország 1945 óta odahaza szavazói és a nemzetközi közvélemény szemében eljátssza a demokráciát, és tessék-lássék nemzetközi viszonyokban is eljárja az ilyenkor szokásos kötelező köröket, kínosan ügyel a demokrácia látszatára.

Ellenben itt, Észak-Balkánon a gazdasági érdekei miatt diktatúrák életben tartásán ügyködik, amelyek viszonzásul jól kitömik itt az übermensch német cégeket.

A NER és a németek között ma is szimbiózis van, láthatóan a németek támogatása stabilizálja folyamatosan Orbán helyzetét Európában, és Berlin jó eséllyel most is gőzerővel dolgozik azon, hogy Orbánék valami kamumegállapodás után megkaphassák a EU-s lóvékat. Nem véletlen, hogy Orbánék a fránya EP-t támadják teljes erővel, míg a Bizottságot és a megrögzött merkelista Van Der Leyen nagysasszonyt egyáltalán nem. A Fidesz reakcióiból mindig lehet következtetni a valós helyzetre: a Bizottság nyitott lenne arra, hogy valami, a hazai közvélemény számára felmutatott szimbolikus engedmény után Orbánék ott folytathassák, ahol abba se hagyták.

Ahogy finoman szólva is gyanús a németek és az oroszok viszonya. (Valszeg nem véletlenül hallgatták le Obama idejében Merkel telefonját.)

Németország Merkel alatt érezhetően fejet hajtott Putyin befolyásszerzési kísérlete előtt, és előre belenyugodott Ukrajna várható elfoglalásába. Honnan lehet ezt sejteni? Hát onnan, hogy Orbán soha nem lép semmi határozottat a németek hallgatólagos támogatása nélkül. Általában Orbán azt lépi meg, amit valójában a németek szeretnének, ám nem tehetik meg a belföldi tiltakozás miatt. Ezért az EU-ban Berlin Orbánt afféle faltörő kosnak használta-használja.

Más szóval Orbán a németek csöndes támogatása nélkül soha nem mert volna ilyen harsányan oroszbarát lenni, ahogy az is feltűnő volt, hogy korábban a magyar katonai és politikai vezetés eldöntött kérdésként beszélt Ukrajna orosz megszállásáról. Ebbe a képletbe kavart bele Trump bukása és az USA, és a britek váratlanul kemény fellépése így most a német kormányzat kényszeredetten beleállt a szankciókba, ám közben lobbistájuk, Orbán teli szájjal győzködi arról a hazugságról a világot, hogy az oroszokat nem érintik a szankciók, ellenben az EU belerokkan, azaz hagyják abba Ukrajna finanszírozását és karosszékből nézzék végig, ahogy az országot elfoglalják az oroszok.

Szóval a dolog nagyon egyszerű: meg kell nézni, hogy mit mond Orbán és lehet tudni, hogy mit akar valójában Németország.

A szerző Facebook-bejegyzése 2022. július 30-án.