Anyámékon, orvosaimon, néhány tanáromon kívül Dr. Erőss Pál (JogErőss Pál, csak így emlegettük) volt az egyik legnagyobb hatással életem alakulására. Kölyökként lógtam a Jogi Eseteken, szerintem minden adását megnéztem, végigdrukkoltam az ügyeket, utána vártam Pali bácsi levezetéseit, jogi megoldásait.
A konkrét jogi ügyeket már nem tudnám már fejből felidézni, azonban az öreg jogászi, emberi attitűdje egy életre belém ivódott. Mindenekelőtt az a közvetlenség és közérthető, logikus megközelítés, ahogy Erőss Pál a jog nyelvét tolmácsolta: a jog nem valami elvont, misztikum,elérhetetlen mennyei mákony, hanem a józan, paraszti ész műalkotása, logikus, mindenki által érthető és átélhető tudomány. Mint egy amfóra: egyszerű, hétköznapi hétköznapi tárgy, bárki, könnyen tudja használni, ám mégis arányaiban magában hordozza az elvont, tökéletes harmóniát amit tíz élet alatt sem lehet megfejteni. Míg a gyenge ember bonyolít, addig Erőss Pálra volt a díszpéldája, hogy a nagy tudású ember meg leegyszerűsít. Az öreg jogi levezetéseit még én is megértettem kilenc-tíz évesen, de emlékszem, hogy anyámékkal vagy éppen a lépcsőházban is megvitattunk egy-egy jogi esetet.
Sok évtizeddel később Erőss Pálnak komoly szerepe volt abban, hogy a Jogi egyetem felé vettem az irányt. Erőss Pál ott a Római Jog tankönyvből köszönt vissza, a józan, hétköznapi ésszel megalkotott egyszerűségében ragyogó, logikus római jogi törvényműből, az emberi humánum évszázados csúcstermékéből sugárzott az a fajta racionális tudás adta derű, ami régen belengte a Jogi Eseteket. Majdhogynem vallásos áhítat: mert a jog egyszerre tudomány, hétköznapi praktikum, művészet és spiritualitás: az emberi esetlegesség és esendőség és az isteni tökéletesség valamiféle metszéspontja.
Bár később nem lettem jogász, Erőss Pál személyisége újságíróként is meghatározza a munkám, a leegyszerűsítésre és a hétköznapok bölcsességére való törekvés. Ahogy öregszem egyre gyakrabban hallom magamból beszélni Dr. jogErőss Pált. Szóval tényleg kevés ember volt akkora hatással rám, mint az öreg.

A szerző Facebook bejegyzése 2024. március 21-én.

A szerkesztő megjegyzése

Erőss Pál (Kömörő, 1934. június 22. – 2021. május 23.) magyar ügyvéd, bíró, népszerű televíziós személyiség, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével kitüntetett jogász.
Ősei református kisnemesek, lelkészek, tanítók. Nyolc évig volt a Debreceni Református Kollégium diákja. 1956-ban fejezte be jogi tanulmányait a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen „summa cum laude” minősítéssel.
1978-tól a Magyar Televízió Jogi esetek című műsorában tizenkét éven át állandó jogi szakértőként működött, ami óriási sikert és népszerűséget hozott számára.
A 2006-os őszi rendőri brutalitás áldozatainak a megsegítése érdekében kollégáival és ismert személyiségekkel közösen létrehozta a Ne Féljetek Alapítványt, amely több millió forintot osztott ki azoknak, akik maradandó sérülést szenvedtek.
1956-ban feleségül vette Mádl Terézt, Mádl Ferenc későbbi köztársasági elnök testvérét, akitől két lánya született, Mónika (1959) és Eszter (1968), akik szintén jogászok. Öt unokája van, valamint hat dédunokája. Egyik unokája Magyar Péter jogász, Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter volt férje.

(Wikipédia)