Két eshetőség következik mindabból, amit az ügyészség állít Völner-ügyben. Az egyik, hogy az Orbán-kormány már 2017 óta pontosan tisztában volt azzal, hogy Völner Pál mit művel. Csak éppen az ősfideszes Völner a párt legfőbb politikáját hajtotta végre – most éppen a lakáshitel-károsultak pénzét forgatta saját, nemzeti-keresztény zsebébe. Ennek szellemében a kormányzatban nem különösebben zavart senkit, hogy az ájtatos mosolyú államtitkár a reggeli miséről jövet az útszéli parkolóban simán levette magának a milliós sápot a lakásukból kikergetett, ingóságaikból kiforgatott szerencsétlenek utolsó kis pénzeiből.
A másik eshetőség ez: Orbánéknak valójában nem sok lövésük volt Völner ügyeiről. A magyar állam immunrendszere mára már annyira leépült, hogy az elhárításnak, a rendőrségnek eszébe sem jutott alkalmatlankodni. Inkább éveken át a fűben kushadva jegyzetelték, ahogy az államtitkár úr és barátai vígan csámcsognak a kondérból. Erre utal, hogy Völner éppen csak stadiont nem építtetett a nyergesújfalui kertje végébe, amúgy látványosan nem volt veszélyérzete. Ahogy annak sincs nyoma, hogy Orbán készült volna az embere beáldozására. Nemrég még vígan borozgatott vele, Völner a bukás előtt két héttel még a parlamentben szónokolt, az utolsó napokban pedig Szentkirályi Alexandra kormányszóvivővel volt nyilvános programja.
Hogy mégis mi történhetett? Talán csak véletlen egybeesés, ám Völnerék korrupciós karrierje ott szakadt meg, amikor az egyik nyergesújfalui szomszéd bányacégén keresztül próbáltak volna meg egymilliárd forintnyi uniós pénzt leakasztani. Csakhogy a megcsapolni gondolt bányacég mögött egy spanyol-osztrák bányamulti áll. 2011 körül ez még simán működött volna, akkoriban tucatjával születtek „stratégiai partnerségek” hasonló ügyletek után. 2021 Európájában egy multinak viszont már baromira nem érdeke, hogy megkockáztassa: Magyarországon sáros maradjon egy uniós forrásokat érintő ügyben.
Merkel távoztával a németek már nem tartják úgy a hátukat Orbánért, az uniós ügyészség élére kinevezett Laura Codruta Kövesi pedig pont egy ilyen határokat átlépő, uniós forrásokat érintő korrupciós ügyre vár.
Ráadásul küszöbön áll, hogy Európában is az amerikaihoz hasonló korrupcióellenes szabályokat vezessenek be, ergo az EU-ban is vagyonbefagyasztással, kitiltással szembesülhet a rajtakapott multi cégvezér, akinek egyáltalán nem vonzó perspektíva, hogy egy szép napon Magyarországon ragadt Gruevszkiként vagy Hernádiként tengesse napjait.
Egy így megszorongatott cégvezér hajlamos lehetett volna teríteni. Esetleg nemcsak az államtitkár úrról, hanem a felső kapcsolatáról is. És egy lakásmaffiózó hiénák által pénzelt államtitkár tartásában, hallgatásában talán kár lett volna bízni.
Szóval 2021 Európájában éppenséggel Orbánnak is jó oka lehetett arra, hogy amikor megneszeli az ügyet, pillanatok alatt leszedje a pályáról a magáról megfelejtkezett emberét egy 83 milliós üggyel.
A választás előtt nem hiányzott a botrány, de hát istenkém, még mindig ez volt a legjobb megoldás.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2021. december 18-án.