Orwell világa
A madridi brit konzul belenézett az aktába, majd a beutazó vízumot kérelmezőre emelte tekintetét: tehát családlátogatás? A fiatal nő komolyan szemébe nézett, úgy felelte: „Igazából kémkedni megyek.” Ezzel páratlan, nem is remélt esélyt kaptak a Hitler ellen harcoló szövetségesek a háború fordulópontján, 1943 nyarán. A szolgálatait felajánló német hírszerző méltán kapta az MI5-tól a Treasure kódnevet – a partraszállás előkészítésekor kincset ért.
Nathalie Sergueiew (1912–50), aki kiskutyájával indult a misszióra, rendkívüli teremtés volt. Szentpétervárott született egy cári tábornok unokahúgaként. Leninék elől elmenekültek, Párizsban nőtt fel. Csillapíthatatlan kíváncsiság fűtötte. Festőművésznek és riporternek készült. Felkerekedett, gyalogszerrel vágott neki Európának. Mezőkön vert sátrat, parasztudvarokba kéredzkedett be éjszakára; hátizsákjában jegyzetfüzet és váltás fehérnemű.
Lily – így becézték – számítása szerint 7378 kilométert gyalogolt két év alatt Németországban, Csehszlovákiában, Ausztriában, Magyarországon, Jugoszláviában és Olaszországban. Úti beszámolókat írt. Berlinben a nácik hatalomra jutásakor interjút készített Hermann Göringgel. Kalandvágya, vakmerősége, vagánysága és nyelvtudása feltűnt a német katonai hírszerzésnek. Megkörnyékezték, de nemet mondott.
Más terve volt: el akart biciklizni Vietnámba, egészen Saigonig. Már a szíriai Aleppóban tekert, amikor utolérte a hír, hogy a Diadalívre kitűzték a horogkeresztes zászlót. Erre tüstént visszafordult. Ezúttal ő maga jelentkezett az Abwehrnél azzal az ürüggyel, hogy megdühödött a franciákra, amiért hadba léptek a lengyelek mellett; bezzeg ha sorsukra hagyják őket, akkor már megint béke volna Európában.
Hittek neki. Solange fedőnéven beszervezték, alaposan felkészítették a bevetésre. Nagy reményekkel küldték Angliába. A német hadvezetés a készülő partraszállás terveit akarta kiszimatoltatni vele. A józanabb tábornokok tudták, csakis úgy tartóztathatják fel az offenzívát, ha egyből visszaszorítják a tengerbe – máskülönben az ellenség megveti a lábát a kontinensen, a Harmadik Birodalom kétfrontos háborúra kényszerül, és rövid úton összeomlik.
Kettős ügynökük révén a szövetségesek gondosan kifundált, ravaszul adagolt dezinformációkkal etették a németeket.
Lily titkos jeladóján fiktív csapatmozgásokról és légvédelmi pozíciókról, repterek körüli tevékenységről küldtek álhíreket a szigetországból, azt a megtévesztő benyomást keltve, hogy a nagy hadművelet kijelölt helyszíne Calais környéke – így terelték el a figyelmet a több száz kilométerre fekvő Normandiáról.
Nathalie Sergueiew szeszélyes és öntörvényű volt, hajlott a hisztériára. Összeveszett a brit elhárítókkal is, de amit vállalt, azt nagyszerű elvégezte. A D-nap sikere után, Párizs felszabadítását ünnepelve beleszeretett egy délceg amerikai tisztbe, és feleségül ment hozzá. De már nagybeteg volt.
Csodálatos életét rövidre szabta a sors: veseelégtelenségben halt meg harmincnyolcévesen. Többet látott, tett, élt, mint mások száz esztendő alatt.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. július 12-én.