Belefeledkezem időnként az irodalmi lexikonba; egy nevet, egy címet, egy adatot kellene csak kikeresni, ellenőrizni – voltaképpen csak erre való lenne a lexikon, nem olvasásra, olvasmánynak készült –, de szemembe szö­kik egy ismeretlen vagy csak annak tűnő, esetleg elfeledett név, egy sose hallott vagy sose hallottnak érzett cím, s percekre vagy órákra szorongató felfedezések változatlanul szomorú útját járom. Írók – valamivel régebbi korok esetében a szó legtágabb értel­mében, tehát nemcsak szépírók, ha­nem tudományos, politikai, egyházi írók is –, akik a hatkötetes irodalomtörténetben is legföljebb az összefog­laló fejezetekben kapnak helyet egy-egy felsorolásban; mások, akiknek önálló passzus, esetleg fejezet jut; írók, akiket középiskolában is taníta­nak; írók, akik az irodalmi fejlődés­ben, a művelődéstörténetben, az egy­kori eszmei harcokban vagy az akkor modern tudományosság művelésében, az akkor tudományos világkép kialakí­tásában és terjesztésében esetleg na­gyon is nagy szerepet játszottak, és akiknek összes művei azóta sem jelentek meg, akiket válogatásban vagy szemelvényes kiadásokban ismerhe­tünk csak meg, akiknek csak gyakor­latilag (tehát a nem szakember szá­mára) hozzáférhetetlen, régi kiadásai vannak, vagy valamelyik levéltár őrzi meg mindig, lehet örök időkig, kézirat­ban (vagy ha így terjedtek, hát kézira­tokban) munkásságuk emlékét.

Tudom, az átlagos olvasó számára ma már egy emberélet is kevés lenne, hogy csak a magyar irodalmat egészében megismerhesse, és olyan olvasó nincs is, aki csak ezt olvasná egy életen keresztül; s tudom, hogy a szellem önvédelme a válogatás. De ha valami­ben, hát folyamatként tekintve legin­kább ebben különböznek a tudomá­nyok és művészetek: míg a tudomá­nyok minden előző eredménye (s a tagadásban és a tagadáson keresztül tévedései is) beépül a legújabb eredménybe, így hat, gazdagít, a művészi eredmények, még ha egy-egy elemük, egy-egy nagy felfedezésük beépülhet is a következő művekbe, születésük idejétől függetlenül egyszerre élnek, s csak önmagukban, önmaguk által hathatnak, gazdagíthatnak; következményeikben már pusztán a következ­mény hat, mert a művészi eredmény, az újabb művészi érték nem képes tagadni az előzőt.

És ez érvényes a szel­lemi értékeknek arra az egész skálá­jára, amit az irodalom fentebb emlí­tett, tág értelmezésében magába foglal.

És tudom, hogy mennyire a kor­tól meghatározott, tehát mennyire változó a múlt szellemi értékeinek megítélése; az olvasó és az olvasás története nemcsak a szentesített, álta­lánosan elismert értékek megismerésé­nek és hatásának története, hanem a látványos vagy kevésbé látványos fel­fedezéseké és újrafelfedezéseké is. A legékesszólóbb példája ennek a ma világszerte egyöntetűen elismert Shakespeare-művek több mint változa­tos története, vagy a közelmúlt ma­gyar irodalmából Krúdy Gyula vagy Füst Milán éppen napjainkban növek­vő, mondhatni rendkívüli népszerűsége. Meg a Kriterionnál (és azelőtt az irodalmi Könyvkiadónál) oly sajnálato­san ritkán, de konok következetesség­gel megjelenő úgynevezett Fehér könyvek bátran mondhatnám hallatlan közönségsikere, mely a szépirodalmi vagy szépirodalmi jellegű művek és az emlékiratok mellett az olyan tudomá­nyos gyűjteményekre is kiterjedt, mint a Köteles Sámuel- vagy a Kovásznai Sándor-kötet (a sorozat „jogelődjéről”, a Jancsó Elemér szerkesztette Erdélyi Ritkaságokról nem is szólva, melynek kötetei másodjára is erdélyi ritkaságokká lettek, s melynek teljes soroza­tával talán a nagy könyvtáraknak is alig egyik-másika rendelkezik).

Nem az utókor kegyetlen kegyeletlenségét fájlalom hát, amikor megtudom, hogy Bessenyei „műveinek összkiadása nincs”, hogy a klasszikus triász műveinek utolsó és ki tudja, mennyire teljes kiadása immár hatvanéves, Dayka Gáboré mindjárt száz, vagy hogy Te­leki Mihály forrásértékűnek tartott és irodalmilag is értékelt önéletírása mindmáig kéziratos.

Hanem a veszendőbe menő lehetőséget. Mert nemcsak annyival vagyunk szegényebbek, amennyit elvesztünk, hanem annyival is, amennyit nem nyerünk el. Ezért örülök még az olyan nagyon-nem-szeretem „műfajnak” is, mint a szöveggyűjtemények és antológiák, ha rést ütnek nem-ismerésünknek minden idővel dacoló falán; hisz kivételes lehe­tőségei annak, hogy a kor – immár nemcsak egy-két szakosodott iroda­lom-, műveltség- vagy eszmetörténész, hanem az olvasó is – betekinthessen egy másik korba, hátha felfedezi ben­ne egyik-másik vonását, fájdalmát, vágyát, hátha felfedezi benne is önma­gát, és hátha a kielégítetlen kíváncsi­ság – mert voltaképpen mi másra is jó egy antológia, mint hogy felkeltse és kielégítetlenül hagyja kíváncsisá­gunkat, ismeretvágyunkat – újabb fel­fedezésekre ingerli.

Mint a Jancsó Elemér és Rohonyi Zoltán szerkesztésé­ben, Jancsó Elemér bevezető tanulmá­nyával a közelmúltban megjelent Vá­logatás másfél száz év magyar irodal­mából. A barokktól a romantikáig.

A barokktól a romantikáig. Válogatás másfélszáz év magyar irodalmából. Jancsó Elemér bevezető tanulmányával. Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1971.

Megjelent A Hét II. évfolyama 38. számában, 1971. szeptember 17-én.