A Phileboszban írja egy helyt Platón: „… a jónak lényege most átcsapott a szép természetébe. Mert a mérték s arány adja mindennek szépségét s erényét.” Nem kinyilatkoztatásszerűen egyértelmű a szöveg, aminthogy szinte sohasem egyértelmű, amit Platón a művészetről mond (mikor egyszerűen kitagadja, legalábbis bizonyos megnyilvánulásaiban, Államából, mikor, legaláb­bis mai ítéletünk szerint, fontos vagy nem merőben jelentéktelen helyet biztosít neki). Félreérthetet­lenül jelzi azonban, hogy bár mint probléma felmerült szép és jó, szép­ség és erény valamilyen összefüggésének nem is csak lehetősége, ha­nem immár szükségessége: felme­rült művészet és erkölcs valamiféle egymásra hatásának problémája: még ha az értékek különböző szint­jei hajolnak is át ebben az elkép­zelésben, még ha az egyik csupán kísérő tünete, tehát alárendeltje is a másiknak, a művészi (nem a művé­szet, csak a művészi) az erkölcsös­nek, a megjelenés a lényegnek.

De a művészet – el kell tekintenünk az értékrendszerek hierarchiájától – nem megjelenés, nem puszta forma, valamilyen, a saját lényegétől idegen tartalmak formája, hanem önmagában lényeg. Még ha születésének hipotetikus okai között ott lehet az erkölcs is, és még ha megjelenéseinek, konkretizálódásainak – a műalkotásoknak – születését, létrejöttét – mint ok és cél esetenként esetleg különböző súllyal, de egyenrangún – magyarázza is az erkölcs (mint ahogy magyarázhatja lélektani indíték stb.)

Az életet, a világ dolgait egy rendíthetetlen erkölcsi tudat és egy elsősorban erkölcsileg meghatározott világkép magaslatá­ról elsősorban erkölcsi vonatkozá­saiban érzékelő, tudomásul vevő, vizsgáló és megítélő költő szemléleti azonossága az, ami verseit egy­mással oly mélyen rokonítja. Az életmű összefüggéseiben persze nyilvánvalóan kimutathatók mélyre­ható eltolódások, a hierarchia változásai, szemléleti gazdagodás, de ez csak árnyalhatja az etikus költő­nek egyetlen kötetben is kirajzolódó képét. Azt a képet, mely különösen feltűnővé lesz mindig a változásban, adott esetben a Horváth Imre-i költészetben egyébként meglehetősen ritka, legújabb kötetében viszont teljes ciklussá formálódó, már-már gyermekversien tiszta, egyszerű, játékos hangú, nem egyszer játékos tartalmú versekben (az Élő pasztell mellett a kötet talán legsikerültebb ciklusa ez), me­lyekben a moralizáló szándék átté­telekben búvik meg, finom csúfoló­dás vagy nem kevésbé finom önirónia képét ölti, mint az Akarnok („A hetyke zab, / kifenve jó hegyesre, / tökélyre tört – / így lett tökéleteske”), a Hatvány, a Kajánul, az Azóta, a Törpék tánca, a Sznobok, a Törtető, A papír, a költői kereséseket üres divattá degradáló epigonokat tollhegyre tűző, csupa nagybetűvel írott Száműzött írásjelek vagy a Bizarr: „Képzeletem a bizarrt kereste, / s zöld harmat hullt a piros füvekre, / a pillangók gyalogosan jártak, / a virág a virágjára támadt, / bakancsba bújt lába nőtt a szélnek – / s a pacsirták prózában beszéltek.”

A moralizáló indítékú költészettől nem idegen az a másik, mely­nek kiindulópontja egy-egy élethelyzet (jobbára konfliktusos, válságos vagy bivalens élethelyzet), a belőle adódó következtetések, a tőlük kiváltott meditációk (nagy vonalakban különben e kettő az, amit az irodalomtudomány gnomikus költészetnek nevez) – íme Horváth Imre Janus-arcú óráinak másik arca.

Talán kétsorosaiban a legfeltűnőbb az aforisztikus jelleg, már csak a megfogalmazás óhatatlan tömörsége és pregnánssága miatt is. „Megnyugtatóbb mi lehet, mint a híd? / De mind keskeny – csak ez nyugtalanít!” – írja például a Hidakban; vagy „Meghalt. / Mind­egy: ellenség vagy barát. / Egy világgal szegényebb a világ.” – szól a Veszteség. A forma, legalábbis látszólag, valóban aforisztikus, aforizmára emlékeztető, de a jelentés immár lírai. Nemcsak azért, mert két vagy három (vagy akár több) sorban is képes hangulatot teremteni, érzelmet kelteni, mert racioná­lis igazolás helyett vagy mellett érzelmi hozzáállást is igényel, hanem mindenekelőtt azért, mert míg az egyik helyettünk gondolkodik és legföljebb meggyőzni akar vagy helyeslést vár, a másik gondolkodásra is késztet, tovább-gondolkodásra, tovább-érzésre.

A líra, modern felfo­gásában, lezárhatatlan képrendszere folytán, többszörös jelentésű; ilyen voltának mond ellen Horváth Imre legszebb verseiben a meditáció, a nemegyszer szillogizmussá átfogalmazható gondolatsor, a pillanat szempontjából véglegesnek, egyszer s mindenkorinak és egyetlennek tekintett erkölcsi tartalom lezártsága – és ebből az ellentmondásból fakad e versek lírai ereje. Mint a Holdtávolból címűben, vagy a kötet igazi ars poeticájában, a Krónikában, a Korrekcióban („Korrigálom, amit eddig írtam. / A kezemben kegyetlen radír van. / Tűz-tornyában egy vak isten ül fenn – / azt olvassa, amit kitörültem.”), vagy akár a Játék közben-ben: „Pehelysúlyú páncélos-bogarak / vívtak, ugratva fűszál-lovukat. / Minden virág: udvarhölgy és cseléd, / tördelni kezdte lágy sziromkezét, / s felfújt hassal, dermesztő-mereven / egy varangy trónolt a tenyeremen.”

Horváth István: Janus-arcú órák. Versek. Kriterion könyvkiadó, Bukarest, 1971.

Megjelent A Hét II. évfolyama 31. számában, 1971. július 30-án.