Barack Obama volt amerikai elnök párhuzamot vont a Peloponnészoszon elsüllyedt hétszáz menekült tragédiájának és az öt utassal a fedélzetén lévő Titan tengeralattjáró eltűnésének különböző módon történő médiaközvetítése között – írja a Greekreporter beszámolója nyomán a Digi24.
A volt amerikai elnök fején találta a szöget, amikor arról beszélt, hogy „tarthatatlan”, ahogyan a Titan tengeralattjáró tragédiája nagyobb figyelmet kapott, mint a nemrég Görögország közelében meghalt több száz menekült. Obama a Sztavrosz Níarchosz Alapítvány által Athénban tartott csütörtöki konferencián beszélt arról, hogy milyen küzdelmekkel kell szembenézniük a menedékkérőknek világszerte.
Obama mielőtt értesült volna a Titan tengeralattjáró és öt utasának tragikus kimeneteléről, azt mondta: „Egy potenciális tragédia bontakozik ki a tengeralattjáróval, amelyről percről percre tudósítanak világszerte. Ez érthető, mert mindannyian azt szeretnénk és kívánjuk, hogy ezek az emberek megmeneküljenek. De az, hogy ez sokkal nagyobb figyelmet kap, mint az, hogy 700 ember elsüllyedt, nehezen érthető”. Az aránytalanságot nemcsak a médiamegjelenések, hanem a kormányzati intézkedések és az online térben kifejezett empátia tekintetében is meg lehet figyelni, mondta az amerikai exelnök.
Az amerikai parti őrség később bejelentette, miszerint az eltűnt tengeralattjáró mind az öt utasa meghalt, miután a Titanic roncsainak közelében felfedezték a hajóról származó „törmelékmezőt”. A parti őrség illetékesei szerint a törmelék egy „katasztrofális robbanás” következtében keletkezett. A Titan névre keresztelt tengeralattjáró több nagyobb darabját és alkatrészét fedezték fel a tengerfenéken.
A tengeralattjáró sorsa felkeltette a világ figyelmét, a különböző portálok, hírtévék és a bulvársajtó is részletekbe menően tudósított a fedélzeten tartózkodó egyes utasokról és a tengeralattjáróval kapcsolatos aggodalmakról.
A közösségi médiában is nagyfokú figyelem irányult azokra a dúsgazdag férfiakra, akik egyenként 250 ezer dollárt költöttek a Titanic roncsainak felfedezésére. Ugyanakkor nagyon sokan hangot adtak elégedetlenségüknek amiatt, hogy a Titan tengeralattjáró megkeresésére fordított anyagi és humán erőforrás keretek mennyire aránytalanok a Görögország partjainál nemrégiben történt tragédiához képest, ahol egy többszáz menekültet szállító hajó süllyedt el, és mindössze száznégy embert sikerült kimenteni, a többiekről nincs adat.
A Görögországban felborult hajó áldozatai és túlélői között egyiptomi, szíriai, pakisztáni, afganisztáni és palesztinai menekültek is vannak. Becslések szerint ötven-száz gyermek tartózkodott a hajón.
Egy pakisztáni nyomozó ügynökség által megosztott adatok szerint több mint kétszáz pakisztáni volt az áldozatok között. Az eltűnt utasok családjai által a Szövetségi Nyomozó Ügynökséggel (FIA) megosztott információk arra utalnak, hogy a halálos áldozatok száma jóval magasabb lehet a hivatalos adatoknál.
A Titan tengeralattjáró öt tagja között van Hamish Harding brit milliárdos, a szintén dúsgazdag Shahzada Dawood pakisztáni származású brit üzletember és fia, Suleman Dawood, Paul-Henry Nargeolet, a Titanic roncsából származó leletek kiemelésének kizárólagos jogait birtokló cég igazgatója, valamint Stockton Rush, az OceanGate vezérigazgatója.