Vegyész, nem mérnök – mondják a műegyetemen. Itt ugyanis minden normális halandó nagy ablakos tisztaszobában ceruzával és logarléccel (újabban éppen komputerrel) űzi tudományát, csak a vegyészek izzad­nak lyukasztó bűzben, rongyos-pe­csétes köpenyben, fura üvegekben rotyogó löttyöket bámulva.

A (klasszikus) fizika és a belőle kiinduló technikai diszciplínák (mecha­nika, elektrotechnika, elektronika) messzemenően matematizálódtak. A tudományág tárgyát képező jelen­ségcsoport (anyagi mozgásformák) túlnyomó részét a kutatás már fel­fedezte, tanulmányozta és matemati­kai képletekbe rögzítette, egyszóval: kimerítette. Alapvető új jelenségek létezési (tehát felfedezési) valószínű­sége a minimálisra csökkent. A matematikai módszerek elterjedése és hatásossága már rég elérte azt a szintet, amelyen a kísérleti kutatás háttérbe szorul. A tudományág ismeretei egy matematikai képlettárrá lényegültek. A felmerülő, nagy több­ségükben alkalmazott, technikai problémák e képletek segítségével matematikai úton megválaszolhatók, kísérletre nagyritkán kerül sor, ellenőrző célzattal. Itt megjegyzendő, hogy e matematizálásból viszont jelentős gazdasági előnyök származ­nak.

Kövessük egy jelenség megismerésének történetét: a kezdet egy – rendszerint véletlen – észlelés. Ezután jön az a tudatos tapasztalás: a kísérleti kutatás. Következik a kapott adatok rendszerezése, elméleti feldolgozása és beillesztése az ismeretek rendszerébe. A végered­mény egy vagy több algebrai kép­let (tétel), amely által az illető je­lenség leírtnak, ismertnek tekinthető. Ugyanez a folyamat jellemző az egyes tudományágak fejlődésére is. A kezdeti intenzív, felderítő célzatú kísérleti kutatás (adathalmaz) szaka­szát a rendszerezés (osztályozás, em­pirikus egyenletek) szakasza követi, majd végül az egzakt elméleti ana­lízis (a jelenségeket racionálisan leíró, fizikai jelentésű matematikai egyenletek).

Ezt a három szakaszt természetesen nem lehet időben élesen elhatárolni, a tudományág fejlődésének adott pillanatában inkább valamelyikük túlsúlyáról beszélhetünk. Mihelyt egy bizonyos tudományágról (az anyagi mozgás egy bizonyos fajtájáról) összefüggő, ellentmondás­mentes és a valóságnak messzeme­nően megfelelő elméleti leírással rendelkezünk, a kutatás kora lezártnak tekinthető, a diszciplína üleped­ni tér az ismeretek tárházába, ahol csak alkalmazott problémák megol­dásával zaklatják majd.

Persze ehhez az állításhoz fenn­tartások is fűzhetők, az anyagi mozgás (tehát a tudomány) variáci­ói kimeríthetetlenek, a kutatás so­hasem lehet teljesen befejezett. He­lyesebb lenne a kutatás intenzitásának periodikus változásairól beszél­ni; a megismerés egy adott szaka­szán egy bizonyos tudományágban az ismeretek harmonikus, szintetikus egészbe állnak össze, a kutatás ellanyhul, hogy a más területeken el­ért haladás hatására egy későbbi szakaszban, minőségileg magasabb szinten újra felélénküljön. Ilyen, fej­lődése kései stádiumába érkezett tu­dományág a klasszikus biológia (nö­vény és állattan), amelynek révbe jutását a darwini evolúciós elmélet jelentette. Másik példa a fentebb említett klasszikus fizika. Megjegy­zendő, hogy ma már mindkét tudo­mányágban észlelhető a kutatás ma­gasabb szinten való újjászületésének jelensége is. A fizikában a kvantum- és relativitáselmélet kényszerít a már ismert jelenségek újraértékelésére és újratárgyalására. A biológiában pe­dig teljesen új korszakot nyitott az evolúció molekuláris alapjainak ku­tatása. Az újjászületett tudományág – a molekuláris biológia – ma a kezdeti intenzív kísérleti kutatás fázisában van, de már jelentkeztek a rendszerezés, sőt (amit a klasszikus evolúciós elmélet meg sem próbálhatott) a matematizálódás nyomai is.

Mi a helyzet a kémiában? A céh nevében erélyesen el kell utasítanom minden olyan jellegű állítást, miszerint egy gázkamra vagy egy másodfokú egyenlet alternatívája előtt az átlagvegyész habozás nélkül az elsőt választaná. A kémia, bár tényleg távolról sem annyira matematizált, mint a fizika, igen elterjedten hasz­nál matematikai módszereket, több területen.

A fizikai kémia sikerrel írja le a kémiai folyamatok makroszkopikus (statisztikus) törvényeit, a középiskolás tananyagot komplexitásban meg nem haladó matematikai apparátus­sal (másodfokú egyenletrendszerek, exponenciális függvények, egysze­rűbb integrál- és valószínűségszámí­tás). Vegyész dédapáink kalorimetriás mérései alapján (ehhez fogható munka talán csak a kínai féldrágakőszobrok csiszolása lehetett) ma könnyűszerrel kiszámíthatjuk bármely egyszerűbb vegyület (hozzávetőleges) kémiai energiatartalmát. Ezek az adatok lehetővé teszik vala­mely adott egyszerű kémiai rendszer evolúciójának megjósolását, és a kü­lönböző vegyfolyamatok hőhatásá­nak kiszámítását. Ennyit a kémiai termodinamikáról. A fizikai kémia másik fő ága, a kémiai kinetika, lehetővé teszi, hogy egy adott rend­szeren szabályos időközökben vég­zett analitikai mérések alapján ki­derítsük a végbemenő kémiai reak­ció mechanizmusát: a reakcióba lé­pő molekulák számát, a közbeeső termékek és folyamatok mibenlétét, a rendszer komponenseinek vagy különböző környezeti tényezőknek a hatását stb. A fizikai kémia módszereit és matematikai apparátusát illetően befejezett diszciplínának te­kinthető, és általában mint eszközt használják a kutatási és vegyipari problémák megoldásában.

Az ismert vegyületek száma ma néhány millió. Túlnyomó részük húsznál több atomból álló bonyolult szerves molekula, amelynek azonos­ságát számos tényező határozza meg: az összetevő atomok mibenléte, száma, egymáshoz való kapcsoló­dásuk sorrendje, egy adott koordinátarendszerhez viszonyított térbeli el­rendeződésük stb.
Hogy e dzsungel­ben eligazodhassanak, a vegyészek kettős rendszert fejlesztettek ki. Minden vegyületet kétféleképpen azono­sítanak: szerkezeti képlet és rend­szeres elnevezés útján, mindkettőt szigorú, világszerte egyöntetűen hasz­nált szabályok szerint biztosítva. Bár­mennyire előrelátóan szerkesztették annak idején és tökéletesítették idő­közben, ez a szisztematika egyre ne­hézkesebben látja el feladatát. A kutatás által gyorsuló ütemben felhal­mozódó információtenger túlnőtte azt a méretet, amely kézi eszközök­kel még eredményesen kezelhető len­ne. Egyre parancsolóbb szükségesség a kémiai információk feldolgozását nagy kapacitású számítógépeknek (ordinátoroknak) átadni. Sajnos, mind a szerkezeti képletek, mind pedig a ma használt nomenklatúra nehezen alkalmazhatók gépi kódolásra. Éppen ezért napjainkban igen intenzív kutatás folyik a szerves vegyületek és a komputerek „összehangolására” (pillanatnyilag mérsékelt sikerrel). A probléma elég bonyolult: a háromdimenziós molekulaszerkezeteket komputerbe betáplálható lineáris (egydimenziós) jelsorrá kell alakíta­ni és viszont, mindezt gépi úton. Egyes nagy kémiai információs központok ma már kidolgoztak ilyen módszereket, melyekkel a nyilván­tartott szerkezeti képletek 95 szá­zaléka gépileg feldolgozható. A szé­les körű alkalmazás előtt azonban még gyakorlati nehézségek tornyo­sulnak: a gépi információkezelés a mai módszerekkel még nehézkes és drága.

A matematika egyéb rendszerező feladatokat is megoldhat a kémiá­ban. Adott vegyületcsoport összes lehetséges változatainak felsorolását például kombinációs analízis és a vele rokon gráfelmélet útján le­het elvégezni.

A matematikai módszerek és a szá­mítógépek egyre közvetlenebb kap­csolatba kerülnek a gyakorlati ké­miai műveletekkel. Értjük ez alatt például a vegyipari műveletek auto­matizált és komputeresített irányítá­sát. De a komputer egyre inkább tért hódít a laboratóriumban is. A kutatóberendezésekbe beépített, úgy­nevezett on-line komputer növeli a berendezések befogadó képességét és pontosságát: több és pontosabb mérést eredményez. De ennél többet is ad a komputeresités; merőben új kutatási módszereket és eszközöket, amelyek kimondottan a számítógép speciális tulajdonságain alapszanak.
A kémiai kutatásban igen széles­körűen használt fizikai mérések (ál­talában spektroszkópiák) adatainak kiértékelése eléggé bonyolult mate­matikai apparátust igényel, melyeket a vegyésznek ismernie kell, ha az illető vizsgálati módszer lehetősége­it teljesen ki akarja használni. A fentebb felsorolt matematikai módszerek már a kémiai kutatás kezdetétől fogva kisegítő célokra szolgálnak. A nagy cél a molekulá­nak, mint egymással fizikai kölcsön­hatásban lévő elemi részecskék cso­portjának kvantitatív matematikai le­írása lenne, valahogy úgy, ahogy az égi mechanika egyenletei leírják egy égitest-rendszer mozgását. Egy he­lyes matematikai leírásból (elvben) a molekula valamennyi tulajdonsága levezethető lenne, tehát fölösleges­sé tenné a molekula előállítását és kísérleti tanulmányozását. Sőt, for­dítva, megkívánt tulajdonságú ve­gyület molekulaszerkezete matemati­kai úton kiszámítható lenne éppen úgy, ahogy megterveztünk egy adott rendeltetésű villamoskészüléket.Az atomok és a molekulák mate­matikai leírásával Niels Bohr óta foglalkoznak a fizikusok, majd újabban a vegyészek is. A kvantum- és hullámmechanika ténylegesen megadja a molekulák többé-kevésbé egzakt leírásához szükséges ma­tematikai apparátust. Egyszerűbb, rég ismert vegyületek fizikai és ké­miai tulajdonságait sikerült is matematikai úton levezetni-igazolni. E sikerek elméleti jelentősége igen nagy: bizonyítják, hogy a kutatók a helyes úton járnak a kémia matematizálásában. Viszont el kell ismerni, hogy praktikus szemszögből nézve a dolgot (az angolok ezt input-onput analízisnek nevezik) ezeknek a matematikai módszereknek pillanatnyilag semmi gyakorlati jelentőségük nincs. A fentebb említett „többé-kevésbé egzakt leírás”-t a következőképpen kell értelmeznünk: egy abszolút meg­oldásnak figyelembe kell vennie a molekulát alkotó valamennyi elemi részecske egymásra gyakorolt hatá­sát. Ilyen számítást még igen egy­szerű molekulák esetében is csak a ma működő legnagyobb számítógépek képesek elfogadható időn belül elvégezni. Az esetek túlnyomó több­ségében tehát a matematikai eljá­rás egyszerűsítésére kényszerülünk, absztrakciókra a pontosság rovásá­ra. Emiatt a számított modelt tulaj­donságai eltérőek lesznek az erede­tiétől. Egy közönséges, mintegy húsz atomot tartalmazó vegyület megközelítően pontos matematikai modell­jének kiszámítása egy közepes teljesítményű számítógép és egy hoz­záillő programozó vegyész számára többnapos feladat, és az eredmény senkit sem érdekel, hisz a vegyület tulajdonságai már rég ismertek. A feladat bonyolultsága a molekulát alkotó atomok számának növekedé­sével hatványozottan nő.

A mai kémiai kutatást érdeklő egyre bonyolultabb molekulák esetében tehát nyilvánvalóan sokkal egyszerűbb a számítás helyett: előállítani a kérdé­ses vegyületet és kísérleti úton ta­nulmányozni tulajdonságait.

Ezért nem madár a tyúk. Legalábbis egyelőre, a számítástechnika újabb forradalmának beteljesedéséig a ké­mia matematizálódása nem fog jelentőset haladni: az akár minőségi matematikai magyarázat továbbra is követni fogja a már ismert kísérleti tényeket, a kémia kénytelen lesz megtartani jelenlegi sajátságos, két­ségkívül logikus, de a nem vegyész számára nehezen hozzáférhető nem matematikusan kifejezett axiómarendszerét.

Megjelent A Hét II. évfolyama 43. számában, 1971. október 22-én.